חוגי מודיעין בכירים בישראל: סוריה לא קבלה מרוסיה טילי S-300. אסד: קבלנו משלוח ראשון

חוגי מודיעין ישראליים בכירים, אמרו ביום ה' 30.5, כי סוריה לא קבלה טילי S-300 מרוסיה. קודם לכן בהתרסה כלפי ישראל וצה''ל, אמר נשיא סוריה אסד, בראיון ברשת 'אל מנאר' של חיזבאללה, כי המשלוח הראשון של טילי S-300 רוסיים הגיע כבר לסוריה, וכי משלוח שני נמצא כבר בדרך. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי ההבדלים בין שתי הגרסאות נובעים מכך, כי ביום ג' 28.5, נחת בנמל התעופה של לטקיה מטוס תובלה רוסי שהביא אתו 60 טון של משלוח צבאי. מדובר במשלוח ראשון של חלקי מערכת הטילים עליה אסד מדבר. הטילים עצמם יגיעו מאוחר יותר. 
בהתרסה כלפי ישראל וצה''ל, אומר ביום ה' 30.5, נשיא סוריה אסד, בראיון ברשת 'אל מנאר' של חיזבאללה, כי המשלוח הראשון של טילי S-300 רוסיים הגיע כבר לסוריה, וכי משלוח שני נמצא כבר בדרך, ויגיע בקרוב.
דברים אלה מציבים אתגר לשר הביטחון משה יעלון, וליועץ לביטחון לאומי יעקוב עמי דרור, שאמרו ביום ד', כי הטילים עדיין לא הגיעו לסוריה, וכי אם יגיעו ישראל תדאג להשמדתם.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה דיווחו ביום ד', כי ביום ג' 28.5, נחת בנמל התעופה של לטקיה מטוס תובלה רוסי שהביא אתו 60 טון של משלוח צבאי. מדובר במשלוח הטילים עליו אסד מדבר.
אסד גם אמר בראיון, כי מלבד שצבא סוריה יגיב מיד על כל תקיפה ישראלית נוספת, הוא יעמיד את הגולן הסורי לרשות 'כל גורם אשר ירצה להלחם כדי לשחרר את רמת הגולן' (הישראלית). The Syrian government would not stand in the way of Syria groups that will want to fight for the liberation of the Golan. זמן קצר לפני שפורסמו דברים אלה בדמשק ובביירות, דיווחו בלעדית המקורות הצבאיים של תיקדבקה, כי כוח נוסף של חיזבאללה עבר ביום ד' וביום ה' 30.5 לפנות בוקר לתוך סוריה. הכוח הזה  הופנה לעבר העיר דרעא בירת אזור החורן הגובל עם רמת הגולן.
להלן הפרטים:
בעוד דוברת הסטייט דפרטמנט ג'ני פסאקי Jen Psaki, אמרה ביום ד' 29.5, כי ארה''ב דורשת את נסיגת כוחות חיזבאללה מסוריה, וכי נוכחות חיזבאללה בסוריה יוצרת מצב מסוכן, עבר ביום ד' וביום ה' 30.5 לפנות בוקר כוח נוסף של חיזבאללה לתוך סוריה. הכוח הזה לא הופנה אל שלוש החזיתות בסוריה בהן כוחות חיזבאללה כבר נמצאים, דמשק, אל קוסייר, וחומס, אלא לעבר העיר דרעא בירת אזור החורן הגובל עם רמת הגולן. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי הכוח הזה נמצא עתה כ-30 ק''מ בלבד מגבול ישראל-סוריה בגולן. תצפיות מראות כי הכוח עוסק בהתארגנות והצטיידות לקראת תנועה.
במשך הלילה ביום ד' וביום ה' לפנות בוקר, עלתה המתיחות הצבאית בין רוסיה, ישראל, סוריה, וחיזבאללה.
