חוליית המחבלים בעופרה היא של החמאס והיא אותה חוליה שביצעה את הפיגוע הרצחני בברקן. 3 חודשים רצופים של 'הישגי' החמאס

חוליית המחבלים שביצעה את פיגוע הירי בטרמפיאדה בצומת עופרה, ביום א' 9.12, בה נפצעו 9 ישראליים, ביניהם שירה איש רן ותינוקה, היא חולייה של החמאס.
המקורות המודיעיניים וללוחמת טרור של תיקדבקה מדווחים, כי מדובר באותה חולייה שביצעה את הפיגוע חודשיים לפני כן, באזור התעשייה בברקן ב-7 לאוקטובר, בו נרצחו  זיו חג'בי, בן 35 מראשון לציון, וקים לבנגרונד-יחזקאל בת  28 מראש העין ז"ל.
ההנחה בצה"ל ובשב"כ הייתה  כי ככל שעובר הזמן והחוליה הזו איננה נתפסת פיגוע הירי הבא היא רק שאלה של זמן. ההערכה זו גברה לקראת חג החנוכה ומלאות חודשיים לפיגוע בברקן ולמרדף אחר החוליה.
לציבור הוצג מרדף זה, כאילו הוא מתנהל אחר מחבל יחיד- אשרף נעאלווה, פלסטיני בן 23 תושב הכפר שוויכה שליד טול כרם-האיש שביצע את הרצח בברקן ושעד עכשיו הצליח להתחמק מידי רודפיו. למעשה המרדף התנהל אחר חולייה גדולה בהרבה המונה לפחות חמישה עד שמונה מחבלים אם לא יותר, כולם גויסו על ידי החמאס.
ההנחה המובילה בחקירה הייתה שלקראת מלאות חודשיים לפיגוע בברקן תנסה החוליה לבצע פיגוע נוסף, ואז אפשר יהיה ללכוד אותה.
אולם לא ננקטו צעדים מיוחדים לקראת אפשרות כזו וגם תושבי יהודה ושומרון לא הוזהרו מפני אפשרות כזו.
ככל שעובר הזמן מאז הפיגוע הירי בצומת עופרה הולך ומתברר, כי גם הפעם הצליחה החוליה הזו להימלט מידי כוחות הביטחון, ועכשיו למרות הפשיטות והחיפושים הנרחבים שצה"ל עורך בכמה ערים וכפרים פלסטינים ביניהם רמאללה ואל-בירה שלא העלו דבר, החקירה שוב הפעם חוזרת אל המישור המודיעיני.
רק ביום שלישי בערב 11.12, כאשר התברר כי המצוד אחר המחבלים אינו מביא לתוצאות, הוחלט לתגבר את הכוחות ביהודה ושומרון בכמה פלוגות חיילים.
הסיבה שניתנה לתגבור היא, כי בעוד שהכוחות הנמצאים בשטח עוסקים בחיפושים יש צורך בחיילים נוספים שיגנו על צירי התנועה.  אולם הסיבה האמתית היא, כי כל זמן שהחוליה לא נתפסה, היא תמשיך בביצוע הפיגועים הרצחניים שלה, וצריך להיערך לקראתם.
גם צה"ל וגם  השב"כ יודעים בדיוק מי שלח את החוליה הזו ומי עומד מאחוריה.
מדובר בעבדאל רחמן גינמאטי, שהוא הממונה בחמאס בעזה על חוליות הטרור של הארגון בגדה המערבית ונחשב כיד ימינו של ראש מנגנון הטרור של החמאס סאלח אל-ערורי.
במשך שמונה חודשים, החל מחודש אפריל, כאשר ההתקפות של החמאס על גדר המערכת בעוטף עזה החלו, ועד תחילת חודש נובמבר, כאשר הן החלו לדעוך, לאחר העברת התשלום הראשון של הכסף הקטארי אליו, הצליח השב"כ לסכל את רוב ניסיונות החמאס להקים ביהודה ושומרון חוליות ורשתות טרור. למרות המאמצים והכספים הגדולים שהחמאס השקיע בארגון פיגועים כאלה הוא לא הצליח להוציאם לפועל.
אולם דווקא לאחר השגת הרגיעה היחסית ברצועה, ותוך כדי שהתשלומים הקטאריים נמשכים כסדרם, השיג החמאס את מטרתו. הוא הצליח להקים ביהודה ושומרון תשתית טרור פעילה שהמודיעין וכוחות הביטחון הישראליים לא הצליחו לעלות, עד עכשיו, על עקבותיה.
העובדה שעד עכשיו החוליה הזו לא נתפסה והיא ממשיכה בביצוע הפיגועים מצטרפת לשרשרת הכישלונות הישראליים מול החמאס בשלושת החודשים האחרונים.
ב-7 לאוקטובר בוצע הפיגוע הרצחני בברקן. ב-11 לנובמבר נחשפה ליד חאן יונס חוליית הכוחות המיוחדים הישראליים שפעלה שבועות רבים בתוך הרצועה. בקרב שהתחולל בין אנשי החוליה וכוחות החמאס נהרג אז מפקד החוליה סגן אלוף מ. מיד לאחר מכן פתחו החמאס והג'יהאד האיסלמי בהפגזה כבדה של למעלה מ-500 טילים על מטרות בישראל. הדרגים המדיניים והצבאיים הישראלים החליטו שלא להגיב על הפגזה, ובמקומה הסדירו הפסקת אש המותנת בהעברת חודשית של 15 מיליון דולר קטאריים לרצועה. ב-9.12 בוצע פיגוע הירי בעופרה.
רצף כזה של 'הישגים' מבצעיים של החמאס, וחוסר תגובה ישראלית, נתפס בתודעה הפלסטינית כהצלחה יוצאת דופן של החמאס, וככישלון של שירותי הביטחון הישראליים וצה"ל.
תפיסה זו רק תביא בעקבותיה פיגועי טרור נוספים.

Print Friendly, PDF & Email