חוגי מודיעין בארה"ב ובדרום קוריאה: פיונגיאנג נערכת לבצע עבור איראן ניסוי גרעיני

חוגים מודיעיניים אמריקנים ודרום קוריאנים, והמקורות המודיעיניים של תיקדבקה מדווחים על המצאותה בשבועיים האחרונים של משלחת מדעני ומהנדסי גרעין איראניים גדולה באתר הגרעיני המרכזי הצפון קוריאני ביונגביון Yongbyon. תחילה הייתה ההערכה כי הצוותים האיראניים הגיעו כדי לקבל מידע על הצנטריפוגות המהירות הצפון קוראניות החדשות, אשר צפון הקוריאניים חשפו לראשונה לפני מדעני גרעין אמריקנים נדהמים באמצע חודש נובמבר. אולם ביום ג' השבוע 28.12, כאשר קבוצה מצומצת של ראשי המשלחת האיראנית ביקרו באתר הנסויים הגרעיניים הצפון קוריאני בפאנגגאיי-רי Punggye-ri הנמצא בחלק הצפוני של צפון קוריאה הגובל עם סין, כאשר הם סוקרים ומקבלים הסברים על הניסוי הגרעיני הצפון קוריאני שפיונגיאנג מתכוננת לבצע בחודשים הקרובים בתחילת 2011, ההערכה הזו השתנתה.
עתה סבורים המקורות המודיעיניים האמריקנים והדרום קוריאניים, כי המשלחת האיראנית בקרה במקום כחלק ממהכנות של פיוניאנג ושל טהרן לבצע באתר פיצוץ של מתקן גרעיני משותף לשתי המדינות.
לפחות לפי מקור מודיעני דרום קוריאני אחד, המשלחת האיראנית הביאה אתה לפיונגיאנג סכום של כסף גדול מאוד, כנראה כמה מאות מיליוני דולרים, ולפי מקור אחד 150 מיליון דולר, אותם טהרן מוכנה לשלם לצפון קוריאה עבור ביצוע של ניסוי כזה.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי גם מקורות ביון צרפתיים מחזיקים בימים האחרונים בדעה כי מהלך איראני-צפון קוריאני כזה אפשרי, לאחר ששיתוף הפעולה הגרעיני בין שתי המדינות התהדק בחודשיים הבאים בצורה המוגדרת 'דרמטית'.
כבר ב-2 לדצמבר 2010 דיווחו המקורות של תיקדבקה, כי הנשיא הצרפתי ניקולא סרקוזי מפעיל לחצים על הנשיא באראק אובמה לנקוט פעולות צבאיות נמרצות יותר מול צפון קוריאה, לא רק בגלל המשבר עם דרום קוריאה, אלא בעיקר בגלל חששותיו, כי פיונגיאנג משתמשת במשבר הנוכחי בחצי האי הקוריאני כדי להעביר לאיראן חלקים של מערכות נשק גרעיני וצנטריפוגות מתקדמות, שיעזרו לה להתגבר על הקשיים הטכניים שטהרן נתקלת בהן כיום בתוכניתה הגרעינית.
סרקוזי אמר לאמריקנים כי להערכתו הסכימה איראן להמשיך את המו''מ הגרעיני עם המעצמות, שהסיבוב השני שלו עומד להיפתח החודש באיסטנבול רק כדי להרוויח זמן, עד שהמשלוחים הצפון קוריאניים יגיעו אליה.
עתה אומרים המקורות המודיעיניים הצרפתיים כי נראה שפיונגיאנג וטהרן שינו את תוכניותיהן, ובמקום להעביר מערכות טכנולוגיות וחומריים גרעיניים מצפון קוריאה לאיראן, אשר יכולים להיתפס על ידי האמריקנים, הן תרכזנה בהכנות לביצוע ניסוי גרעיני משותף בצפון קוריאה, צעד שימוטט לדעתן את מדיניות הגרעין והסנקציות של ממשל אובמה המופעלת נגדן.
המקורות האלה הוסיפו ואמרו כי עדיין לא ברור באם בניסוי הגרעיני המתקרב יפוצצו שני מטענים גרעינים, שאחד מהם יוצג כמתקן גרעיני איראני, או שיפוצצו כמה מתקנים, שאחד מהם יוצג כמתקן איראני, בעוד ששאר המתקנים הגרעיניים יוצגו כצפון קוריאניים.
המקורות של תיקדבקה מציינים כי הד לחששות אלה אפשר היה למצוא בדבריו של סגן ראש הממשלה והשר לנושאים אסטרטגיים משה (בוגי) יעלון ביום ד' 29.12, כאשר אמר '…כי לאיראן אין בשלב זה את היכולת לבנות פצצה גרעינית בכוחות עצמה'. ציטוט המקור: Iran does not currently have the ability to make a nuclear bomb on its own. במילים אחרות, ישראל שיתקה את יכולתה איראן לבנות נשק גרעיני בכוחות עצמה, אולם ישראל לא שיתקה את יכולתה של איראן לפנות לגורמים זרים שיבנו עבורה את הפצצה הגרעינית. מאחר והגורם היחיד בעולם אליו יכולה טהרן לפנות בבקשה עזרה כזו ולקבל אותה היא צפון קוריאה,  משדרת ירושלים בדבריו של יעלון לוושינגטון את המסר הבא: אנחנו טיפלנו בטהרן, עכשיו תורכם לטפל בפיונגיאנג, ולמנוע ממנה לאפשר לאיראניים לפתח נשק גרעיני במתקניה, או לבצע ניסוי גרעיני איראני באמצעות המערכות הצפון קוריאניות.
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות