חטיבת הקומנדו החדשה בצה"ל מול איומי נסראללה ואל-בגדאדי


בעוד המתיחות הצבאית בין ישראל לחיזבאללה ולכוחות איראן בסוריה גואה, וצה''ל עורך  בימים האחרונים תרגיל צבאי בגליל העליון, מוסרים המקורות האיראניים וללוחמת טרור של תיקדבקה, כי טהרן מינתה כבר את היורש של סמיר קונטאר, ומסרה  לו הוראות לפעול במהירות המרבית  להגיב בפעולה צבאית על חיסולו של סמיר קונטר. לאחר מכן על המפקד החדש להתרכז בהקמת תשתית חדשה של טרור ברמת הגולן מול ישראל.
מנהיג חיזבאללה חסן  נסראללה, שאמר ביום א' כי כבר ניתנו הפקודות לביצוע תגובה צבאית נגד ישראל, וכי היא הועברה לידי הגורמים המבצעיים, ממתין לבואו לשטח של ראש הרשתות החדש כדי לעמוד בראש הפיגוע שהוא הבטיח 'כי יזעזע את ישראל'.
המקורות שלנו מדווחים בלעדית, כי המפקד החדש הוא ראאפת אל-בכאר Raafat Al-Bakkar יליד לבנון. הפרטים על האיש מעטים ביותר.
אחרי שישראל חיסלה ב-18 לינואר השנה את בגולן הסורי ליד קוניטרה, את ג'יהאד מורנייה, ואת הגנרל האיראני עלי אללה דאדי Gen. Ali Dadi,  הורה מפקד גדודי אל קודס- והחזית האיראנית בסוריה ולבנון-הגנרל קסאם סוליימני לאל-בכאר לעבור לטהרן למטרת הכשרתו בהקמת ארגוני חבלה ובביצוע פיגועים. עתה מינתה אותו טהרן לעמוד בראש 'ארגון העמידה האיתנה של תושבי הגולן הסורי'-שהוא ארגון הטרור שסמיר קונטר הקים כדי לבצע פיגועים בעומק שטח ישראל.
ביום א' 27.12, דיווחו המקורות הצבאיים וללוחמת טרור של תיקדבקה את הדברים הבאים:

כחודשיים ימים לפני המועד הסופי שהוקצה במסגרת התכנית הצה"לית הרב-שנתית 'גדעון' להקמת חטיבת הקומנדו החדשה, כבר עמד ביום ראשון 27.12, מפקדה הראשון, אל"מ דוד זיני מאחורי דוכן הנואמים בפודיום שהוצב בגן הלאומי בעין חרוד והודה לרמטכ"ל רא"ל גדי אייזנקוט, על ההזדמנות שניתנה בידיו לפקד על כוח העילית של צה"ל. אייזנקוט אמר בטקס, כי איומי 'המדינה האסלאמית' מחייבים את הקמת היחידה החדשה מיד.
לאור הנאום שנשא מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה, ברובע הדאחייה בביירות ואשר שודר על גבי מסכי ענק ובו אמר, כי פקודת ביצוע הנקמה על חיסול סמיר קונטר כבר הועברה לידי לוחמי ההתנגדות, חשיפתה של 'חטיבת הקומנדו' החדשה והפומביות שניתנו לה כמעט באותה שעה בה נישא הנאום, מעידים על הרצינות בה מתייחסים בצה''ל ובמערכת הביטחון לאיומים הנושבים מצפון.
מבחינת מנהיג חיזבאללה פעולת התגובה כבר יצאה לדרך, הפקודות ניתנו ועתה הגיע שלב הביצוע.  'איננו מפחדים מהתוצאות ומהאיומים' אמר נסראללה והוסיף 'אנחנו לא ניתן לדם של לוחמי הג'יאהד והאחים שלנו להישפך בשום מקום בעולם'.  בחדדו את האיום, אמר נסראללה: 'הישראלים מודאגים והם מודאגים בצדק' וכן: 'גם אלה שעל הגבולות (כלומר חיילי צה''ל), וגם בתוך ישראל, התגובה על חיסולו של קונטר היא בלתי נמנעת'.
בדיוק אל מול איומים האלה הוקמה חטיבת הקומנדו החדשה, בצעד נכון, אמיץ, צופה פני עתיד, המנתח נכונה את ההשתנות המהירה של זירת איומי הטרור על מדינת ישראל. בהיעדר איום שריון או רגלים ברוב גבולותיה היבשתיים של המדינה,  נכון הוא להסיט כוחות מיומנים, מצוידים, איכותיים ונחושים כדי להתמודד מול איומים נוספים.
יום אחד לפני נסראללה, בשבת 26.12, נשמע בקובץ אודיו קול המיוחס לאבו באכר אל-בגדאדי מנהיג ISIS.  'אללה גרם ליהודי העולם להתאסף בישראל, וכך קל לנו יותר להילחם בהם ביחד', אמר.
חטיבת הקומנדו החדשה של צה''ל מצוידת במגוון של יכולות לחימה בתנאי שטח שונים, במתארי יום ולילה, תחת כיסוי חשאי עמוק ובאמצעות טכנולוגיות שרובן מסווגות, לאיסוף מודיעין וויזואלי ואלקטרוני, תקשורת, צילום, אכוונת אש וכן סיכול פעילי טרור או לקיחתם בשבי. כמו כן יש לה יכולות להנחתת מכות אש ממוקדות בריכוזים ועוצמות משתנים ב'בטן הרכה' של האויב, בחצרו שלו. כלומר, אם החטיבה תצליח לבצע את המוטל עליה, יפכו האיומים של נסראללה ובגדאדי לבומרנג שיכה בכוחותיהם.

