חולשת המלך עבדאללה, ראש הממשלה נתניהו, ויו"ר הרשות אבו מאזן, ימשיכו לדרדר את המשבר מסביב להר הבית

גם עם התפילות בהר הבית ומחוצה לו, ביום ו' 28.7, ליד שער האריות ושער שכם הסתיימו בשקט והמתפללים התפזרו  ללא אירועים מיוחדים, אין זאת אומרת כי הולך ונרגע הגל החדש של מעשי טרור והמהומות. 
אין ספק  כי האירועים מסביב להר הבית ובירושלים המזרחית מתנהלים בכיוון לא נכון, כאשר ההחלטה באם תהייה התפרצות חדשה, ובאיזה עוצמה היא תתנהל בעתיד, יצאה מידי המנהיגים ועברה לרחוב הפלסטיני.
המנהיגים שניסו למצוא עד עכשיו פתרון למשבר, ראש הממשלה בנימין נתניהו, מלך ירדן עבדאללה, יו"ר ראש הרשות הפלסטינית אבו מאז, לא רק מגלים חולשה, אלא כל אחד מהם פוזל לעבר השני כאשר הוא חושד מכך שצעדיהם של המנהיגים האחרים יפילו אותו בפח פוליטי.
במילים אחרות, המנהיגים עסוקים במקום למצוא פתרון למשבר, בהצלת עורם האישי והפוליטי.  
זה הוא מצב מסוכן ונפיץ שיכול בכל רגע נתון יכול להתלקח מחדש.
ראש הממשלה בנימין נתניהו מעלה אפשרויות כמו ניתוק אזור וואדי ערה כעל תושביו הערביים ממדינת ישראל, והעברתו לשלטון הרשות הפלסטינית, תמורת וויתורים פלסטינים על שטחים ביהודה ושומרון.
זו איננה הצעה חדשה והיא עלתה כבר כמה פעמים במשך עשרות השנים האחרונות, והראשון שהעלה אותה  בשנות ה-90 היה אהוד ברק.
זו היא כמובן הצעת סרק שאין לה כל סיכוי להתבצע. דוגמא נוספת היא ההכרזה כי צריך להפעיל את עונש המוות כלפי מחבלים רוצחים.
נתניהו צודק כאשר הוא אומר כי הדבר הזה קבוע בחוק. השאלה כמובן מי מפריע לו, וגם לשר הביטחון אביגדור ליברמן התומך בעמדה זו להפעיל את החוק, ולהורות לתביעה הצבאית והאזרחית לדרוש הטלת עונש מוות על מחבלים רוצחים.
נניח שאפילו נתניהו וליברמן ינקטו בצעד כזה, ובתי המשפט הצבאיים ייגזרו פסקי דין מוות על מחבלים, נראה אותם הולכים כל הדרך עד הסוף כאשר לבסוף הם מורים לבצע את פסקי הדין האלה. 
הרי בתי מחבלים הם אינם מסוכלים להרוס.
ללחוש סתם מילים לתוך מיקרופונים חבויים, זו לא מדיניות-זו חולשה.

אם לנתניהו ולליברמן הייתה תוכנית-מחשבה טקטית מסודרת כיצד לטפל בפיגוע הטרור האסטרטגי שביצעה החוליה באום-אל-פאחם של ערביי ישראל  אולי פני הדברים והאירועים היו נראים אחרת.  אולם מאחר ואין להם תוכנית כזו,  הצליח מי שתכנן את הפיגוע בהר הבית לפגוע בנקודה הרגישה ביותר במזרח התיכון ולהצית אש שאי אפשר לכבותה. 
באותו מצב נמצא מלך ירדן עבדאללה.
צעדי החיקוי שהמלך מבצע כתגובה לטעויותיו של נתניהו הם סדרה של טעויות דומות.
כאשר המלך הולך לנחם את משפחת הצעיר הירדני שניסה לדקור מאבטח בשגרירות ישראל בירדן, בתגובה לקבלת הפנים ולחיבוק הגיבורים שנתניהו העניק בלשכתו 'לזיו' בנוכחותה של שגרירות ישראל בירדן עינת שאליין, הוא למעשה מצהיר פומבית כי הוא תומך בצעירים ירדניים-פלסטינים המבצעים פיגוע דקירה בישראלים.
יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן הכניס את עצמו לאותו מבוך של כניעה להלכי הרוח ברחוב.
אבו מאזן קרא לפלסטינים לחזור ולהתפלל בהר הבית, לאחר שישראל נכנעה והסירה את כל המחסומים וסידורי הביטחון. אולם הוא לא הודיע כי מבטל את קריאתו 'להתנגדות עממית', ואת החלטתו שלא  לאפשר יותר שיתוף פעולה ביטחוני בין שירותי הביטחון והמודיעין הפלסטינים ואלה הישראליים.
בכך הוא השאיר את ההחלטה מה יתרחש בימים הקרובים ברחוב הפלסטיני בידי שלושה גורמים קיצוניים , כולם מתנגדים להמשך שלטונו ברמאללה.
הרחוב הפלסטיני, תנועת התנזים, שהיא המיליציה המזוינת של תנועת הפת"ח, וזו שניהלה את עיקר הפיגועים במטרות ישראליות בשנים 2004-2000, תקופת האינתיפאדה השנייה, והגורם השלישי הוא החמאס.    
אם אכן התנזים יצטרף לגל המהומות, ומשם יגלוש לגל הפיגועים, הרי שלפחות חלק מגדודי הביטחון הפלסטינים יצטרפו אליהם, דבר שיביא לסיבוב דמים חדש בים הישראלים והפלסטינים, אבל גם יסכן את המשך שלטונו של אבו מאזן הרעוע בלאו הכי. 

Print Friendly, PDF & Email

2 תגובות עבור “חולשת המלך עבדאללה, ראש הממשלה נתניהו, ויו"ר הרשות אבו מאזן, ימשיכו לדרדר את המשבר מסביב להר הבית

 • יול 28, 2017 @ 15:03 at 15:03
  Permalink

  לא ברור לי כיצד בדיוק החלטתם שאבו מאזן ניסה להרגיע את המצב, כאשר כל ההצהרות שלו משדרות שהוא מלהיט את הרוחות.
  הגיע הזמן לסיים את השלטון האשמי בירדן. מדובר בשלטון לא לגיטימי, שחי על החרב הישראלית, אבל בשל חולשתה היא מפגיעה עוינות לישראל, אפילו יותר מהתקופה שלפני "הסכם השלום".

 • יול 28, 2017 @ 16:22 at 16:22
  Permalink

  נראה שאבו מאזן עושה כל שלאל ידו להיות כלוא במוקטעה ברמאללה כמו קודמו, האמנם? מזגן יש שם ?מופעל בחשמל ישראלי או לחילופין מגנרטור בסולר שישראל מספקת לפי הסכמי פריז,אם שוברים את הכלים זה דו צדדי….

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות