חברת ביטחון ישראלית בדקה את ביטחון נמל התעופה בריסל


( הזהות האמיתית של נג'ים אל-עשראווי- מימין. האחים חאליד ואיברהים אל-בקראווי-משמאל.)
חברת ביטחון ישראלית-בינלאומית הוזמנה לפני מספר שבועות על ידי ממשלת בלגיה לבדוק את סידורי הביטחון הפיגוע בשדה התעופה הבינלאומי זאבנטם Zaventem  שבבריסל, ולהגיש המלצות כיצד לשפר אותם. המלצות ראשונות הוגשו אולם גופי הביטחון הבלגיים האחראיים על הביטחון בנמל התעופה לא מיהרו ליישמן, לפחות לא עד יום ג' השבוע כאשר התרחש פיגוע מזוודות הנפץ באולמות הנוסעים שלו.  
החברה הישראלית איננה היחידה שהגישה לבלגיה בשבועות האחרונים המלצות לשינויים תכופים ומיידים בסידורי הביטחון הנהוגים אצלה.  עתה מתברר, כי אנשי הביטחון אשר היו מוצבים בשדות התעופה בריסל היו אנשי ביטחון אוקראינים שהתרשלו במילוי תפקידם וכמעט שלא נראו בשטח. ואם נראו הם לא ביצעו כמעט שום בדיקות ביטחוניות.
אם אמצעי הביטחון בשדה התעופה הבינלאומי זאבנטם פרוצים, הרי שאמצעי הביטחון בנמל התעופה שארלרוי  Charleroi airport שבעיר  משם יוצאות ומגיעות הטיסות לאלג'יריה, תוניסיה וטורקיה, הם מוזנחים יותר, למרות שהבלגים ערים לעובדה שאנשי ISIS יכולים להשתמש בנמל תעופה זה כדי להיכנס מצפון אפריקה ומטורקיה. למרות אזהרות אלה לא נקטו הבלגים בשום צעדים, ואפילו לא בצעד הפשוט של בדיקת הנוסעים העוברים מטיסות המגיעות למנמל התעופה שארלאוי  לטיסות היוצאות מנמל התעופה זאבנטם.
זו היא כנראה הסיבה שביום ה', היום השלישי לאחר הפיגוע המרחב האווירי ונמלי התעופה בבריסל עדיין סגורים. המטרה למנוע זרימת מחבלים לבירת בלגיה.  
ב-29 לפברואר, הגישו גם גורמי ביטחון באיחוד האירופאי המלצות דחופות לשנות את כל המערך הביטחוני הבלגי בשדות התעופה ובגבולות המדינה מאחר והוא פרוץ לטרוריסטים  ולאנשי הביטחון המוצבים אין כלים לבדוק את הנכנסים והיוצאים.
מומחים מערביים וישראליים ללוחמה בטרור, המשיכו להביע, ביום ה' 24.3, אי אמון במטר ההודעות של השלטונות וכלי התקשורת הבלגיים על זהותם, מספרם, והדרך בה פעלו אנשי הטרור בשדה התעופה הבינלאומי זאבנטם, ובמטרו במרכז בריסל. גורם ביטחוני ישראלי אמר לתיקדבקה, כי הפרטים המתפרסמים אינם מתאימים לעובדות בשטח, ולעיתים קרובות הם סותרים אותן.
המקורות שלנו מדווחים, כי אחד הדיווחים המוזרים ביותר הוא כיצד שלושת הטרוריסטים שפעלו בנמל התעופה ניסו להטעין על המונית שהסיעה אותם לשם חמש מזוודות נפץ, אולם מאחר והמונית הייתה קטנה הם הצליחו להעמיס עליה רק שלוש מזוודות. במילים אחרות, בנמל התעופה הייתה צריכה לפעול חוליית טרור  של לפחות חמישה אנשי טרור. התשובה לשאלה  מה קרה לשתי מזוודות הנפץ שלא  עלו על המונית, ולאן נעלמו יתר הטרוריסטים שהיו צריכים לפעול בשדה, איננה ברורה.
פרט אחר שנשאר ללא הסברים היא העובדה ששניים מאנשי הטרור  הנראים שהם צועדים בשדה התעופה כאשר הם דוחפים לפניהם את עגלות המטען  עם מזוודות הנפץ חובשים על ידם השמאלית כפפה שחורה. ההנחה היא כי הכפפה נועדה להסתיר את מנגנון ההפעלה של ממזוודות הנפץ. במילים אחרות, אנשי הטרור הפעילו את מזוודות הנפץ מרחוק, ולא התפוצצו אתן.       

 

 

Print Friendly, PDF & Email