זעזוע במודיעין האמריקני והישראלי. איראן הציגה את המל"ט RQ-170 כשהוא שלם

האיראנים הציגו ביום ה' 8.12 לפנות ערב, את המל'ט האמריקני הסודי RQ-170, אותו הפילו ביום א' 4.12, כשהוא שלם ללא נזק. זו הוכחה לטענתם כי המל''ט החמקן הופל באמצעות התקפת סייבר cyberattack. במילים אחרות, האיראנים הטמינו מארב של לוחמה אלקטרונית למל''ט הסודי והצליחו להנחית אותו כמעט ללא פגע. המדובר במכה קשה למערכי מטוסי התקיפה החמקנים של ארה''ב, ולמערכי המלט''ים של ארה''ב וישראל. הדבר סותר את הטענות האמריקניות כי היה כשל במערכות של המל''ט. אם אכן היה כשל, המל''ט היה מתרסק, או לפחות ניזוק קשה. הצגת המל''ט השלם, מחייבת את ארה''ב וישראל לבצע שינויים מרחיקי לכת בתוכניותיהן לתקוף את התוכנית הגרעינית האיראנית.
ביום חמישי 8.12 בבוקר, דיווחו המקורות הצבאיים ובוושינגטון של תיקדבקה תחת הכותרת 'הימנעות ארה''ב מלהשמיד את מל''ט-החמקן שנפל באיראן חיזקה את התומכים בישראל בתקיפת איראן' 
הוויכוח הפנימי השבוע שהתנהל בממשל הנשיא אובמה האם יש לשלוח כוחות קומנדו או אוויר אמריקנים לתוך איראן כדי לנסות ולפנות משם את המל''ט-חמקן הסודי מדגם RQ-170, או להשמידו, והכרעת הנשיא אובמה, ושר ההגנה האמריקני ליאון פאנטה, שלא לשלוח כוחות ולבצע פעולה כזו, חיזקה את טענות החוגים בישראל התומכים בתקיפה ישראלית של תוכנית הגרעין האיראנית, מאחר והפרשה מוכיחה כי אין מה להמתין לתקיפה אמריקנית באיראן משום שתקיפה כזו לא תתרחש בקרוב.
מקורות מדיניים וביטחוניים ישראליים בכירים שעקבו במתיחות רבה אחר הוויכוח הפנימי שהתנהל בוושינגטון ציינו, כי ההחלטה שלא לבצע פעולת חילוץ בתוך איראן, משאירה בידי האיראנים לא רק את סודות העטיפה coating של המל''ט, ואת סודות החיישנים והמצלמות שלו, אלא גם את המידע על המטרות עליהן הוטל על כלי הטייס הסודי לאסוף.
מידע כזה יכול לחשוף לפני האיראנים מה הן המטרות אותן ארה''ב וישראל מחפשות לתקוף.

המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי נפילת מידע כזה בידי האיראניים, יחייב את האמריקנים ואת הישראלים לשנות את התוכניות המבצעיות שלהם נגד התוכנית הגרעינית האיראנית. 
כמו בכל מערכת נשק מודיעינית סודית כזו, גם  ה- RQ-170 מצויד במנגנון השמדה עצמי במקרה של תקלה או של נפילה בידי אויב.  אולם כבר מהשעות הראשונות לאחר נפילתו של כלי הטייס לידי האיראנים התברר, כי מנגנון זה לא פעל והמל''ט ומערכותיו נמצאים בידיהם. בעוד האיראנים טוענים כי הם הפילו את המטוס, האמריקנים אומרים כי הם איבדו את השליטה עליו, תופעה שכיחה המוכרת אצל מפעילי מלט''ים.
מלבד השאלה כיצד האיראנים ידעו כי מל''ט-חמקן נמצא במרחב האווירי שלהם, וכיצד הם הצליחו  להפיל, או להנחית אותו, שאלה מרכזית נוספת היא מדוע מנגנון ההשמדה העצמי של המל''ט לא פעל? מנגנון זה בנוי ככה שדווקא בנסיבות כאלה הוא מופעל אוטומטית. גם אם האמריקנים איבדו את השליטה על המל''ט, למה מנגנון השמדה לא פעל, או לא הופעל מרחוק?   
'הניו יורק טיימס' וה''וול סטרייט ז'ורנאל' מדווחים ביום ה' 8.12, כי ממשל אובמה שקל מאז יום א'  4.12, שעה שהאיראנים הודיעו כי המלט-חמקן נמצא בידיהם, וכי הוא ניזוק קל בלבד, כלומר כל מערכותיו נשארו כמעט שלמות וללא נזק רב, לשלוח כוחות קומנדו מיוחדים שיוציאו את חלקי כלי הטייס הסודי מתוך איראן ויעבירו אותם חזרה לאפגניסטן, או שיפוצצו אותם. כוחות אלה היו צריכים לפעול בתוך שטח בעזרתם של סוכנים ממדיניות ידידותיות using allied agents inside Iran, אשר מתפקידם היה למצוא היכן ה-RQ-170 נמצא.
במילים אחרות, האיראניים העבירו את המל''ט, עוד לפני שפרסמו את ההודעה הרשמית על הפלתו ביום א' 4.12, מהמקום בו הורד, העיר האיראנית קאשמאר Kashmar, במזרח איראן הנמצאת כ-200 ק''מ מגבול איראן-אפגניסטן (140 מייל), לבסיס צבאי, או אווירי איראני.
זו פעם ראשונה שארה''ב מודה שהיא נעזרת בסוכנים של מדינות ידידותית הפועלים כבר בתוך איראן.
אפשרות אחרת שנשקלה בוושינגטון הייתה לשלוח מטוסים שיפציצו את מקום הימצאו של המל''ט, ככה שהדבר היחיד שיישאר בשטח יהיו רסיסים קטנים שייקח לאיראנים שנים כדי לאסוף אותם.
מקורות בוושינגטון אמרו, כי לבסוף הוחלט שלא לפעול 'משום שאיראן תוכל להאשים אז את ארה''ב באקט של מלחמה' …that the U.S. "could be accused of an act of war" by the Iranian government.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי בישראל עקבו כל השבוע במתיחות רבה אחרי הדיונים שנערכו בוושינגטון.
החלטה של הממשל לפעול לחילוץ המל''ט הסודי, או להשמדתו, נתפשה בישראל כהכרעה של ממשל אובמה האם ממשיכים במלחמה החשאית נגד התוכנית הגרעינית האיראנית, או לא? וויתור של ממשל אובמה לבצע פעולה לחילוץ ה- RQ-170, נתפשת בישראל כהחלטה לגרום להפסקתה של  המלחמה החשאית נגד איראן לחודשים ארוכים, עד אשר האמריקנים ילמדו את הנזקים הצבאיים והמודיעיניים שנגרמו להם מפרשה זו.
מקור ביטחוני ישראלי בכיר אמר, 'כי כל ההתרחשויות  האלה מסביב לפרשת ה-RQ-170, מראות שוב, כי בנושאי איראן והתוכנית הגרעינית שלה, לממשל אובמה ולישראל מטרות שונות, וכל אחת  משתי המדינות צריכה בסופו של דבר לפעול בעצמה בנושא זה'.   
 

Print Friendly, PDF & Email