חזית רחבה של מדינות אירופה, המפרץ הפרסי וישראל, נגד מהלכי אובמה וקארי באיראן

להצגתם של ראש הממשלה נתניהו ושל צרפת וסעודיה, כאילו הן המדינות היחידות המתנגדות  למהלכי ההתקרבות של נשיא ארה''ב באראק אובמה ושר החוץ האמריקני ג'ון קארי,  לאיראן ולהצעות האמריקניות הנוגעות לתוכנית הגרעינית האיראנית יש שתי סיבות:
1. נוח לממשל אובמה להתרכז בנתניהו ובישראל, כאילו הם הגורם היחיד המעכב הצגת הסכם גרעיני.
2. הידיעות מופצות על ידי מתנגדיו הפוליטיים הפנימיים בישראל של נתניהו בכוונה לנגחו אישית ופוליטית.
הנשיא אובמה ושר החוץ קארי, אשר עדיין לא הראו סימן קל אחד שהם מוכנים לסגת מהוויתורים שהוצעו כבר לאיראן, ואשר יאפשרו לטהרן להמשיך בתוכנית הגרעינית שלה תוך שהיא מחזיקה בידיה את האלמנטים הדרושים לה לבניית נשק גרעיני, אינם מגלים, כי בדיוניים בסוף השבוע בז'נווה בין נציגי המעצמות, לא רק צרפת התנגדה, להסדר האמריקני-האיראני, אלא גם שאר מדינות אירופה שהשתתפו בדיוניים. גם גרמניה ובריטניה, התנגדו לו.
אפילו הרוסים, שהעדיפו כמו האחרים, כי צרפת ולא הם יופיעו כמתנגדי ההסכם, לא הוציאו אפילו מילה אחת של תמיכה בהסכם, ושר החוץ הרוסי סרגיי לברוב, נמנע שלא כהרגלו, מלומר דבר על ההצעות שנידונו. פקידים רוסיים בכירים אמרו מאחורי הקלעים, כי ההסכם המתגבש הוא גרוע.
לכך יש להוסיף, את התנגדותן החריפה להסכם של סעודיה וכל מדינות המפרץ הפרסי, בייחוד איחוד נסיכויות הנפט הערביות ה-UAE, הנחשבת כיום למעצמה כלכלית-פיננסית שיש לה מעמד דומה לזה של סעודיה. 
זה לא היה מקרה בלבד שראש הממשלה בנימין נתניהו הצביע ביום א' 10.11, על היקף התיאום ושיתוף הפעולה הקיים בין ישראל לסעודיה ולמדינות המפרץ במערכה נגד ההסכם הגרעיני האמריקני-איראני. 'כשערבים וישראלים מדברים בשפה אחת, וזה לא קורה לעיתים קרובות, אני מציע (לכם אנשי ממשל אובמה) שתתייחסו לזה', אמר נתניהו.
המקורות של תיקדבקה בוושינגטון מוסרים, כי רמת התיאום בין פריס, ירושלים, וריאד, במערכה אשר נועדה להכשיל את ההסכם הגרעיני האמריני-איראני, היא ללא תקדים.
מקור בכיר במפרץ אמר ביום ב' 11.10 לתיקדבקה, כי כל שלושת הגורמים מתאמים ביניהם את הנושאים המרכזיים בהם המאמצים הפוליטיים מתרכזים, וכי רמת התיאום בין שלושת הצדדים נוגעת גם לגבי קיום פגישות עם חברי קונגרס וסנט אמריקנים במטרה לגייסם לפעול נגד ההסכם. הגורמים האלה אמרו כי לא זכור בעבר תיאום ערבי-אירופאי-ישראלי ברמות ובהיקפים כאלה.
מקורות בוושינגטון, המפרץ ובישראל אמרו לתיקדבקה, כי הדרך בה ממשל אובמה מציג את מה שהתרחש בדיוניים בז'נווה-מטעה. לא האיראנים נסוגו מטיוטת ההסכם, אלא שר החוץ האמריקני ג'ון קארי.
