חיזבאללה: איננו יודעים איפה לשים את כל הנשק שמגיע אלינו מסוריה

דוברים של חיזבאללה אמרו לעיתון 'טיימס', כי משלוחי הנשק מסוריה אליהם, הם כל כך מסיבים, עד שהם אינם יודעים יותר היכן לאכסן אותם. הדוברים אמרו כי ככל שהמהומות בסוריה מתגברות כך משלוחי הנשק נעשים גדולים יותר. הטילים שאנו מקבלים, אמרו אנשי חיזבאללה, הם בעלי דיוק קליעה במטרה של עשרות מטרים, הם מכסים את כל שטחה של ישראל, דרום טורקיה, וירדן. המקורות הצבאיים של תיקדבקה: בכך חיזבאללה, שהוא ארגון טרור, הופך לאחד הצבאות החזקים ביותר במזרח התיכון, כאשר ישראל שאיימה בעבר כי אם הטילים האלה יועברו מסוריה ללבנון, היא תפעל נגדם, איננה נוקטת שום צעד נגדם.  כמויות הנשק האדירות האלה מועברות מסוריה ללבנון באמצעות האוויר, הים, והיבשה.
קודם לכן דיווחו המקורות של תיקדבקה, כי חיזבאללה משלים ההשתלטות על לבנון, וכי גנרל שיעי, איש חיזבאללה, יומנה להיות ראש מנגנון הביטחון והמודיעין הלבנוני.
בעוד שבישראל טפחו אלופי צה''ל ופרשנים אחד על השכם של השני, וטענו כי חיזבאללה למד את לקחי מלחמת לבנון ב-2006, המשיך חסן נסראללה מנהיג חיזבאללה, מתוך הבונקר בו הוא נמצא, להשלים את השתלטותו על מנגנוני הביטחון והמודיעין הלבנוניים, ולקלוט משלוחי טילים סוריים.
המקורות של תיקדבקה, מדווחים כי ביום שני 18.7, תתכנס ממשלת לבנון, שהיא היום למעשה ממשלת חיזבאללה, לאשר סופית את מינויו של גנרל עבאס איברהים Brig. Gen. Abbas Ibrahim, מי שהיה עד עכשיו סגן ראש המודיעין הצבאי הלבנוני, לתפקיד ראש שירות הביטחון הכללי General Security chief. זו הפעם הראשונה בתולדות לבנון שהתפקיד המודיעיני הרגיש הזה, המבטיח למחזיק בו שליטה על כל מנגנוני המודיעין והאזנה הפנימיים הלבנוניים, והמערכים הלבנוניים לסיכול ריגול counter intelligence, יועבר לידי שיעי שהוא איש חיזבאללה.  עד עתה הוחזק התפקיד הזה בידי קצין מרוני, ורק פעם אחת ב-1998 הועבר לידי קצין סוני.
המקורות של תיקדבקה מדווחים, כי נשיא לבנון מישאל סולימן ניסה בכל כוחו למנוע את המינוי הזה, ובייאושו פנה אפילו אל ראשי מחנה סעד חארירי, ביניהם אל ראש הפלנגות הנוצריות סמיר ג'עג'ע, והציע להם שיתוף פעולה במניעתו. אולם הללו ענו לו, כי מאחר והוא עצמו הביא להקמתה של ממשלת חיזבאללה בביירות בראשותו של נאג'יב מיקאטי Najib Mikati, הוא זה שצריך לשאת בתוצאות של מהלכיו הפוליטיים, וכי השתלטות חיזבאללה על הצבא ושירותי המודיעין והביטחון הלבנוניים רק תתרחב ותעמיק.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מוסרים, כי בסופו של דבר חזר הנשיא סולימן אל חיזבאללה וניהל אתם בימים האחרונים משא ומתן קדחתני על המחיר שהוא יקבל תמורת הסכמתו למינוי הזה. חיזבאללה הסכים לבסוף לתמוך בממשלה במינוי של גנרל ואליד סולימן Brig. Gen. Walid Suleiman, שהוא בן משפחתו של הנשיא, לתפקיד ראש מטה צבא לבנון army chief-of-staff is , תפקיד המקביל לראש אגף מבצעים-אג''ם בצבאות המזרח התיכון.
גורמים צבאיים ומודיעיניים מערביים העוקבים אחר המתרחש בלבנון אמרו , כי זו הפעם הראשונה שחיזבאללה החל ממנה קצינים לדרגות הגבוהות ביותר בצבא לבנון, והדבר מהווה סימן להשתלטותו של הארגון לא רק על מגנוני המודיעין, אלא גם על הצבא הלבנוני.
שליטה בו זמנית של חיזבאללה בתפקיד ראש אג''ם בצבא, ובתפקיד ראש שירותי המודיעין הלבנוניים תיתן בידי חיזבאללה שליטה מוחלטת על כל נושאי הביטחון הלבנוניים בתוך המדינה ולאורך גבולותיה, בייחוד לגבי המתרחש בגבולות לבנון ישראל, וגבולות לבנון עם סוריה.
מינויים אחרים שממשלת לבנון תאשר ביום ב' בישיבת המיוחדת, באם לא יחולו ברגע האחרון שינויים,יהיו: סעיד מירזא Saeed Mirza, ימשיך להיות התובע הכללי General Prosecutor בלבנון. גנרל אשרף ריפי Maj. Gen. Ashraf Rifi, יהיה הממונה על כוחות ביטחון הפנים Internal Security Forces chief. קולונל ויסאם אל חסן Col. Wissam al-Hassan, יכהן כראש משרד המודיעין הלבנוני הכללי head of the Intelligence Bureau
כל השלושה, הם במקור תושבי טריפולי בצפון לבנון, והם נחשבים תומכים של סוריה וחיזבאללה, ומשתייכים למערך הפוליטי האישי של ראש הממשלה מיקאטי.
כל המינויים האלה ימנעו מראש כל שיתוף פעולה של ממשלת לבנון עם בית הדין הבינלאומי של האו''ם ה-STL, לחקירת רצח ראפיק חארירי, ולמילויים של צווי המעצר הבינלאומיים שבית הדין הוציא ב-30 ביוני לארבעת ראשי מנגנוני הביטחון של חיזבאללה. המקורות שלנו מציינים, כי מאחר ובית הדין מתכונן להוציא בקרוב צווי מעצר נוספים, נגד לבנוניים וסורים, המינויים החדשים האלה בלבנון יחסמו גם אותם.
בשבת 16.7 דיווח 'הטיימס' The Times הלונדוני, כי סוריה הגבירה באחרונה את משלוחי הנשק והטילים לחיזבאללה, והיא העבירה ללבנון טילי קרקע-קרקע מדגם M-600 משופרים בעלי טווח של 700 ק''מ.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי בכל הפרשנויות והראיונות שפורסמו בשבוע האחרון בישראל, במלאות חמש שנים למלחמת לבנון, המידע הזה לא הופיע. במקום זה הופיעו הקלישאות הריקות מתוכן 'כי חסן נסראללה ממשיך להתחבא בבונקר'.
לאור ההתפתחויות האחרונות, והעובדה כי ההתקוממות בסוריה נגד בשאר אסד, רק מחזקת את חיזבאללה ולא מחלישה אותו כפי שנטען בישראל, אפשר לקבוע רק כי הישיבה הממושכת של נסראללה בבונקר הביאה לו להישגים פוליטיים וצבאיים גדולים, להם לא קיווה ערב פתיחת מלחמת לבנון ב-2006.
 

Print Friendly, PDF & Email