זעזוע בוושינגטון ובירושלים: איראן מציעה לערב הסעודית לעזור בפיתוח התוכנית הגרעינית שלה. סין תומכת

זעזוע בוושינגטון ובירושלים. בשבוע בו חודשו היחסים הדיפלומטים בין ריאד וטהרן, ביוזמתה ועזרתה של סין, מציעה איראן לעזור לערב הסעודית לעזור לה לפתח את התוכנית הגרעינית שלה הנתמכת על ידי סין.
אם שליטה בפועל של ערב הסעודית הנסיך מוחמד בין סאלמאן MbS יקבל את ההצעה האיראנית תהייה זו סטירת לחי אסטרטגית  סעודית לארצות הברית ולישראל וסופם של הסכמי אברהם בין ישראל ומדינות המפרץ.
כבר בחודש מרס השנה אמר שר האנרגיה הגרעינית האיראנית מוחמד אסלאמי Mohammad Eslami , כי איראן יכולה לעזור לערב הסעודית לפתח את התוכנית הגרעינית שלה. הוא ציין כי עזרה איראנית כזו תהייה תחת פיקוח הוועדה לאנרגיה גרעינית של האו"ם בווינה ה-IAEA.
ב-5 ביוני הגיב שר האנרגיה הישראלי ישראל כץ על דרישתה של ערב הסעודית מארצות הברית להקים בשטחה מפעל להעשרת אורניום כחלק מההבנות שיושגו בין סעודיה וישראל לשיפור היחסים ביניהם. כץ הוסיף אמר כי איראן 'היא המדינה הכי מסוכנת בעולם. במידה ויהיה לה נשק גרעיני, היא תוכל לגבות כאן את הארגונים הקיצוניים אפילו מעבר למה שהיא עושה היום'. לדבריו, 'אנחנו נערכים גם בהיבט של הדרג המדיני לקראת מציאות שהיא לא תיאורטית'.
כץ הוסיף ואמר כי מטבע הדברים, ישראל לא מעודדת דברים מהסוג הזה. 'אני לא חושב שישראל אמורה להסכים לדבר כזה, אבל יש מגעים'. עם זאת, הוא ציין כי 'הנורמליזציה עם סעודיה היא דבר חשוב ואני מקווה שיהיה גם הסכם שלום'. במילים אחרות, כץ אישר את דבר קיום המגעים עם ארצות הברית להקים בערב הסעודית מתקן להעשרת אורניום.
סין, שהיא המעצמה שתיווכה בין טהרן וערב הסעודית והביאה לחידוש היחסים הדיפלומטים בין טהרן וריאד ומעורבת כבר שנים רבות בפיתוח התוכנית הגרעינית הסעודית תומכת גם במהלך האיראני האחרון.
האתר נור NOUR המקורב למשמרות המהפכה וכלי תקשורת איראנים נוספים המקורבים למועצה האיראנית לביטחון איראני כתבו בסוף השבוע בהרחבה על האפשרות כי טהרן תגיש לערב הסעודית  עזרה בפיתוח התוכנית הגרעינית שלה. צעד כזה נאמר בפרסומים יעזור לריאד להתגבר על הווטו האמריקני-ישראלי להקים מתקנים להעשרת אורניום  בממלכה הסעודית.  ישראל, נכתב באתרים האיראנים, מתנגדת לצעד כזה משום שהיא מתנגדת לכל צעד שיחזק את האומה המוסלמית.


Print Friendly, PDF & Email