מפקד כוחות יוניפי"ל ביקש רשות מצבא לבנון להיכנס לכל האתרים מהם יוצאות מנהרות טרור. כוחות גדולים של צה"ל מוצבים מול המנהרות

מפקד כוחות יוניפי"ל בלבנון הגנרל האיטלקי סטפאנו דל קול Maj. General Stefano Del Col נפגש, ביום שישי 7.12 בביירות, עם הרמטכ"ל הלבנוני הגנרל ג'וזף עוואן General Joseph Aoun, והגיש לו בקשה להתיר לכוחות יוניפי"ל להיכנס לעיירות ולכפרים הלבנוניים בדרום לבנון, כדי לבדוק באם המידע שקיבל, ביום ה' 6.12, מאלוף פיקוד צפון האלוף יואל סטריק לגבי מנהרות הטרור של חיזבאללה המצויות בהם-נכון.
כוחות יוניפי"ל זקוקים לאישור וליווי של צבא לבנון, כדי להיכנס לעיירות ולכפרים אלה.  מאחר ושני הצדדים הטילו איפול על תוכן השיחה, אין מידע מה הייתה תשובתו של רמטכ"ל צבא לבנון.
ההנחה בירושלים ובצה"ל היא, כי בשלב זה הגנרל ג'וזף עוואן ענה שהוא יבדוק את הפרטים בבקשה של יוניפי"ל ויודיע את תשובתו מאוחר יותר.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי עד שתוצאות המהלך הזה יתבררו, ממשיך צה"ל בחפירת האתרים בתחום ישראל בהן נמצאים אתרי המנהרות.  במקומות שעדיין לא מתבצעת חפירה הציב צה"ל כוחות גדולים.
מול הכוחות האלה מוצבים כוחות חיזבאללה בדרום לבנון שהועמדו, כבר ביום ה' 6.12 בכוננות.  
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה דיווחו כבר, ביום ה' 6.12 בערב, כי חיזבאללה הכריז על כוננות בקרב כוחותיו בעל תשעת האזורים של דרום לבנון. לא גויסו מילואים של ארגון הטרור, אולם בכל היחידות הסדירות של הארגון בוטלו היציאות והחופשות, והן נמצאות בכוננות. 
עוד מסרו המקורות של תיקדבקה, כי גם המפקדה של חיזבאללה בדרום לבנון הנמצאת במערוב הועמדה בכוננות. לפי הוראות המפקדה, הכוחות המונים כ-7,000 חיילים התפרסו צפונית לקו נהר הליטני.
זו היא התגובה הראשונה של חיזבאללה, לאחר שלושה ימים מאז החל מבצע צה"ל 'מגן צפוני'.
עוד מציינים המקורות שלנו, כי מצב הכוננות הוכרז לאחר שמפקד פיקוד צפון האלוף יואל סטריק נפגש, ביום חמישי 6.12, עם מפקד יוניפי"ל הגנרל האיטלקי סטפאנו דל קול   Maj. General Stefano Del Col, והגיש לו  מחאה חריפה  על ההפרה הבוטה שביצע חיזבאללה בחפירת מנהרות הטרור של החלטת האו"ם 1701. האלוף סטריק הציג למפקד יוניפי"ל תצלום אוויר של קבוצת בתים בכפר הלבנוני ראמייה, שממנה יצאה לפי צה"ל מנהרת טרור נוספת שחצתה לעבר ישראל. הכפר הלבנוני ראמייה נמצא מול מושב דובב בגליל המערבי.
האלוף סטריק דרש מכוחות יוניפי"ל להגיע בימים הקרובים עם אנשי צבא לבנון לפתחי המנהרה ולנטרל אותה, אחרת צה"ל יצטרך לפעול במקום.
חיזבאללה ממתין לראות כיצד יוניפי"ל יגיב לדרישה זו של צה"ל ועוד יותר כיצד צבא לבנון יגיב לדרישה זו. יוניפי"ל לא ייכנס לכפר ראמייה ללא ליווי של צבא לבנון.
המקורות שלנו מציינים, כי צריך להניח כי חיזבאללה ייעשה כל מה שיכולתו כדי למנוע מהלך כזה מצד צבא לבנון.
לכך התכוון ראש הממשלה בנימין נתניהו כאשר אמר, ביום ה' 6.12 במשגב עם, 'כי ייתכן ונאלץ לפעול בתוך שטח לבנון'.

Print Friendly, PDF & Email