בחטיבה 89 החדשה, הכפופה לעוצבת האש (אוגדה 98) ארבע גדודים:

  • דובדבן: עיקר מיומנות לוחמיה הוא בהסתערבות ולחימה בכיסוי עמוק בלב אוכלוסייה ערבית לטובת מעצר חשודים או סיכולם.
  • אגוז: גדוד חי"ר בעל מיומנויות קומנדו המתאפיין בפעולה של לוחמים בודדים או צוותים קטנים מאוד. חייליו מאומנים לפעול בעיקר בגבולות הצפון, לבנון וסוריה.  
  • מגלן: אמון באמצעות כלי נשק וטילים ייעודיים לפגוע במטרות איכותיות של האויב בשטחו הוא. לוחמי הגדוד מיומנים בחדירות עמוקות לתוך השטח, איסוף מודיעין והנחתת אש קטלנית ומרוכזת באמצעות טכנולוגיה ייחודית הנמצאת רק בגדוד.
  • רימון: גדוד שהתמחה בעיקר בלוחמה בתנאי מדבר ופועל בגבול רצועת עזה ומצרים. מיומנויות שצברו חייליו בסיוע למיגור הברחות הסמים לישראל, נותן להם יתרון בלחימה בסביבה אזרחית.

המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי מבנה חטיבת הקומנדו במתכונתה הנוכחית, נכון גם מבחינת מוטת השליטה הפיקודית, הקצאת המשאבים, הדרכות והכשרות, פיתוח תו"ל (תורת לחימה) אחוד.
הבעיה העיקרית היא שלא עומדות לרשות החטיבה היחידות המיוחדות האחרות של צה"ל, הפועלות (בין השאר) תחת פיקוד חילות הים והאוויר. אי שילובן, יש לקוות בינתיים, של סיירת מטכ"ל, שייטת 13, עוקץ-יחידת הכלבנים שהתמחתה בסיכול טרור, ויהל"מ-סיירת חיל ההנדסה שהתמחתה בפיצוצים מבוקרים ומסובכים בחטיבה 89 או ב'פיקוד העומק', מחליש את העוצמה הצבאית הכוללת של חטיבת הקומנדו, מנציח את המבנה המבוזר והאנכרוניסטי של צה''ל ובעיקר פוגע ביכולתו לתת מענה לאיומי הטרור החדשים.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות