חיזבאללה הציב בביירות את יחידה 1400, חטיבת הטילים הבינוניים שלו.

בלעדי ומיוחד למקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה: בשבוע שעבר סיים חיזבאללה להציב את יחידה Unit 1400, יחידת הטילים הבינוניים שלו בתוך ביירות. מקורות מודיעיניים בכירים מערביים: חיזבאללה משלים את הכנותיו לקראת ההתלקחות הקרובה בלבנון, אשר יכולה לכלול גם התלקחות עם ישראל. המקורות הצבאיים שלנו מוסרים כי המדובר בכ-250 טילים מתוצרת איראנית מהסוגים הבאים: פאג'ר 3 ו-5, Fajr, שהטווח שלהם הוא 45 ק"מ. טילי חאסב Haseb, שהטווח שלהם הוא כ-10 ק"מ. טילי אוגאב Oghab, שהטווח שלהם הוא כ-30 ק"מ. וטילי שאהין Shahin, שהטווח שלהם הוא בין 15 ל-20 ק"מ. מבחינת ללבנון וממשלת סניורה, המדובר באפקט דומה לכך על ישראל, באם החמס היה מעביר את הטילים שברשותו ומציב אותם ברמאללה. אף פעם בהיסטוריה של לבנון, לא היו מוצבים בביירות, גם בתקופה שהצבא הסורי היה מוצב שם, או בשנות ה-80 כאשר חלקים של הבירה הלבנונית נכבשו על ידי צה"ל, כמות כזו של טילים בעלי כוח אש וטווחים ארוכים כל כך. כמו הודיעה טהרן לחיזבאללה, כי וושינגטון נתנה אור ירוק לישראל לתקוף אותכם.
להלן 3 ההנחות העיקריות של המקורות הצבאיים של תיקדבקה המסבירות מדוע חיזבאללה זקוק לחטיבת טילים בתוך ביירות.
1. הערכה של חיזבאללה כי במקרה של פריצת מלחמה עם ישראל, צה"ל יחתור לכבוש במהירות את אזור העיר צור והעיירה מעראוב Ma'arub, שם מרוכזים עתה רוב מפקדות וכוחות חיזבאללה בדרום לבנון. ץbתפקידה של יחידה 1400 יהיה להפגיז מפרברי דרום ביירות את הכוחות הישראליים המתקדמים ואת האזורים שיפלו לידיהם. ההנחה של חיזבאללה היא שמטוסי חיל האוויר הישראלי יתקשו לפגוע בסוללות הטילים שתהיינה מוצבות בשטחים עירוניים צפופים.
2. יחידות טילים אלה תופעלנה גם נגד שטחים בחוף הלבנוני המשתרע בין צור בדרום, וביירות במרכז, באם ישראל תנסה להנחית כוחות דרך הים שיפרצו לתוך דרום לבנון במטרה לנתק את האזור משאר חלקי לבנון.
3. המטרה של חיזבאללה בהצבת הטילים בביירות היא להשתמש בהם במקרה שבלבנון תפרוץ מלחמת אזרחים בתחילת אוגוסט, כאשר הנשיא אמיל לאחוד יפרוש מכהונתו, הפרלמנט שאיננו מתכנס לא יכול לבחור נשיא חדש, ובלבנון ישתרר תוהו ובוהו פוליטי. במקרה של התפתחויות כאלה, חיזבאללה לא יהסס מלהפגיז בטילים בסיסים של צבא לבנון באזור ביירות, את שדה התעופה הבינלאומי דרכו זורמת עיקר העזרה הצבאית האמריקנית לצבא לבנון, ושכונות בביירות וסביבתה, אשר יוחזקו על ידי כוחות נאמנים לראש הממשלה פואד סניורה, לסעד חאיררי מנהיג מפלגת ה-14 במרס, וכוחות דרוזים נאמנים לואליד ג'ומבלט, שני המנהיגים העומדים בראש הגוש האנטי סורי בלבנון.
עוד מדווחים המקורות המודיעיניים של תיקדבקה כי ביום שלישי 19.6 נערכה בעיר קום באיראן הלווייתו של האייטוללה פאדל לאנקרי Ayatollah Fadhel Lankrani. מכל העולם השיעי הגיעו אנשי דת ואנשי ציבור מרכזיים להשתתף בלוויה. מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה שלח ללוויה את איש סודו ועוזרו האישי שייח' אכרם. תוך כדי שקהל המלווים חיכה להתחלת הטקסים הדתיים ניגש אל שייח' אכרם האייטוללה מוחמד ראזה גולפאייגני Ayatollah Mohammed Raza Golpayegani, הממלא תפקיד מקביל בלשכתו של מנהיג איראן עלי חמנאי ואמר לו כי יש לו מסר דחוף עבור חסן נסראללה מעלי חמנאי, והוא כי לפי המידע המודיעיני האחרון שבידי איראן ממשל ג'ורג בוש נתן אור ירוק לישראל לתקוף בזמן הקרוב ביותר את סוריה ואות חיזבאללה. גולפאייגני Golpayegani הוסיף, כי מנהיג איראן עלי חמנאי חושב כי המסר הוא כל חשוב עד שכדאי כי שייח' אכרם יבטל את תוכניותיו לשהות לאחר ההלוויה כמה ימים בטהרן כפי שהוא תכנן, ועליו לחזור מיד לביירות ולמסור את המסר לנסראללה.

Print Friendly, PDF & Email