חובותיו של בנק 'ליהמן ברזרס' Lehman Brothers שקרס מגיעים ל-600 מיליארד דולר. ירידות חדות בבורסות ברחבי העולם.

תיקדבקה בנק 'ליהמן ברזרס' Lehman Brothers הודיע ביום ב' 15.9, על פשיטת רגל. השלוחה הלונדונית של 'ליהמן ברזרס' הועמדה תחת פיקוח של כונס נכסים. הבנק הודיע גם, כי היקף חובותיו למשקיעים הוא 600 מיליארד דולר.
המערכת הפיננסית העולמית עמדה ביום ב', בפני המשבר העמוק ביותר בחצי המאה האחרונה. 'ליהמן ברזרס' Lehman Brothers, אחד מבנקי ההשקעות הגדולים בעולם, התמוטט, והגיש ביום ב' 15.9, פנייה לבית המשפט בניו יורק להגנה לפי סעיף 11, שפירושה פשיטת רגל. 'מריל לינץ' Merrill Lynch, יירכש ויתמזג כנראה על ידי/עם 'בנק אוף אמריקה' Bank of America כדי להצילו מגורל דומה. נעשים מאמצים להציל את חברת הביטוח הגדולה ביותר בעולם AIG, מפני התמוטטות.
התמוטטות של בנק 'ליהמן ברזרס'היא התמוטטות הראשונה של בנק מרכזי בארצות הברית מאז החל משבר האשראי לפני 13 חודשים, והיא אחת התמוטטויות הגדולה ביותר בהיסטוריה של הבנקאות.
ניסיונות נואשים שנעשו במשך סוף השבוע על ידי משרד האוצר האמריקני, ו'הפדראל רזרב' לשלוט במצב לקראת פתיחת הבורסות העולמיות, ו'וול סטרייט', לא הצליחו. כתוצאה מזה, נערכים מאמצים להציל רק חלקים מהבנקים והחברות הקשורות אתם. חלקים אחרים של הבנקים, וחברות הקשורות אתם, עומדים להודיע על פשיטת רגל , ולבקש את הגנת בתי המשפט. פעולה כזו התרחשה כבר בסניף 'ליהמן ברזרס' בלונדון. השאלה, כיצד ציבור המשקיעים והבורסות ברחבי העולם יגיבו, נשארה פתוחה מבלי שלאיש תהייה עליהם שליטה. חוסר הוודאות רק גבר ביום ב' בבוקר מאחר והבורסות בהונג קונג, סינגפור, וטוקיו, סגורות היום בגלל חג. הבורסות המרכזיות של אירופה, הודו, אוסטרליה, אסיה, וכמובן הבורסה בתל-אביב, הגיבו בירידות שערים חדות. הבנק המרכזי האירופאי הזרים בשעות הבוקר של יום ב', כ-30 מיליארד יורו לשווקים הפיננסים באירופה במטרה להגביל את ההשפעות של התמוטטות בנק ההשקעות האמריקני.
אולם עיקר הלחץ הפיננסי יגיע בשעות אחה"צ והערב של יום ב', כאשר המסחר ייפתח בוול סטרייט בניו יורק.
ההערכה הבוקר (יום ב') בניו יורק ובלונדון היא כי עשרות אם לא יותר מיליארדי דולר של קרנות פנסיה, חברות השקעות, וביטוח ברחבי העולם, יכולים להימחק, ולהביא לשרשרת של התמוטטויות. חוגים פיננסים בלונדון העריכו כי התמוטטותו של בנק 'ליהמן ברזרס' תשפיע על המערכת הבנקאית העולמית כולה.

Print Friendly, PDF & Email