חוגים בקונגרס ובסנט: ישראל עדכנה כי יש עוד שלושה חודשים לעצירת תוכנית הגרעין האיראנית. לאחר מכן תבוא תקיפה

חוגים בשני בתי הנבחרים האמריקנים, אמרו ביום ה' 29.3 לפנות בוקר, כי נציגים ישראליים, כמה מהם 'בכירים מאוד' עדכנו אותם בשבועיים האחרונים, כי ממשלת בנימין נתניהו מקציבה עוד שלושה חודשים למו''מ של ארה''ב וחמש המעצמות עם איראן, ואם מו''מ לא יעצור את התוכנית הגרעינית הצבאית האיראנית, ישראל תתקוף אותה, עם ארה''ב, או בלעדיה. החוגים אמרו כי מהתדרוך הישראלי עולה כי היא מוכנה לחכות עד סוף חודש מאי.  
חברי בית הנבחרים והסנט שהשתתפו בתדרוכים אלה, אמרו שהם נעשו על ידי בכירים ישראליים שנפגשו עם קבוצות קטנות של חברי בית נבחרים וסנט בכירים משתי המפלגות הדמוקרטית והרפובליקנית. חלק מהמשתתפים בפגישות אמרו,  כי מבירורים שהם ערכו בבית הלבן ובפנטגון לאחר פגישות התדרוך, הם הבינו כי לוח זמנים ישראלי חדש זה, אותו הם הגדירו 'מקוצר', הוצג בשבוע שעבר, ביום שני 19.3, גם  בפגישתם בוושינגטון  של ראש המטות המזוינים האמריקנים הגנרל מרטין דמפסי, והרמכ''ל הישראלי רב אלוף בני גנץ.   
כמה ממשתפי הפגישות עם הנציגים הישראליים, רובם חברים בוועדות המודיעין והשירותים המזויינים, תיארו את המסר הישראלי כחד וברור מאוד.  לדבריהם, לישראל לא משנה איך ארצות הברית תעצור את התוכנית הגרעינית האיראנית, אם על ידי סנקציות כלכליות, אמברגו נפט, מ''ומ בין טהרן למעצמות, או מו''מ ישיר בין וושינגטון לטהרן. אולם מבחינתה של ירושלים  לרשות כל מהלכים אלה לא עומד זמן בלתי מוגבל. אם תוך שלושה חודשים איראן לא מתחילה לפרק את התוכנית הגרעינית שלה, לא עוצרת את העשרת האורניום, ולא מפסיקה את העברת המתקנים הגרעיניים שלה למבנים תת-קרקעיים, ישראל לא תמתין יותר, והיא תתקוף את התוכנית הגרעינית האיראנית עם או בלי ארה''ב.
המקורות האמריקנים אמרו עוד, כי ראש הממשלה בנימין נתניהו השיג עתה רוב גדול ומוצק בקבינט המדיני ביטחוני הישראלי המונה שמונה שרים, שיאשר ויעביר החלטה לתקוף את איראן. המקורות אמרו , כי הם הבינו מהתדרוכים, כי ששה מתוך שמונה שרים יתמכו עתה בהחלטה לצאת להתקפה כזו.  שני השרים היחידים המתנגדים להחלטה, הם שר המודיעין הישראלי דן מרידור, והשר ללא תיק בני בגין.
המקורות ציינו, כי בניגוד לידיעות המתפרסמות כאילו נתניהו כבר הביא את ההחלטה לתקוף את איראן, או לא, לפני הקבינט המדיני-ביטחוני, נתניהו עדיין לא הביא החלטה כזו לאישור הקבינט. החוגים האמריקנים אמרו, כי נתניהו נוקט בטקטיקה  של שיחות  שהוא מנהל מסביב לשעון עם השרים החברים בקבינט, ובכך הוא יוצר את המצב בו הוא יכול לקרוא להם בכל יום בשעה שתיים לפנות בוקר, להניח הצעה כזו על שולחן הקבינט, והם יאשרו אותה מיד.
המקורות של תיקדבקה בוושינגטון מדווחים, כי חברי בית הנבחרים והסנט שתודרכו על ידי המקורות הישראליים הבכירים, המשיכו השבוע לתדרך את שאר חברי מפלגותיהם במסרים הישראליים האלה, ובכך השיגה ממשלת נתניהו את מטרתה, והיא התייצבות של בתי הנבחרים האמריקנים מאחורי האופציה הצבאית הישראלית מול איראן. התפתחויות אלה, הן שהגבירו בימים האחרונים את קצב הידיעות המתפרסמות בארה''ב והמצביעות על כך, כי גם ישראל תתקוף את התוכנית הגרעינית האיראנית, היא לא תוכל לפגוע בה ולהביא להפסקתה.
מקורות צבאיים אמריקנים ומערביים הגדירו את תוכן ידיעות אלה 'כמגוחכות'.

Print Friendly, PDF & Email