היועץ לביטחון לאומי האלוף (במיל.) יעקוב עמידרור, צוטט כאומר, כי אם טילי ה-S-300 הרוסיים יגיעו לסוריה ישראל תפגע בהם ולא תאפשר להציבם ולהופכם למבצעיים. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי זו הסיבה שמוסקבה מדגישה שהטילים ילוו על ידי קצינים מדריכים רוסיים. כלומר, אם ישראל תתקוף את הטילים בעודם בארגזים, קציני תחזוקה רוסיים יכולים להיפגע.
דו שיח חריף על התפתחות אפשרית כזו, כבר התנהל ב-14 למאי, בין נשיא רוסיה ולדמיר פוטין וראש הממשלה בינימין נתניהו, בעת שנפגשו בסוצ'י שעל חוף הים השחור.
שר החוץ הסורי ואליד מועלם, אמר ביום ד' לרשת טלוויזיה הקשורה לחיזבאללה 'אל מייאדין', כי אם ישראל תתקוף עוד פעם בסוריה סוריה תגיב מיד בתקיפת ישראל. כאשר נשאל כיצד סוריה תגיב, אמר מועלם, כי התגובה הסורית תהייה במידותיה של התקיפה הישראלית.
שר ההגנה הרוסי סרגיי שאוייגו
Sergei Shoigu אמר, כי אם ארה''ב והאירופאים יתחילו לספק נשק למורדים הסוריים, תראה את עצמה רוסיה חופשית מהגבלות כלשהן באספקת הנשק הרוסי לצבא הסורי.
ביום ד' 29.5, דיווחו המקורות הצבאיים של תיקדבקה תחת הכותרת: 'בכיר ישראלי: בסוריה מתרחשת קטסטרופה צבאית ואסטרטגית עבור המערב וישראל'.
המעורבות הצבאית הגדלה של רוסיה, איראן וחיזבאללה, ועכשיו גם עיראק, במלחמה בסוריה, הפכה את מה שהיה עד עכשיו מלחמת אזרחים, למלחמה בה מתמודדות רוסיה וארה''ב זו מול זו, ולמלחמה בה איראן וחיזבאללה תצאנה ככוח המעצמתי האזורי. זו מלחמה שתוצאתה ידוע מראש. המנצחים הם: רוסיה, איראן, וחיזבאללה. המפסידים הגדולים הם ארצות הברית וישראל. זו מלחמה בה קואליציה של ארבע מדינות נלחמת נגד קואליציה מערבית-ערבית-ישראלית שאיננה קיימת.
קצין בכיר בצה''ל מודה ביום ד' 29.5, כי ההנהגות המדיניות והצבאיות בישראל, עדיין עוד לא התאוששו מהטעות האסטרטגית הקשה שאחזו בהן בשנה וחצי האחרונות כאשר ניבאו כי נפילתו של אסד היא שאלה של כמה שבועות, וכי אין להן מושג מה לעשות ומה יהיה הצעד הבא שלהן.
ההנהגה והתקשרות הישראלית עדין מדברים במושגים של 'סוריה המתפוררת', בעוד שבמדינה זו מתחוללים שינויים אסטרטגיים וצבאיים גדולים, שכולם לרעת ישראל, ואשר כבר החלו לכרסם ביכולתה לפעול נגד איראן.
במקום שארה''ב וישראל יגבירו את הלחץ הצבאי על איראן, המתקדמת ללא לאות ובמהירות לקראת הפצצה הגרעינית, איראן בעזרת רוסיה, מגבירה את הלחץ הצבאי על ישראל, ועכשיו הצליחה להביא את האיום הצבאי האיראני אל גבולותיה עם סוריה ועם לבנון.
