חוסל מקים ומאבטח כור הפלוטוניום הסורי-צפון קוריאני.

המקורות המודיעיניים של תיקדבקה: תת אלוף, (עמיד) מוחמד סולימאן Mohammed Suleiman, שחוסל בשבת לפנות בוקר 2.8, על ידי צלף בטרטוס, היה האיש אשר הקים והיה אחראי על אבטחת כור הפלוטוניום, הסורי-צפון קוריאני שצה"ל תקף ב-6 לספטמבר השנה.
המקורות שלנו מוסרים עוד, כי תת אלוף מוחמד סולימאן היה איש הצללים המסתורי לידו של הנשיא הסורי באשר אסד והוא מילא את 4 התפקידים הבאים:
1. איש הקשר של אסד עם צפון קוריאה. סולימאן ביקר פעמים רבות בפיונגיאנג, בירת צפון קוריאה, והוא האיש, אשר קבע את כל סידורי משלוחי חלקי הכור מצפון קוריאה לסוריה, ואת אבטחתם של המדענים והטכנאים הצפון קוריאניים שפעלו בסוריה.
2. מוחמד סולימאן היה איש הקשר בין הצבא והמודיעין האיראניים והנשיא בשאר אסד. ההנחה המודיעינית היא כי בתוקף קשריו עם הצפון קוריאניים, הוא היה האיש אשר תיאם את הקשר הגרעיני הצפון קוריאני-סורי-איראני. קשר זה היה צריך להביא לכך, כי הכור הגרעיני בסוריה, ייצר דלק גרעיני עבור איראן, ופצצות רדיואקטיביות 'מלוכלכות' עבור סוריה.
3. סולימאן היה גם איש הקשר בין אסד לראשי חיזבללה. בין השאר, הוא עמד בקשר ישיר עם עימד מרונייה, ראש מנגנון הביטחון המיוחד של חיזבאללה, וסגן מזכיר חיזבאללה, אשר חוסל בפברואר השנה.
4. תפקיד המפתח שלו במערך הצבאי והמודיעיני הסורי היה, איש הקשר האישי של נשיא סוריה בשאר אסד עם הרמטכ"ל הסורי, הגנרלים הסורים השונים, וראשי המודיעין הצבאי הסורי. במסגרת תפקידו לא היה סוד במערכת הצבאית והמודיעינית הסורית שנעלם ממנו.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי מוחמד סולימאן עמד לצאת בשבת ביחד עם הנשיא הסורי לטהרן, אולם במקום זה נערכה הלווייתו בכפר הולדתו דרייקש Driekesh, בצפון סוריה.
בשלב זה, אין שום מידע על נסיבות החיסול, לאחר שהסורים הטילו איפול מוחלט על התרחשות זו, ואינם מודים אפילו בעצם קיומה.
אולם כרגיל במקרי התנקשות כזו קיימות כמה אפשרויות.
א. החיסול קשור בהריסת הכור הגרעיני על ידי צה"ל. אחר הכול, מוחמד סולימן היה אחראי על אבטחתו, והוא נכשל בתפקידו.
ב. הריגתו על ידי צלף, היא עוד פעולת חיסול בתוך סוריה על ידי גורמים חיצוניים.
ג. כמו אנשים רבים לפניו בתפקידים רגישים כאלה, במשטרים אפלים כמו זה של בשאר אסד, הגיע סולימן לנקודה, בה הוא ריכז בידיו יותר מידי כוח ומידע מודיעיני רגיש, עד שהוא עצמו הפך להיות סיכון למשטר, או לכמה גורמים בתוכו.

Print Friendly, PDF & Email