לפי המקורות האלה, בדיוניים פנימיים דחופים בוושינגטון המתקיימים לאחר הכישלון בז'נווה, וכיצד אפשר להציל עדיין את המהלך עם איראן, תולים גורמים בממשל את האשם בכישלון בתת שר החוץ וראש המשלחת האמריקנית לשיחות וונדי שרמן, ובמתאמת פעולות החוץ האירופאית קתרין אשטון.
שתי הדיפלומטיות האלה, אומרים המקורות, חיברו טיוטות הסכם, כאשר הם מראים אותה כל פעם לשר החוץ האיראני וסגנו, מוחמד זאריף ועבאס ערקצ'י.  האיראניים אשר בעצמם הופתעו מנדיבות הלב של האמריקנים והאירופאים, הכניסו בכל טיוטה שהוצגה לפניהם את השינויים שהתאימו לטהרן. שינויים אלה היו ידועים רק לשרמן, אשטון, זריף וערקצ'י.
המקורות הוסיפו ואמרו, כי ביום חמישי ושישי (8.11-7), החלו וונדי שרמן וקתרין אשטון להתקשר עם שרי החוץ של המעצמות המיוצגות בדיוניים ולהודיע להם, כי הושלמה הכנת הטיוטה של ההסכם ועליהם לבוא מיד לז'נווה לטקס החתימה. המקורות מוסיפים, כי שרמן ואשטון השתמשו במטאפורה, 'העוגה מוכנה, עכשיו צריך להכניס אותה רק לתנור'.  
זו הסיבה מדוע שר החוץ האמריקני ג'ון קארי הפסיק בפתאומיות ביום ו' את שיחותיו בישראל, ויצא בבהילות לז'נווה, כאשר הוא בטוח, כי עד סוף היום ההסכם החתום יהיה בידיו.  אולם, המקורות אומרים, כי כאשר קארי הגיע לז'נווה בשעות הערב וההסכם הוצג לפניו, חשכו עיניו. 
קארי הבין כי 'העוגה' איננה מוכנה, אין מה להכניס לתנור, וכי לא האירופאים, הערבים, וישראל, אי פעם יסכימו לנאמר בטיוטת ההסכם.  המקורות אומרים, כי קארי הוא זה שהורה מיד להקפיא את כל ההכנות לטקס חתימת ההסכם, ולפתוח את הדיונים מחדש.  
ביום שני 11.11, הגיע שר החוץ האמריקני ג'ון קארי לאיחוד נסיכויות הנפט הערביות ה-UAE, כאשר המטרה העיקרית של ביקורו היא לשבור את החזית האירופאית-המפרצית-ישראל נגד מדיניותו של הנשיא אובמה כלפי התוכנית הגרעינית האיראנית.
קארי חזר ואמר כי, 'הנשיא אובמה הוא איש המכבד את מילתו' 'הוא' כלומר אובמה, הוסיף קארי, 'בנאומו בפני עצרת האו''ם אמר כי ארה''ב לא תרשה שיהיה נשק גרעיני לאיראן, וזו היא המדיניות אליה אנחנו (וושינגטון) מחוייבים'. ציטוט המקור: US President Obama is a man of his word, Kerry said. He said in his speech before the UN that the US will not allow Iran to have a nuclear weapon and this is our policy to which we are committed.
אולם אין ספק, כי דבריו של קארי יפלו על אוזניים אטומות. לכך יש שתי סיבות:
א. המדיניות של אובמה בסוריה. למרות כל ההבטחות והתחייבויות האמריקניות, כולל התחייבות אישיות של הנשיא אובמה,  כי ארה''ב תפעל נגד נשיא סוריה בשאר אסד, באם הוא ישתמש בנשק כימי מול המורדים הסורים, הנשיא אובמה נסוג ברגע האחרון מפעולה כזו, תמורת הסכם עם הרוסים על פירוק הנשק הכימי הסורי. הנסיך טורקי אל פייסל, אחד מראשי משפחת המלוכה הסעודית הגדיר הסכם זה 'פארסה'.
ב. מנהיגי איחוד הנסיכויות מכירים היטב את נוסח ההסכם האמריקני-איראני שהוכן בז'נווה, מבחינתם זה לא רק הסכם גרוע, אלא אף גרוע מיותר מההסכם שהושג לגבי סוריה.       

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות