חדירת הכטב"ם הרוסי לגולן ואספקת הנשק הרוסי לחיזבאללה


כל פעם שנשיא רוסיה ולדימיר פוטין  מדבר עם ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, והדבר הזה מתרחש בזמן האחרון כמעט כל שבוע-עשרה ימים, הפעם האחרונה הייתה בשבת 23.7,  וכל פעם שבכיר ישראלי מגיע למוסקבה, (הפעם האחרונה הייתה ב-1 ביולי, כאשר ראש המוסד יוסי כהן ביקר בבירה הרוסית) , מעלה הצד הישראלי את שאלת היחסים הקיימים בין הפיקוד הצבאי הרוסי בסוריה, ואספקת הנשק הרוסי לחיזבאללה.
לאחר השיחה בשבת פרסם הקרמלין הודעה האומרת, כי השניים דנו בנושאים הקשורים במלחמה בטרור, וכי שני המנהיגים החליטו להמשיך בקשרים בין שתי המדינות ב'דרגים שונים' various levels.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה: נתניהו התקשר עם פוטין והעלה את חדירת כלי הטייס הבלתי מאויש לישראל מסוריה ב-17.7.  
עכשיו חוגי מודיעין וחיל האוויר ישראליים סבורים כי כלי הטייס לא היה איראני ולא של חיזבאללה. אלא רוסי.
גרוע מזה: כמה גורמים בצה''ל מעריכים עכשיו, כי מדובר בכטב"ם הביון מתוצרת ישראל 'מרומית' Searcher, אשר התעשייה האווירית מכרה לצבא רוסיה. הרוסים מייצרים את כלי הטייס, לפי רישיון שקבלו מישראל, תחת השם  'פורפוסט' Russian UAV Forpost, והם מפעילים אותו היום מבצעית למטרות איסוף מודיעין, בסוריה, אוקראינה, ונגד מטרות טרור בקווקז.
אם השערה זו נכונה, שליחת כטמב''ם רוסי שמקורו בתוצרת ישראל, מבסיס איראני או של חיזבאללה בהרי הקלמון Qalamun Mountains לתוך ישראל לשם איסוף מודיעין, היא מבחינת ישראל,  חציית קו אדום מצד הרוסים.
חצייה שנייה של קו אדום מצד הרוסים הייתה הפעלתם של אמצעי שיבוש אלקטרוניים רוסיים  שהפריעו לחיל האוויר הישראלי ליירט אם באמצעות מטוסים, מסוקי קרב וטילי נ''מ, את הכטב"ם הרוסי.   
לכך נוספת בעיית משלוחי הנשק הרוסי לחיזבאללה.
נשק רוסי מגיע לחיזבאללה בשתי דרכים:
1. כאשר הרוסים מספקים נשק לצבא הסורי משלוחים אלה מגיעים בכמויות הרבה יותר גדולות מאשר הצבא בסורי זקוק להם. מהלך נעשה מבוצע בכוונה מאחר והכמויות שלהן הצבא הסורי איננו זקוק להן מועברות לידי חיזבאללה. המקורות הצבאיים שלנו מציינים, כי נכון להיום רוב היחידות הצבאיות של חיזבאללה, לא רק בסוריה, אלא גם בלבנון, מצויידיות בנשק רוסי.
בשנה שעברה הגיעה הצטיידות חיזבאללה בנשק רוסי לרמה הגדודית של חיזבאללה. ביולי 2016 ההצטיידות של חיזבאללה בנשק רוסי הגיע כבר לרמה הפלוגתית. המדובר לא רק בנשק אישי, אלא גם במערכות של טילי נ"ט ונ"מ.
2. התעשייה הצבאית הרוסית היא הספק העיקרי של התעשייה הצבאית הסורית בחומרי גלם לייצור נשק, כולל טילים. בלי העזרה הרוסית משטר הנשיא בשאר אסד, לא היה יכול לייצר טילי קרקע-קרקע לטווח בינוני סקאד מדגם C וגם לא את טילי הפאת''ח 110 Fateh-110 missiles. חלק מייצור טילים אלה בסוריה מיועד ומועבר לחיזבאללה.
המקורות שלנו מוסרים, כי כל פעם שראש הממשלה בנימין נתניהו מעלה בפניו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין את הנושא של אספקת הנשק הרוסי  לחיזבאללה, מעמיד פוטין פנים של מי שמופתע, ואומר לנתניהו כי הוא איננו יודע על כך, אבל הוא יבדוק את הנושא ויחזור אליו עם תשובה.
אותם הדברים מבטיחים בכירים רוסיים לבכירים ישראליים.
עוברים כמה שבועות ופוטין חוזר אל נתניהו ואומר לו כי לאחר בדיקה מקיפה שנערכה עבורו  התברר לו כי שום גורם צבאי או אזרחי רוסי מעביר נשק לחיזבאללה.
נתניהו מעמיד פני מופתע, ובפעם הבאה שהוא נפגש עם פוטין הוא חוזר ומעלה שוב את הנושא.
בצורה כזו הנשק הרוסי ממשיך לזרום לחיזבאללה,  מבלי שישראל מצליחה לעצור אותו.

 

Print Friendly, PDF & Email