חודשה התקפת ה-Stuxnet על הכור בבושייר. מוסקבה: אם הכור יופעל הוא יתפוצץ

המקורות המודיעיניים ובמוסקבה של  תיקדבקה מדווחים בלעדית,  כי איראן תכננה להפעיל ביום שלישי 25.1, את הכור הגרעיני בבושייר במלוא תפוקתו ולחבר אותו לרשת ייצור החשמל האיראנית הארצית אולם נרתעה ברגע האחרון מצעד זה, לאחר שמוסקבה הזהירה אותה באמצעות שליח מיוחד ששלחה לנשיא איראן אחמדינז'אד, כי אנשי הוועדה לאנרגיה גרעינית האיראנית ומהנדסי הכור האיראניים מתעלמים בכוונה מכך כי חודשה התקפת ווירוס ה-Stuxnet על הכור, ובאם הוא יופעל הוא יתפוצץ.
המקורות של תיקדבקה במוסקבה מוסרים, כי ראש ממשלת רוסיה ולדימר פוטין, שלח בתחילת שבוע שעבר בחשאי לטהרן את סרגיי קיריינקו Sergei Kiriyenko, ראש 'רוסאטום' Rosatom- המוסד הרוסי המקביל לוועדה לאנרגיה גרעינית לאומית, ומי שפיקח וריכז מטעם רוסיה את הקמת הכור בבושייר, כדי להזהיר את הצמרת האיראנית, כי הם עומדים בפני שואה גרעינית היכולה להביא למותם של לפחות 1 מליון איראנים, וגם לפגיעות קשות באוכלוסיות של המדינות הקרובות לאיראן.
קיריינקו שנפגש עם הנשיא אחמדינז'אד אמר לו כי המהנדסים הרוסיים הפועלים בכור הודיעו למוסקבה כי חודשה התקפת ה- Stuxnet על מערכות הכור, וכי לאיש מבין העובדים האיראניים, או הרוסיים בכור אין מושג איזה מערכות של הכור פועלות כסדרן ואיזה לא.
מאחר ואחד המאפיינים העיקריים של ווירוס הוא כי הוא מפגין למפקחים באמצעות מסכי המחשבים, כי פעילות כל מערכות הכור מתנהלות כשורה, בזמן שלמעשה שהן כבר יצאו מכלל פעולה, הזהיר קיריינקו כי מצב זה יכול לגרום להתפוצצות פתאומית של הכור שתהייה גדולה וקטלנית יותר מהתפוצצות הכור הגרעיני הרוסי בצ'רנוביל Chernobyl. הכור הרוסי בצ'רנוביל, הנמצאת באוקראינה, התפוצץ באפריל 1986. כתוצאה מההתפוצצות השתחררה כמות קרינה הגדולה פי 400 מזו שהתרחשה בעת התפוצצות הפצצה גרעיני האמריקנית מעל הירושימה ב-1945 בעת מלחמת העולם השנייה.
קריינקו הזהיר את אחמדינז'אד כי מספר האיראנים שיהרגו מהתפוצצות בושייר יכול להגיע למאות אלפים, ואולי אפילו למיליון.
עוד מוסרים המקורות שלנו כי השליח הרוסי אמר לנשיא איראן, כי מהנדסי הגרעין הרוסיים העובדים בכור התרשמו מבכירי הוועדה לאנרגיה גרעינית האיראנית והמהנדסים האיראניים אתם הם עובדים כי לטהרן חשוב יותר להפעיל את הכור בכל מחיר, כדי להוכיח כי מומחי מלחמת הסייבר האיראניים הצליחו לטהר את כל מערכות הכור מהתקפת ה-Stuxnet, שהופיעה שם לראשונה בתחילת 2010, מאשר ביטחונם של תושבי איראן והמפרץ הפרסי. זו תהייה טעות חמורה הזהיר קריינקו את אחמדינז'אד, שעלולה להפיל את המשטר בטהרן.
המקורות האיראניים שלנו מוסרים, כי לאחר הפגישה הורה אחמדינז'אד לשתק את פעולות המערכות של הכור בבושייר ועתה הכור מדומם, ואינו פועל.
חלק מהוויכוח הגרעיני הזה בין מוסקבה לטהרן נחשף ב-17 לינואר, כאשר דובר הוועדה לאנרגיה גרעינית האיראנית חמיד חמדאן-קוואמי Hamid Khadem-Qaemi הודיע כי ל-Stuxnet אין שום השפעה על פעולת הכור בבושייר.
ביום ג' 25.1 כאשר הכור הגרעיני בבושייר עמד להיות מופעל בכל תקופתו הופיע בפני וועדת החוץ והביטחון בכנסת בירושלים ראש אמ''ן החדש אלוף אביב כוכבי ומסר לחברי הוועדה, שלא שמו לב להודעתו,  כי הכור עומד להיות מופעל באותו יום וכי לפי הערכתו אפשר להסב תוך זמן קצר את פעולתו של הכור הגרעיני בבושייר מייצור כוח חשמלי למטרות אזרחיות, לכור צבאי המשתלב בתוכנית הגרעינית הצבאית האיראנית.
יום לאחר מכן ביום ד' 26.1, נקטה מוסקבה בצעד בלתי רגיל גם מבחינה מדינית וגם מבחינה מודיעינית. שגריר רוסיה בנאט''ו דימטרי רוגזין Dmitry Rogozin , פנה בקריאה דרמטית לנאט''ו לחקור את התקפת הווירוס על הכור הגרעיני בבושייר, אותו הוא כינה 'מוקשים מתפוצצים' explosive mines. רוגזין חזר על האזהרה הרוסית לאחמדינז'אד כי הפעלת הכור בבושייר יכולה לגרום לאסון צ'רנוביל מס' 2. ציטוט המקור: The virus attack on a Russian-built nuclear reactor in Iran, could have triggered a nuclear disaster on the scale of Chernobyl.
 

Print Friendly, PDF & Email