זעם בצה"ל על צבא מצרים. מקור צבאי: לראש המודיעין המצרי הגנרל עבאס כמאל לא אכפת שישראל תספוג מטחי טילים. הפסקת האש שברירית מאוד

בצמרת צה"ל חורקים בימים האחרונים שיניים ועוצרים רגע לפני שימתחו ביקורת פומבית-גלויה, על ראש המודיעין המצרי הכללי הגנרל עבאס קמאל, Major general Abbas Kamel Director of the Egyptian General Intelligence Directorate-EGID, שהוא המתווך הראשי בין ארצות הברית, מצרים, קטאר, ישראל והחמאס.
בחדרי חדרים בצה"ל מאשימים את הגנרל עבאס קמאל, כי הוא ממסמס בכוונה את הישגי צה"ל במבצע 'שומר החומות'. מקור ביטחוני בכיר אמר, בשבת 5.6, לתיקדבקה, 'כי צריך לומר את הדברים בקול רם: הגנרל עבאס מרמה את כל הצדדים העוסקים ברצועת עזה'.
לעבאס יש שלוש מטרות:
1. לחזק את מעמדו של הנשיא פתאח אל-סיסי בוושינגטון, ולהוכיח לנשיא ג'ו ביידן, כי היחיד שמסוגל לטפל בתיק הפלסטיני הוא הנשיא המצרי.  
2. לחזק את מעמד הנשיא המצרי בקרב מדינות המפרץ.
3. להחליש את ישראל ואת צה"ל. לעבאס לא אכפת באם שיגורי הטילים מרצועת עזה לעבר מטרות בישראל יתחדשו וצה"ל יהיה בעמדה בה הוא לא יוכל להפסיק את השיגורים'.
בצה"ל עדיין לא ברור באם מדובר במדיניות של נשיא מצרים פאתח אל-סיסי בעצמו, או שעבאס קמאל מנהל  כאן מדיניות עצמאית שזוכה לתמיכה שבשתיקה מצד הנשיא המצרי.
ביום שישי 4.6, חצתה המדינות הזו של עבאס קמאל גבולות חדשים של צביעות והעמדת פנים, כאשר הטלוויזיה הממלכתית המצרית הקרינה תמונות של עשרות כלי הנדסה כבדים, ומשאיות עמוסות בחומרי בנין העושות את דרכן לרצועת עזה, לפי הוראותיו של נשיא מצרים פאתח אל-סיסי, במטרה לשקם את ההריסות ברצועה שנגרמו כתוצאה ממבצע 'שומר חומות'.
כבר שבועיים מאפשר צבא מצריים לשיירות של משאיות היוצאות מפורט סעיד, להגיע לחצי האי סיני ומשם לרצועת עזה כשהן עמוסות בציוד המיועד לשיקום ולמערך הייצור של טילי החמאס.  המשאיות האלה נושאות אתן צינורות בקטרים שונים המתאימים לייצור טילים.
כדי להביא למעבר מהיר של המשאיות האלה לתוך הרצועה, פתח הצבא המצרי בימים האחרונים, לפי הוראותיו של הגנרל עבאס קמאל, מעבר חדש ממצרים לרצועה, הנושא את השם 'מעבר צאלח א-דין'.  המעבר הוא ליד כרם שלום.
בצה"ל אומרים, כי מצד אחד הצבא המצרי סגר את מנהרות ההברחה ומעמיד פנים שהוא הפסיק את האספקה הצבאית לחמאס, אולם מהצד השני הוא פתח את המעבר החדש לפריטים שהיו מוברחים קודם לכן.
מדיניות מצרית זו אפשרה למנהיג חמאס בעזה, יחיא סינוואר, לומר במפגש, שערך בשבת 5.6, עם אקדמאים בעזה, שאם העימות עם ישראל יתפרץ מחדש – 'צורת המזרח התיכון תשתנה'.
סינואר הוסיף ואמר, כי חמאס והג'יהאד האסלאמי השתמשו רק ב-50 אחוז מאמצעי הלחימה והיכולות הצבאיות שלהם ואיים 'להפוך את תל-אביב לשטיח'.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי בצה"ל עוקבים אחר המצב בו מלבד יחיא סינואר, איש מהצמרת הצבאית והמדינית של החמאס לא יצא עדיין מהמנהרות וחדרי הפיקוד התת-קרקעיים שברצועה, מאז שנכנסו לשם לפני שלושה שבועות ב-10 למאי , מיד לאחר ירי הטילים על אזור ירושלים. גם כל כוחות הקרביים של החמאס עדיין נמצאים במנהרות ולא יצאו משם.
המקורות של תיקדבקה בוושינגטון מדווחים, כי כאשר שר הביטחון בני גנץ היה בוושינגטון בסוף השבוע, ונפגש עם שרי החוץ וההגנה האמריקניים אנתוני בלינקן, ולויד אוסטין, ועם היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב ג'יק סאליבן, הוא גילה שממשל הנשיא ג'ו ביידן איננו רוצה להיות מעורב במתרחש ברצועת עזה. גם קטאר איננה רוצה להיות מעורבת יותר ברצועה- ומכאן העיכוב, או אולי ההפסקה בזרימת הכספים הקטארים לרצועה. גם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן משך את ידיו מטיפול בחמאס.  
במצב שכזה, הפסקת האש  השוררת בין צה"ל והחמאס, היא שברירית ביותר ויכולה להתמוטט בכל רגע.


Print Friendly, PDF & Email