זירת סוריה היא עתה מוקד ההתנגשות הבין-מעצמתית והאזורית. ארה"ב וישראל מול רוסיה ואיראן

ההודעה של נשיא ארצות הברית דולנד טראמפ, מיום שישי 12.1,  כי הוא מאריך בינתיים את הסכם הגרעין עם איראן, אולם רק בתנאי, כי ארצות הברית ומדינות אירופה יגיעו ביניהן להסכמה על שאלות העשרת האורניום, ופיתוח הטילים הבליסטיים האיראניים, היא רק קצה הקרחון של פעולות ארצות הברית נגד איראן.
עיקר הפעולה האמריקנית נגד איראן היא בסוריה. כך מדווחים המקורות בוושינגטון והצבאיים של תיקדבקה.
פעולה זו היא לא רק נגד טהרן אלא גם נגד מוסקבה.
על הקו המדיני-צבאי האמריקני החדש הזה הוחלט בימים האחרונים בוושינגטון לאחר שהתבררו ארבע עובדות מרכזיות לגבי המצב הצבאי החדש ההולך ומתהווה בשבועיים האחרונים בסוריה:
1. אין נסיגה צבאית רוסית מסוריה, כפי שהכריז עליה נשיא רוסיה ולדימיר פוטין לפני למעלה מחודש ב-11 לדצמבר. להפך, יש תגבור כוחות, בעיקר תגבור של כוחות אוויר רוסיים בסוריה.
2. בשטח יש סימנים המעידים על העמקת שיתוף הפעולה הצבאי רוסי-איראני בסוריה.
3. קיים מידע מודיעני לפיו עומדת איראן להעביר בקרוב לסוריה כוחות צבאיים גדולים נוספים על אלה הפועלים בה. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי מדובר בסדר גודל של אלפי חיילים  שיעיים נוספים.
4. איראן הגבירה את קצב משלוחי הנשק לסוריה, כולל סוגים חדשים של טילים בליסטיים.  התקיפה הנרחבת של חיל האוויר, ביום שלישי 9.1 לפנות בוקר  ליד העיר הסורית אל-קוטייפה al-Qutaifa,  הייתה תקיפה על משלוח טילים כאלה.
באל קוטייפה ישנו הבסיס של חטיבת טילי הקרקע-קרקע הסורית מס' 104.
התקפה אווירית זו הייתה חרגה מההתקפות הרגילות שחיל האוויר הישראלי ביצע עד כה נגד משלוחי נשק איראניים לסוריה ולחיזבאללה, מפני שהיא אותתה כי ישראל פועלת עכשיו לצידה של ארצות הברית בסוריה.
זו היא התפתחות אסטרטגית-מבצעית שישראל עד עכשיו נמנעה מלנקוט. עד עכשיו שום פעולה צבאית ישראלית לא הייתה קשורה בשום פעולה או תזוזה צבאית אמריקנית בסוריה.
אולם עכשיו, עם החלטתו של הנשיא דונלד טראמפ לזנוח את הקו לפיו הפעולות הצבאיות האמריקניות מכוונות רק נגד ISIS, ומעתה פעולות אלה תהיינה מכוונות גם נגד הנוכחות הצבאית האיראנית בסוריה, כולל זו של חיזבאללה, יתגבר התיאום הצבאי בין ארצות הברית וישראל בסוריה.   
החלטה הזו של הנשיא טראמפ מחזירה את המתרחש בזירת המלחמה בסוריה למרכז ההתפתחויות במזרח התיכון, מאחר והיא הופכת את סוריה לזירת ההתנגשות העיקרית בתקופה הקרובה בין ארצות הברית וישראל, מצד אחד, ורוסיה ואיראן מהצד השני.
צריך לציין, כי הורדת המתח בעימות שבין וושינגטון ופיונגיאנג  ובין הנשיא דונלד טראמפ ומנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג און, מאפשר לארצות הברית לחזור ולהקדיש תשומת לב גדולה יותר לעימות עם הרוסים והאיראנים בסוריה.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי ישראל ובמיוחד ראש הממשלה בנימין נתניהו יעשו מאמצים גדולים לשמר את הקו הפתוח שיש להם אל נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, ולהימנע מהתנגשות עם כוחות רוסיים בסוריה, אולם קשה מאוד לראות כיצד נתניהו יצליח בתקופה הקרובה להימנע מהתנגשות בין האינטרסים הרוסיים והישראליים בסוריה. 
בירושלים רשמו השבוע כסימן מעודד את השתיקה הרוסית המוחלטת לגבי תקיפת הטילים האיראנים באל קוטייפה.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי במובנים רבים, הייתה הודעתו של דיוויד סאטרפילד David Satterfield, סגן בפועל של שר החוץ האמריקני לנושאי המזרח הקרוב acting assistant secretary for Near Eastern affairs, שהופיע בפני וועדת החוץ של הסנט, ביום חמישי 11.12, חשובה יותר לגבי המדיניות האמריקנית נגד איראן, מאשר ההודעה האמריקנית ביום שישי על הסנקציות.
כאשר סאטרפילד נשאל על ידי חבר הוועדה כריס מרפי (דמוקרט מקונטיקט) Chris Murphy-D-Conn. W איזה תפקיד ימלאו הכוחות האמריקנים (בסוריה) מלבד להילחם ב-What function U.S. troops serve in Syria besides fighting ISIS)   ?ISIS), סאטרפילד ופקידים בכירים אחרים של הממשל שהיו עמו סרבו לענות לו, ואמרו כי הם יכולים לדבר על כך רק מאחורי דלתיים סגורות.
רק לאחר לחץ כבד מצד יו"ר וועדת החוץ הסנטור בוב קורקר (רפובליקני מטנסי), Bob Corker-R-Tenn, שאמר לסאטרפילד שהוא חייב לענות הוא אמר את הדברים הבאים:  'אנחנו (ממשל טראמפ מודאגים מאוד), מהפעילות של איראן (בסוריה), ומהיכולת האיראנית לתעל פעילות זו ( למאמץ גדול יותר), להעביר חומרים (צבאיים) לסוריה. ואני מציע להפסיק את הדיון הזה בנקודה הזאת'. ציטוט המקור: “We are deeply concerned with the activities of Iran, with the ability of Iran to enhance those activities through a greater ability to move materiel into Syria. And I would rather leave the discussion at that point."
הפנטגון סירב לשלוח נציגים לדיון הזה בוועדת החוץ.

