חוגי ביטחון ודיפלומטיים מערביים: ממשל באראק אובמה עומד לוותר לאיראן ולאפשר לה להשיג את שאיפותיה הגרעיניות.

תיקדבקה:חוגי ביטחון ודיפלומטיים מערביים: ממשל באראק אובמה עומד לוותר לאיראן ולאפשר לה להשיג את שאיפותיה הגרעיניות. פגישה קשה, על רקע זה, בין מלך ערב הסעודית עבדאללה, והנשיא אובמה בלונדון.
ההערכה זו על השינוי החד במדיניותה של ארה"ב כלפי איראן, עליה מקורות תיקדבקה ודבקה-נט-וויקלי DNW מתריעים כבר כמה שבועות, התחזקה בימים האחרונים בוושינגטון ובבירות ערביות במזרח התיכון, ובייחוד בריאד ובקהיר, לאחר שהעיתון 'פייננשל טיימס' פרסם בשבת 4.4, כותרת האומרת כי 'ארצות הברית עומדת לוותר לאיראן בנושא שאיפותיה הגרעיניות'. ציטוט המקור: US may cede to Iran's nuclear ambition. זו פעם ראשונה שאחד מכלי התקשרות הרציניים במערב מפרסם ההערכה חמורה כל כך.
העיתון מדווח, כי בקרב חוגים בממשל הנשיא באראק אובמה הדנים עתה בעיצוב הקו האמריקני החדש מול טהרן, הולכת ומתחזקת הדעה כי העמדה האמריקנית שננקטה עד כה כי אין לאפשר לאיראן להעשיר אורניום, מה שנקרא 'אופציית אפס העשרת האורניום' the zero enrichment solution, איננה מעשית יותר, וכי וושינגטון הולכת ומתקרבת לעמדה כי אי אפשר יותר למנוע את איראן מלהעשיר אורניום, גם למטרות אזרחיות וגם למטרות צבאיות.
המקורות אומרים, כי זו לא תהייה נקודת הפתיחה בשיחות העומדות להתחיל בקרוב בין ממשל באראק אובמה ובין ההנהגה האיראנית, אולם בסופם של המגעים כאשר יוחל בניסוח הסיכומים אליהם וושינגטון וטהרן תגענה, ארצות הברית תאמץ עמדה זו.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי פירוש עמדה זו היא, שאיראן תוכל להרכיב פצצות וראשי חץ גרעיניים תוך זמן קצר מאוד, מרגע שתקבל החלטה כזו.
במקביל, מדווחים המקורות של תיקדבקה כי על רקע זה התקיימה בלונדון, בשולי וועידת ה-G-20, פגישה קשה בין הנשיא באראק אובמה ועבדאללה מלך ערב הסעודית.
הפגישה התקיימה ביום ה' 2.4.
דובר הבית הלבן אמר כי בפגישה נדונו 'שיתוף פעולה בינלאומי הנוגע למצב הכלכלה העולמית, פוליטיקה ונושאי ביטחון אזוריים, ושיתוף פעולה נגד הטרור'. ציטוט המקור:
Obama and Abdullah discussed international cooperation regarding the global economy, regional political and security issues, and cooperation against terrorism.
אולם, למרות שהמילה 'איראן' לא הוזכרה בדברי הדובר, זה היה הנושא העיקרי בשיחה שבין שני המנהיגים. המקורות שלנו מדווחים, כי המלך עבדאללה מתח ביקורת חריפה על המדיניות של הממשל לגבי איראן, עיראק, וסוריה, ואמר כי וושינגטון נותנת עתה לטהרן יד חופשית במזרח התיכון.
זו הסיבה מדוע שני הצדדים, האמריקני והסעודי, עשו מאמץ ניכר שלא לתת לפגישה פרסום רב. בתמונה שפורסמה מהפגישה אפשר לראות בבירור את הקרירות ביחסים שבין שני המנהיגים. גם העיתונות הסעודית פרסמה פרטים מעטים ויבשים עליה.
המקורות של תיקדבקה מציינים כי ביקורו ביומיים האחרונים (ב' וג' 7.4-6) של הנשיא אובמה בטורקיה בו הוא מתרכז בהושטת יד אמריקנית לעולם האיסלמי, עומד בסתירה למצב בשטח במזרח התיכון. מדינות ערב המתונות, ובראשן סעודיה ומצרים, הולכות ומתרחקות מוושינגטון על רקע מדיניותו של ממשל אובמה כלפי איראן.
על רקע זה צריך גם להבין את תשובתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו מיום ב' 6.4, לדבריו של הנשיא אובמה באנקרה בהם אמר כי ארצות הברית תומכת בפתרון של שתי מדינות בסכסוך הישראלי-פלסטיני. נתניהו הודה לאובמה על ההתחייבות האמריקנית המחודשת לביטחון ישראל, אולם ציין כי מדיניות ממשלתו החדשה עדיין נמצאת בתהליך של דיונים. בכך השאיר לעצמו נתניהו פתח להביע את התנגדות ישראל למדיניות הממשל כלפי איראן.

Print Friendly, PDF & Email