המקורות של תיקדבקה בוושינגטון מדווחים, כי אין היום בקרב אנשי ממשל הנשיא אובמה, והדרגים הצבאיים והמודיעיניים האמריקנים אפילו גורם אחד המוכן לתמוך בפעולה צבאית כלשהי בסוריה. אפילו העדויות המתפרסמות על שימוש נרחב בנשק כימי במלחמה, שהאחרונה בהם הייתה השבוע של עיתונאים בעיתון הצרפתי 'לה מונד' Le Monde, שסיכנו את חייהם ושהו חודשיים ברובע ג'ובר Jobar בדמשק, איננה מזיזה איש בוושינגטון, וגם לא בפריס.
עדיין עוד לא ברור, מי ברוסיה, או באיראן, פיתח נשק כימי, אשר איננו מתפוצץ, ואשר שחרור הגזים בתוכו נשמעים כלפי חוץ כאילו המדובר בפתיחת פחית של קוקה קולה. אבל כאשר אלה משתחררים, זה מה שמתרחש בשטח. 'אין ריח, אין עשן, אין אפילו שריקה המצביעה של השתחררותו של גז מרעיל', No odor, no smoke, not even a whistle to indicate the release of a toxic gas, מדווחים אנשי 'לה-מונד'.
מה יש כן?
'אנשים מתחילים להשתעל בצרוה אלימה' 'העיניים שלהם בוערות, האישונים שלהם מתכווצים, הראייה שלהם מטשטשת'. תחילה הם נתקפים בקשיי נשימה, לעיתים בצורה קיצונית'. 'הם מתחילים להקיא ולאבד את הכרתם'. 'צריך לפנות את הלוחמים שנפגעו קשה (מהגז), לפני שייחנקו'. ציטוטו המקור: The men cough violently. Their eyes burn, their pupils shrink, their vision blurs. Soon they experience difficulty breathing, sometimes in the extreme; they begin to vomit or lose consciousness. The fighters worst affected need to be evacuated before they suffocate.
שר החוץ האמריקני ג'ון קארי אמר ביום ד', כי עדיין אין הוכחות מוצקות לשימוש בנשק כימי בסוריה.
שר הביטחון משה יעלון, אמר ביום ג' 28.4, כי נשיא סוריה, אסד, יירתע מלתקוף את ישראל בנשק כימי וכי יחסו של המשטר בדמשק לישראל שונה מיחסו לאזרחיו. לדבריו, אין סימנים לכך שגורם כלשהו באזור מתכוון לאתגר אותנו בזמן הקרוב בתחום הלא-קונבנציונלי.
למה יחסו של המשטר בדמשק לישראל שונה מיחסו לאזרחיו? משום שישראל וצה''ל מרתיעים את אסד? האם הפצצות חיל האוויר הישראלי הרתיעו במשהו את נשיא סוריה בשאר אסד להכניס את כוחות חיזבאללה לתוך סוריה?
דבריו של יעלון הן אשליה צבאית מסוכנת שאין לה כל ביסוס במתרחש שטח.
ראשי המשטר בטהרן, בדמשק, וביירות, אומרים בגלוי ובקול רם, כי בגולן הסורי ובלבנון נפתחה כבר חזית נגד ישראל, אבל ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושר הביטחון משה יעלון אינם שומעים ומעדיפים שלא לראות את המתרחש בשטח. אם יהיה צורך בכך מזווית הראייה שלו, אסד ישתמש בנשק הכימי שלו גם נגד מטרות צבאיות ואזרחיות בישראל.

הידיעות והכותרות של הימים האחרונים מתארים בדיוק רב את המתרחש.
הסנטור האמריקני ג'ון מקקיין Senator John McCain, ביקר ביום ב' 27.5 אצל המורדים בסוריה. מה פירוש 'ביקר'?
מקקיין חצה את גבול טורקיה-סוריה באזור המכונה מסדרון קיליס corridor Kilis, שהוא נתיב האספקה של המורדים בחלאב, אחד היחידים שנשאר עוד בשליטתם. מקקיין נכנס כ-300 מטר לתוך סוריה הצטלם ומיד יצא בחזרה.
כותרת אחרת אומרת ביום ד', כי הנשיא אובמה הורה לפנטגון להכין תוכניות להקמת אזורים אסורים לטייס של חיל האוויר הסורי במרחבים האוויריים של סוריה. הפנטגון אמר ביום ד' כי 'אין תוכניות מבצעיות אמריקנית חדשות'.
עוד בטרם ידיעה זו פורסמה מוסקבה כבר הגיבה.
סגן שר החוץ הרוסי סרגיי ריאבקוב Sergei Ryabkov , אמר במוסקבה, כי רוסיה תספק טילי יירוט מדגם S-300 לסוריה. 'מערכות נשק אלה', אמר סגן השר הרוסי אמר, 'כי נשק זה ירתיע מעורבות צבאית בסוריה'. הוא הגדיר את טילי היירוט 'מערכת נשק מייצבת', והגדיר אותה כמערכת נשק היכולה להרתיע כמה 'חמומי ראש' מלהיכנס לתוך הסכסוך הסורי' "stabilising factor" that could dissuade "some hotheads" from entering the conflict. כלומר, ארה''ב וישראל ומנהיגיהם הם 'חמומי מוח', בעוד מוסקבה היא קרת הרוח והשקולה.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי ביום ג' 28.5, נחת בנמל התעופה של לטקיה מטוס תובלה רוסי ענק שהביא אתו 60 טון של מה שהוגדר 'עזרה הומניטארית לסוריה' humanitarian aid to Syria. הדבר היחיד שברור הוא כי לא מדובר 'בעזרה הומניטארית', אלא במשלוח צבאי שטיבו עדיין לא ברור.
בהחלטה מבולבלת וסותרת את עצמה, החליטו שרי החוץ של האיחוד האירופאי, ביום ב' 27.5 להסיר את אמברגו מעל סוריה, כאשר הם אומרים בגלוי כי אין להם כוונה להתחיל לשלוח נשק למורדים בסוריה. ארצות הברית איננה שולחת נשק, אירופה איננה שולחת נשק, מדינות המפרץ הפרסי שנענו ללחץ אמריקני, כמעט ואינן שולחות כבר נשק, ישראל איננה מתערבת במלחמה בסוריה.
מי כן שולח נשק? רוסיה המגדירה את עצמה 'גורם מייצב'.
ראש המועצה הצבאית העליונה של צבא סוריה החופשית הגנרל סאלם אידריס Gen. Salem Idris, מאיים ביום ג' וביום ד' 29.5, לתקוף מטרות של חיזבאללה בתוך לבנון אם חסן נסראללה לא יפסיק את התקפות כוחותיו בסוריה ויוציא אותם משם תוך 24 שעות ויחזירם ללבנון.
זה אולטימאטום ואיום ריקים המעידים יותר על ייאושם של המורדים הסוריים מאשר על כוחם. נסראללה הממשיך להזרים את כוחותיו לסוריה, ללא כל התערבות אמריקנית, אירופאית, או ישראלית, איננו נבהל מהגנרל אידריס.
באיזה נשק בדיוק הגנרל אידריס יתקוף את חיזבאללה?
מכסימום ייפלו כמה טילים על מטרות של חיזבאללה בבירות ובבקעת הלבנון. ביום ג' לפנות בוקר שלחו המורדים להניח מארב לכוחות חיזבאללה ליד העיר ארסל Arsal במזרח לבנון. את מי המורדים תקפו והרגו? עמדה של צבא לבנון בה נהרגו שלושה חיילים לבנוניים.
הקצין הישראלי הבכיר, אומר לתיקדבקה: 'בסוריה מתרחשת קטסטרופה צבאית ואסטרטגית עבור מערב וישראל, כאשר איש בוושינגטון ובירושלים איננו נוקף אצבע' 'איש בישראל לא שיער כי זו תהייה התוצאה במלחמה בסוריה ומוטב כי נתעורר דקה אחת קודם למציאות המתרחשת'.
 

Print Friendly, PDF & Email