Print Friendly, PDF & Email

7 תגובות עבור “זירת סוריה היא עתה מוקד ההתנגשות הבין-מעצמתית והאזורית. ארה"ב וישראל מול רוסיה ואיראן

 • ינו 13, 2018 @ 16:38 at 16:38
  Permalink

  Since WW2 the World turned into a giant Chess board to the Super Powers "war" for resources money & influence, this will go on & on & wait till the Chinese join this Chess game fully

 • ינו 13, 2018 @ 17:44 at 17:44
  Permalink

  ומה קורה עם טורקיה שהיום התחילו להפגיז את הכורדים בצפון סוריה באפרין????
  1) רק היום ארדוגאן הטורקי הכריז ונתן רמז שתוך שבוע יתקפו את אפרין וישמידו את YPG ידידי ארצות הברית!!!!!
  2) הרוסים מאשימים את אמריקה בתקיפת מל"טים בבסיס חיל אוויר שלהם!!!!!
  לדעתי צריך להרגיע את כולם כי הסוף לא נראה טוב!!!!!

 • ינו 13, 2018 @ 18:53 at 18:53
  Permalink

  "1.אין נסיגה…."
  אף פעם לא הייתה.
  2."קיים מידע…"
  היה צפוי מראש(חבר של אויב…אויב.)
  3.אלפי חיילים.."
  בלי כיסוי(להפעיל לחץמוגברבפצצות(כמו חיילים ערומים.(כמו בVIETNAM)(כי אלפי חיילים זה יהי קשה מאד להבליג…..אח"כ.
  "קשה מאד …יצליח..".רק עם הזקנים……….
  "הפנטגון סירב לשלוח נציגים לדיון הזה בוועדת החוץ."
  ואתם הפסקתם…..באמצע הניתוח שלכם………….

 • ינו 13, 2018 @ 20:02 at 20:02
  Permalink

  לכאורה התפתחות לטובתנו למעשה פותח פתח להסתבכות רצינית שם.

 • ינו 13, 2018 @ 20:10 at 20:10
  Permalink

  "הבוץ הסורי……או איך לצאת ממנו…………
  "Troisième Guerre Mondiale: Échec et mat pour l'entité sioniste en Syrie
  PART 1
  PART 2
  אנא…………
  לשתף הזקנים…………
  המשך מדיווח הקודם………..

 • ינו 14, 2018 @ 8:24 at 8:24
  Permalink

  אני מקווה שהאמריקאים ישנו פאזה. דעאש הם לא האוייב הראשי. טורקי ואיראן מרים הרבה יותר.

 • ינו 15, 2018 @ 7:39 at 7:39
  Permalink

  זו התפתחות הכרחית כי האירנים והרוסיים דוהרים למצב בו סוריה הופכת לחזית מול גוש המערב, ישראל ואמריקה ולמקפצה למלחמה כוללת נגד אמריקה. אמריקה הבינה מעט באיחור כי האירנים והרוסים הפכו את סוריה לקו החזית במתח הבין גושי החדש ובמסך הברזל שלאט לאט יורד על העולם. אמריקה גם ככה מסובכת עד מעל לראש עם אירן
  בנושא הגרעין והטילים הבליסטיים והיא אינה יכולה להרשות לעצמה שהאירנים והרוסים יישבו על הגדר הישראלית כי: במצב כזה, גם ישראל תיפול והמאחז הכי משמעותי של אמריקה במזרח התיכון יקרוס, ניצחון אירני למעשה מבטיח שהיעד הבא של רוסיה ואירן הוא אמריקה עצמה במלחמה גרעינית. בקיצור, אמריקה הבינה שהיא חייבת לרכז כוחות ותשומת לב לחזית הסורית ולסלק בכוח את האירנים ולאחר מכן את הרוסים. כל הכלה והשלמה עם הנוכחות הזו בסוריה תוביל לנפילת כל בית הקלפים האמריקאי.

Comments are closed.