חודשה סכנת הפעלת נשק כימי סורי. ישראל וחיזבאללה היו ונשארו על סף מלחמה

בד בבד עם התחלת המעורבות הצבאית והמודיעינית המערבית-הערבית-המוסלמית הישירה בסוריה, גובר הלחץ הצבאי-המדיני  גם על חיזבאללה. רק לפני כמה ימים היו ממשלות המערב מסתירות את מעורבותן הישירה בסוריה, כאילו לא הייתה קיימת, ואף אחת מהן לא הייתה מוכנה לומר דבר, או חצי דבר על חיזבאללה, כאחד הכוחות הצבאיים המחזיקים את אסד בשלטון בדמשק. ביום שישי ושבת לפנות בוקר 8.9, קשה לעצור  את ההתבטאויות של בירות המערב המוכנות להודות בכך גלוי.
ארה''ב הודיעה שהיא מציבה 'פקידים' וסוכני ביון  על גבול טורקיה-סוריה שייאמנו וייעזרו למורדים. במילים אחרות, משלחת צבאית-מודיעינית אמריקנית לקחה על עצמה לנהל ולפקח על פעולות המורדים בתוך סוריה.
לאחר הפרסום הבלעדי של המקורות הצבאיים של תיקדבקה ב-6 בספטמבר, כי קצינים טורקיים לקחו את הפיקוד הישיר על שתי חטיבות של המורדים, מאותתים האמריקנים  כי הם עומדים מאחורי הטורקים ומגבים אותם צבאית.
בריטניה וצרפת, מכריזות גם הן על התחלת הגשת 'עזרה'  למורדים, מונח זהיר יותר, מאשר ההודאה האמריקנית בדבר 'הצבת סוכנים', אולם לא פחות ברור. לונדון ופריס, נמצאות באותו מסלול של וושינגטון ואנקרה, שיש לו רק פירוש אחד: הוחל בהקמת אזור חיץ צבאי מוגן safe haven מוגן בתוך צפון סוריה.
שרי החוץ של בריטניה והולנד הכריזו בליל שבת בקפריסין, כי צריך להטיל עיצומים על חיזבאללה.במילים אחרות, הלחץ הצבאי המערבי הוא לא רק על משטר אסד, אלא גם על חסן נסראללה.  
כמו בלוב ב-2011, מה שהתרחש השבוע בסוריה ובלבנון זו רק ההתחלה.
ככל שאזור החיץ הצבאי ילך ויתרחב, כך המורדים הסוריים, אשר עתה פעולותיהם הצבאיות מתבצעות תחת פיקוד אמריקני-ערבי- מערב אירופאי-טורקי, ישתלטו על שטחים יותר גדולים במזרחה ומערבה של סוריה.
המטרה לטהר את האזור מהצבא והמליציות המזוינות הנאמנות לאסד. לאחר מכן, יפנו כוחות המורדים  אל מרכזה של סוריה לכיוון דמשק. מאחר והצבא הסורי, למרות הדיווחים על העריקות 'המסיביות' ממנו, מסרב להתפרק  ומסרב להפנות את נשקו מול אסד, המדובר בינתיים בתהליך ארוך, איטי  ומוסכן.
זו הסיבה מדוע נשקלת עתה האפשרות בוושינגטון, לונדון, פריס, באנקרה ובבירות ערביות נוספות, להתחיל בגל של הפצצות אווירית על יחידות של הצבא הסורי הנאמנות ביותר על אסד, כמו למשל הדוויזיה מס' 4 הסורית, עליה מפקד אחיו הצעיר של אסד, מאהר.
התחלת ההפצצות על צבא סוריה, יכולה להביא בעקבותיה גם גל של הפצצות על בסיסי ומטרות אסטרטגיות אחרות של חיזבאללה.
בוושינגטון חושבים, כי עתה לאחר שמוסקבה הסירה  את המטריה הצבאית מעל אסד, והפסיקה את אספקת הנשק אליו, צריך לשבור גם הקשר את הצבאי בין סוריה, איראן וחיזבאללה. כל זמן שקשר זה נמשך, יהיה קשה מאוד להכניע את אסד, ואת צבאו. 
זו הסיבה מדוע ביום ו' פרסמו מקורות צבאיים בריטיים את הידיעה כי איראן הטיסה לסוריה 150 קצינים וחיילים של יחידות העילית של משמרות המהפכה האיראניים. זו הייתה אזהרה מערבית אחרונה, או אחת לפני האחרונה, לטהרן להפסיק לשלוח כוחות לסוריה.
הדבר היחיד הברור כרגע במלחמה בסוריה הוא, כי הרגע ממנו חששו במערב, בישראל, בטורקיה ובירדן, בו  אסד יתחיל להשתמש בנשק הכימי שלו הולך ומתקרב.
זה לא היה מקרה שביום שישי 7.9, פרסמו מקורות אמריקנים, כי אסד פיזר את מאגרי הנשק הכימי שלו, וכי וושינגטון איננה בטוחה יותר כי היא יודעת בידי איזה יחידות צבא סוריות הנשק הזה נמצא. במילים אחרות, וושינגטון מודה, כי היא איבדה את השליטה על הנשק הכימי הסורי, דבר שהיה מוטל בספק גם קודם לכן, ודבריה מהווים אזהרה ברורה לאפשרות שאסד יכול להורות על הפעלת נשק זה מבלי שתינתן לכך אזהרה מראש.    
רק מעטים במערב ובישראל מודעים לכך, כי עוד לפני התחלת השימוש בנשק כימי במלחמה בסוריה, עמדו בשבוע שחלף ישראל וחיזבאללה בפני מלחמה.
בעוד כלי התקשורת הישראליים עסקו באפשרות המלחמה מול איראן, נערך צה''ל והיה מוכן לפתוח במלחמה מול חיזבאללה. בימים האחרונים היו מצבים, בהן  הספירה לאחור לקראת מלחמה עם חיזבאללה הייתה כבר בעיצומה. לקראת סוף השבוע המתיחות קצת ירדה, אולם המקורות הצבאיים של תיקדבקה מעריכים, כי לאור המצב בסוריה היא יכולה להתחדש שוב בכל רגע.      


 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות