חטיפת חייל צה"ל והעברתו לרצועה, כיבוש מוצב תלם על ידי הפלסטינים, והשתתפותם של כוחות `אל קעידה` במתקפה, מצביעה על השלב הבא במלחמה על הנגב.

תיקדבקה: מי שחשב כי המלחמה הישראלית-פלסטינית תצטמצם לירי קסאמים מהרצועה לישראל, בוויכוחים הפוליטיים בישראל, באם לבצע פעולה קרקעית גדולה בעזה, ודיונים אצל הפלסטינים, האם להגיע לפיוס לאומי על סמך ההסכמה כי מותר להמשיך ולבצע מתקפות טרור בכל השטחים שנכבשו על ידי ישראל ב-1967, כולל ירושלים, טעה טעות גדולה!
ביום ראשון 25.6 קרוב ל-6:00 בבוקר תקף כוח משולב פלסטיני גדול המורכב מאנשי הוועדות העממיות, החמס, הג`יהאד האיסלמי, הפת"ח-גדודי אל אקצא, וגוף חדש המכונה צבא האיסלם, שהם לוחמי אל קעידה פלסטין, טנקים, עמדות, ויישוביים ישראליים. בידיעות ראשונות המגיעות מאזור מדווח כי לפחות 6 חיילי צה"ל שנפגעו, מהם שניים במצב אנוש, ואחד במצב בינוני, כאשר כוח פלסטיני משולב חדר והשתלט על מוצב `תלם` של צה"ל ליד כרם שלום באמצעות מנהרה שנחפרה מהרצועה אל מרכז המוצב. חיילי צה"ל נסוגו מהמוצב, כשהם מותרים מאחוריהם טנק ונושא גייסות שרופים, ועדיין לא השתלטו עליו בחזרה. זו הפעם הראשונה שהפלסטינים מצליחים לכבוש עמדה של צה"ל בקו הביצורים שמסביב לרצועה. בצהרים החל הפת"ח מאיים לחדש את הירי על גילה בירושלים אם צה"ל יכנס לרצועת עזה, התפתחות זו באה לאחר שבשטח בו מתנהלים זו השעה ה-5 הקרבות באזור המשתרע בין מעברי סופה וכרם שלום התרחשה בבוקר התפתחות חמורה ביותר לאחר שהתברר כי חייל צה"ל נעדר ומוחזק כנראה על ידי הפלסטינים. צה"ל העביר לפלסטינים אולטימאטום. בהתקפה נהרגו 3 חיילי צה"ל. צה"ל מרכז ומעביר כוחות גדולים לאזורי הקרבות. כוחות שריון וכוחות מיוחדים גדולים של צה"ל, מלווים במסוקי קרב ודחפורים משוריינים נכנסים עתה לאזור רפיח ברצועת עזה. הפלסטינים מודיעים כי הם עומדים לערוך בקרוב מסיבת עיתונאים בהם יוצגו חלק מהלוחמים הפלסטינים שכבשו את מוצב `תלם` ליד כרם שלום, הניפו עליו את דגל פלסטין, והצליחו לחזור בשלום לרצועה. חשש כבד כי במסיבת העיתונאים הם יציגו את גופת החייל החטוף או את תעודותיו.
כוחות פלסטינים אחרים ניסו להתקדם לעבר עמדות צה"ל באזור מעבר סופה ולעבר קיבוץ סופה. אין ספק כי המדובר כאן בהישג צבאי פלסטיני הגדול ביותר מאז החלה המלחמה הישראלית-פלסטינית לפני שש שנים, שתהיינה לו השלכות מרחיקות לכת.
ממשלת אהוד אולמרט ועמיר פרץ המתכנסת הבוקר לישיבתה השבועית תצטרך לקבל החלטה מה לעשות עם הכוחות הפלסטינים הנמצאים בתוך שטח ישראל? האם לטשטש את תמונת המצב האמיתית אצל הציבור הישראלי, כפי שהיא נהגה לעשות עד עתה, או להורות לצה"ל להיכנס לתוך הרצועה במטרה להדוף את הפלסטינים חזרה אל תוך הרצועה ולחסל את הבסיסים מהם הגיעו? כניסת הכוחות שהחלה להתבצע בסביבות השעה 10:00 דרושה גם כדי לפתור בעיה ביטחונית קשה ביותר שהתפתחה בזמן הפעולה הפלסטינית ושעליה איננו יכולים לדווח בשלב זה. כדי לנסות לפתור בעיה זו מוכנסים עתה לרצועת עזה כוחות מיוחדים ישראלים גדולים.
כדי לבצע פעולות כאלה יצטרכו אהוד אולמרט ועמיר פרץ לבטל את כל המגבלות והאיסורים שהם הטילו עד עכשיו על פעולות כוחות צה"ל מסביב לרצועה, עליהם דיווח תיקדבקה בלעדית ביום חמישי 22.6.
גם ברגעים קשים כאלה צריך לומר את האמת אפילו היא כואבת. צה"ל לא היה מוכן למתקפה זו והדיווחים הראשונים מהשטח העידו על בלבול ומבוכה ששררו בדרגי הפיקוד
ובקרב הכוחות.
למרות שבידי צה"ל היה מידע כללי על פיגוע גדול מתקרב במעבר קרני, סופה, וכרם שלום, לא היו בידיו פרטים על מתקפה קרקעית גדולה כזו של הפלסטינים והוא לא התכונן אליה. כמו כן לא היה מידע על חפירת המנהרה שנמשכה כנראה זמן רב. התוצאות של המצב הפוליטי בירושלים, בו ישנם ראש ממשלה ושר ביטחון המדברים על `שלום` בעוד שמתחת לרגליהם המלחמה בוערת ומשתוללת, ניכרו היטב כאשר בשטח נוצר מצב אבסורדי בו ב-9 בבוקר שלוש שעות לאחר ההתקפה הפלסטינית הרמטכ"ל רב אלוף דן חלוץ הגיש את המלצותיו לגבי המשך הפעולה לממשלה, וזו עדיין לא התכנסה להחליט, כיצד על צה"ל לפעול. אין ספק כי הרמטכ"ל שכל הצעותיו לפעילות בעזה נדחו עד גלגל עכשיו את הכדור חזרה למגרשם של אולמרט ופרץ. בהקשר זה צריך וכדאי לזכור את ההדלפות שהעביר שר הביטחון עמיר פרץ לעיתונות כי הוא זועם על סגירת המעברים וצריך לקחת את הסיכון ולפתוח אותם. הדלפות שמעידות יותר מכל דבר אחר על הבלבול הפוליטי והביטחוני בו נתון האיש האחראי על ביטחונם של תושבי מדינת ישראל. אחד מבכירי השרים של `קדימה` בממשלה זאב בוים החליט ביום א` לומר את האמת על המצב אותו תיאר כך: `ההתפתחות הזו היא פרי באושים על כך שלא הערכנו נכון את המצב ברצועת עזה, לא יצרנו הרתעה מספקת כאשר יצאנו מהרצועה, ולא הגבנו נכון על ירי הקסאמים`.
לאחר קרבות הבוקר ברור כי המלחמה מסביב לרצועת עזה הפסיקה להיות מלחמה סטטית והפכה למלחמת תנועה מהירה בה היוזמה הראשונית היא של הפלסטינים. מעודדים מהצלחתם זו ייזמו עכשיו הפלסטינים התקפות משולבות נוספות על כוחות של צה"ל ויישובים ישראלים בנגב. המדובר לא בדפוס של לוחמה כמו בלבנון. המדובר במפורש בדפוס של מלחמה המתחוללת בעיראק.

Print Friendly, PDF & Email