חדירת המסוק האיראני, והמצב בסוריה, הביאו את צה"ל לפרוס בחג סוללות של טילי פטריוט בכרמל, ובצפון ישראל

יומיים לאחר חדירת המסוק האיראני לישראל, וכאשר המצב הצבאי בסוריה הולך ומדרדר, החל צה''ל פורס ביום שני 8.10, בצעד לא שגרתי בחג סוללות של טילי פטריוט בצפון ישראל. סוללה אחת כזו נפרסה בכרמל. גורם צבאי אמר כי מדובר במערכת הגנה אווירית עם יכולות גבוהות מאוד, וכי לא מדובר בדבר חריג, ושהם מבצעים פריסות כאלו במקומות שונים לפי הצרכים המבצעיים.
אולם המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי פריסה בהולה כזו ביום חג שמחת תורה, מראה כי צה''ל חושש מפני חדירת כלי טייס נוספים של איראן או של חיזבאללה למרחב האווירי של ישראל. עד כה נפרסו סוללות טילי פטריוט בישראל רק כהכנה לתמרונים נגד טילים אמריקנים-ישראלים, או בתקופת מתיחות צבאית של ערב מלחמה.
הפריסה גם מביצעה על כך, כי צה''ל  מתחיל גם ליישם את המסקנות הראשונות מהכישלון של מערכות הגנה האנטי אוויריות הישראליות לא רק לעצור את כלי הטייס האיראני, אלא לגלות בכלל שהוא טס במשך למעלה משעה לאורך חופי ישראל. בטיסה זו עבר כלי הטייס מעל  מעל אסדות קידוח הנפט והגז הישראליות בים התיכון, וטס במרחק קטן ממרכזי התעשייה הישראליים במפרץ חיפה, תחנות הכוח העיקריות של ישראל לייצור חשמל, ובסיסי חיל הים בחיפה ובאשדוד. בייחוד מודאגים בצה''ל כי המסוק הצליח לעבור מול אחד הבסיסים הרגישים ביותר של צה''ל, בסיס שיגור הטילים בפלמחים, שאיננו מרוחק מכור הגרעיני המחקרי בנחל שורק, מבלי שאף אחת מערכת עיקוב אחת של צה''ל תגלה אותו.
במילים אחרות, מערכת ההגנה האנטי אוויריות ונגד טילים הישראלית הייתה פרוצה לפחות מכיוון צפון, סוריה ולבנון, מכיוון מערב-קרי הים התיכון.
פריסת סוללות הפטריוט החלה להתבצע מיד לאחר שהגנרל ג'מאלודין אברומאנד Gen.Jamaluddin Aberoumand, deputy coordinator for Iran's Islamic Revolutionary Guard Corps, אחד מהמפקדים הבכירים של משמרות המהפכה לגלג, ביום ב', על הכישלון של מערכת ההגנה האנטי אווירית הישראלית בשבת. 
הגנרל ג'מאלודין אברומאנד אמר, מבלי להודות שכלי הטייס שחדר לישראל הוא איראני, 'כי התקרית מעידה כי מערכת יירוט הטילים הישראלית 'כיפת ברזל' איננה פועלת ואין לה את היכולות הדרושות'. ציטוט המקור: the incident indicated that Israel's Iron Dome anti-missile defense system does not work and lacks the necessary capacity.
בצה''ל הסיקו מהתבטאות זו, כי שיגור המסוק בשבת, היה רק הצעד הראשון, שאיראן וחיזבאללה נקטו, וכי הם עומדים לנקוט  בקרוב בצעדים נוספים.
עוד מוסרים המקורות הצבאיים של תיקדבקה, כי בדיקת חלקי כלי הטייס שהופל בשבת, מראה כי חלקים בגוף כלי הטייס נבנו מחומר פיברגלס הדוחה וסופג קרינת מכ"ם, וזו כנראה הסיבה מדוע הוא לא נתגלה על ידי מערכות המכ''ם הישראליות.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים שלנו מציינים, כי עתה בודקים באם האיראנים הצליחו לפתח טכנולוגיות כאלה לבניית מטוסים ומזל''טים מחומרים דוחי מכ''ם, או שהאיראנים לקחו חלקים מהמלט האמריקני הסודי RQ-170, שנפל לידיהם ב-13 לדצמבר 2011, והרכיבו מהם את כלי הטייס שחדר לישראל.
לפי  הגרסה האיראנית לגבי ה-RQ-170, מומחי מלחמת סייבר איראנים הצליחו להנחית אותו שלם ללא פגע, ב-13 לדצמבר 2011, לאחר שהשתלטו על מערכותיו האלקטרוניות ועל ערוצי הלוויין הצבאי האמריקני שהפעיל אותו. האמריקנים מכחישים עד היום את הגרסה האיראנית של האירועים וטוענים כי נחת בתחום איראן, לאחר שהמריא מקנדהאר בדרום אפגניסטן, בגלל תקלה טכנית. אם הגרסה האיראנית, או האמריקנית נכונה, עדיין נשארת העובדה כי בידי איראן נמצא כלי טייס אמריקני סודי ביותר ממנו הם יכולים ללמוד את הטכנולוגיה לבנות כלי טייס חמקנים.
חדירת כלי הטייס האיראני, עם חלקים חומקי ודוחי מכ''ם לישראל, מראה כי צה''ל לא התכונן לאפשרות כזו, למרות שמאז נפילתו של ה-RQ-170 האמריקני לידי האיראנים עברו 10 חודשים!      

ב-17 לספטמבר אמר אחד מראשי משמרות המהפכה גנרל מוחסיין קאזמיניGeneral Seyed Mohsen Kazzemeini, כי איראן בנתה כמה כלי טייס חמקנים מהטכנולוגיות האמריקניות שנלקחו מה-Q-170.
 

Print Friendly, PDF & Email