זעזועים במערכות הפוליטיות הבינלאומיות, בשווקי הכספים והנפט, וכוננות בצבאות איראן, ארה"ב, וישראל.

תיקדבקה: זעזועים במערכות הפוליטיות הבינלאומיות, בשווקי הכספים והנפט, וכוננות בצבאות איראן, ישראל, וכוחות ארצות הברית במפרץ הפרסי, ובמזרח התיכון, כתוצאה מההדלפה האמריקנית כי חיל האוויר הישראלי תרגל מעל מזרח הים התיכון ויוון את תקיפת מתקני הגרעין של איראן. ההנגה האיראנית איננה מגיבה.
המקורות הצבאיים והאיראניים של תיקדבקה מדווחים, כי בעוד ההנהגה האיראנית שותקת, פקד מנהיג איראן האייטוללה עלי חמנאי, ביום ו' 20.6 בצהרים, להעמיד את משמרות המהפכה וצבא איראן בכוננות מלחמה. בטהרן נערכו כל יום שישי ושבת 21.6, התייעצויות קדחתניות בהן השתתפו כל ראשי המערכות הצבאיות והמודיעיניות האיראניות במטרה לנסות ולהבין מדוע האמריקנים הדליפו 'לניו יורק טיימס' את הידיעה על ההכנות הישראליות לתקוף את איראן, ואיך על טהרן להגיב. כתוצאה מהעמדת הכוחות האיראניים במצב כוננות הוכרזה כוננות גם בצה"ל, וגם בקרב הכוחות האמריקנים במפרץ ובמזרח התיכון.
ביום ו' בלילה החריפו הזעזועים במערכות הבינלאומיות, עקב האפשרות שישראל תתקוף את מתקני הגרעין האיראנים.
יו"ר הוועדה לאנרגיה גרעינית שליד האו"ם ה-IAEA הד"ר מוחמד אל ברדעיי, אמר לרשת הטלוויזייה 'אל ערבייה', כי אם תתרחש התקפה כזו על איראן הוא יגיש את התפטרותו. ברדעיי הוסיף ואמר וכי, התקפה כזו תהפוך את כל האזור (המזרח התיכון) לכדור אש. ציטוו המקור: such attack would turn the region into a fireball. שר החוץ הרוסי איבנוב, אמר כי אין לא לארצות הברית, ולא ישראל, הוכחות כי האיראנים עוסקים בפיתוח נשק גרעיני, וכי צריך לטפל בנושא בדרכים דיפלומטיות ובשיחות עם האיראנים. שגריר ארצות הברית באו"ם זלמאי חאלילזאד אמר, כי ארה"ב מעדיפה את הפתרון הדיפלומטי, מאשר את הפתרון הצבאי.
הידיעות על התרגיל האווירי הישראל הזניקו את מחירי הנפט בעולם בקרוב ל-5 אחוז ל-135.92 דולר החבית, והדולר האמריקני המשיך להחלש.
המקורות של תיקדבקה מציינים כי אם רק ידיעה על תמרון צבאי המדמה את התקיפה הישראלית על מתקני הגרעין, גורמת להתפתחויות צבאיות כאלה במזרח התיכון, ולזעזועים מדיניים המלווים בתונדות חריפות במחירי הנפט ובשערי המטבעות החשובים בעולם, אפשר להניח מה יקרה באם התקפה כזו אכן תתרחש.
מקורות צבאיים יוונים אישרו בליל שבת, כי מטוסי חילות האוויר של ישראל ויוון, קיימו בשבוע הראשון של חודש יוני תרגילים משותפים במזרח הים התיכון. אולם אתונה לא הגיבה, ולא אמרה מילה אחת על כך, כיצד תמרונים אלה קשורים לתוכניות הישראליות לתקוף את איראן. יוון גם לא אמרה, באם היא ידעה כי חיל האוויר הישראלי מתרגל בתמרונים אלה תקיפה של איראן, דבר שיכול לגרום למשבר חריף ביותר ביחסי טהרן-אתונה. מקורות צבאיים אחרים ביוון אמרו, כי כ-40 מטוסי קרב-הפצצה ישראליים מהדגמים אפ-15 ואפ-16 הוצבו לצורך התרגיל בבסיס חיל האוויר היווני בסודה Souda שבאי כרתים.

Print Friendly, PDF & Email