זעזועים ומאבק ירושה בבית המלוכה הסעודי. פורסמה הודעה על מחלת הסרטן של יורש העצר ושר ההגנה הנסיך סולטן, הנוטה למות.

המקורות במפרץ הפרסי של תיקדבקה מדווחים כי עצם העובדה שביום ב' 24.11, פורסמה הודעה רשמית בסעודיה, דבר שהוא יוצא דופן, (אף פעם לא מתפרסמות בממלכה הודעות על מצב בריאותם של ראשי משפחת המלוכה הסעודית, אפילו כאשר הם נמצאים כבר על ערש דווי.) על מחלת הסרטן של הנסיך סולטן מראה, כי ההערכה בבית המלוכה הסעודי היא שמותו קרוב.
סימן אחר לכך הוא שבפעם האחרונה שסולטן הגיע לטיפול בז'נווה בחודש אוקטובר, הוא שהה שם זמן קצר בלבד, זאת לאחר שהרופאים השוויצריים והצרפתים שטיפלו בו בשנים האחרונות הרימו ידיים, ואמרו כי הם אינם יכולים לעזור לו יותר.
הפרסום בדבר מחלתו של סולטן נועד לדעת המומחים הסעודיים של תיקדבקה ללחוץ על סולטן שיתפטר מתפקידו כיורש העצר הסעודי, כדי לפנות את מקומו ליורשים צעירים יותר שהמלך עבדאללה מעוניין לקדם. בייחוד מדובר בשר הסעודי סעוד בין פייסל. אם פייסל ימונה ליורש העצר, עבדאללה יצליח בכך לחסום את דרכם של הנסיכים מבני המשפחה הסודי ירית להגיע בשלב זה לכס המלוכה. אולם עד עתה סולטן התמיד בעקשנותו, דחה את כל הלחצים עליו להתפטר, ואמר למקורביו כי הוא יפנה את תפקיד יורש העצר הסעודי רק כאשר ימות.
בגיליון מס' 370 של השבועון דבקה-נט-וויקלי DNW שפורסם ב-30 באוקטובר דיווחו המקורות שלנו במפרץ את הדיווח הבלעדי הבא:
יורש העצר ושר הגנה הסעודי הנסיך סולטן הגיע ב-16 לאוקטובר, ביחד עם בני משפחה רבים, כולל בניו הנסיכים, לז'נווה, והועבר מיד לחווילתו הפרטית בעיר. מקורות סעודים ושוויצריים המתמצאים במה שמתרחש מאחורי החומות הגבוהות בהן מוקפת החווילה, מוסרים כי מצבו של סולטן קשה, וכי הוא אינו מסוגל לקום עכשיו מהמיטה או הכיסא עליו הוא יושב, במשך שעות רבות. הוא גם כמעט ואינו מדבר עם הסובבים אותו, מלבד מספר מילים או תנועות ידיים ספורות.
מקור אחד אומר כי מצבו של סולטן עתה הוא הרבה יותר קשה מאשר הגיע לז'נווה בסוף חודש אפריל השנה, ( קראו גיליון מס' 347 מה-2.5, Saudi Transition- Crown Prince Sultan is Dying.) וכי עתה הוא סובל מלבד מסרטן המעי הדק, גם מחלה ניוונית מתקדמת של העצמות. סולטן הוא בן 83 או 85, בגיל זהה לזה של המלך עב דאללה.
המקורות שלנו במפרץ מדווחים, כי לחווילה בז'נווה הגיע גם הנסיך מישאל בן עבדול עזיז, שהוא ראש מועצת העוצרים the Saudi allegiance council שהוקמה על ידי המלך עבדאללה, כפשרה שהושגה בין משפחות הנסיכים המרכיבים את בית המלוכה, ואשר תפקידה הוא לבחור את המלכים ואת יורשי העצר בממלכה. הנסיך מישאל,שהוא בן 85, מילא בעבר (בשנות ה-40 ותחילת שנות ה-50) כמו סולטן את תפקיד שר ההגנה, ולאחר מכן את תפקיד מושל מחוז מכה, הציע לסולטן להתפטר. אולם לאחר שסולטן התייעץ עם בניו שהגיעו אתו לז'נווה, הוא השיב בלא! החשש העיקרי של יורש העצר ובניו היה כי סולטן יתפטר, לא רק השבט הסודריי עליו הם נמנים יאבד את אחת מעמדות המפתח בעלות ההשפעה הגדולה ביותר בממלכה, אלא שהמלך עבדאללה, ובני משפחת פייסל, ידחקו את בניו מעמדות המפתח בשלטון הסעודי.
באחרונה ניסה המלך עבדאללה שוב לשכנע את סולטן לוותר על תפקיד יורש העצר. אולם הפעם הוא החליט לשלוח אל סולטן את הנסיך מוטיב Mu'tib שהוא חצי אח של המלך עבדאללה והשר לנושאים מוניציפאליים בממשלת סעודיה.
המקורות שלנו במפרץ מוסרים כי שליחתו של מוטיב נועדה לתת משקל וגיבוי של המלך עבדאללה להצעה שהביא אתו. סולטן יתפטר מתפקידיו ותמורת זה, עבדאללה מתחייב למנות מיד בנו, הנסיך חלאד בין סולטן, כשר ההגנה הסעודי. המלך עבדאללה היה מוכן להיות ערב לכך שמעמדו של אף אחד מבניו ואנשי משפחתו של סולטן לא ייפגע, ואפילו הם יוקדמו בתפקידיהם בממלכה הסעודית. בין השאר כוללת הבטחה מלכותית זו לשמור את מעמדו של בנו של סולטן מאישה שאיננה משתייכת למשפחה המלכותית, הנסיך באנדר בין סולטן, מי שהיה שגריר סעודיה בארה"ב, ומכהן עתה כראש המועצה הלאומית לביטחון הסעודית.
המקורות שלנו מוסרים כי למלך עבדאאלה חשוב מאוד שהנסיך סולטן יוותר על תפקיד יורש העצר, כדי שהוא יוכל לכנס את מועצת העוצרים allegiance council לבחור יורש עצר חדש כל זמן שהוא בשיא כוחו. במצב כזה המועצה קרוב לוודאי תחליט כי יורש העצר של עבדאללה לא יבוא מבני המשפחה הסודריית. בכך יצליח עבדאללה לחסום את דרכו של המועמד הכמעט וודאי היום לתפקיד יורש העצר שהוא שר הפנים החזק הנסיך נאיף.
לא שהיחסים בין עבדאללה ונאיף אינם תקינים, אלא שאם המלך יצליח לחסום את דרכו של נאיף לתפקיד יורש העצר, המלך הבא, לאחר הסתלקותו של סולטן, גם הוא לא יהיה מבני המשפחה הסודריית.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות