חיזבאללה הצליח לדחוק את יוניפי"ל אל קו הגבול עם ישראל.

מיוחד ובלעדי למקורות הצבאיים של תיקדבקה: חיזבאללה הצליח בשבוע שעבר לצמצם את פעולותיו של כוח יוניפ"יל בדרום לבנון, לחסום ולבטל את רוב תנועות הכוח האו"ם ברחבי דרום לבנון, ולמנוע ממנו להיכנס ולערוך בדיקות צבאיות בכפרי הדרום. חיזבאללה הקים מחסומים ועמדות צבאיות בצמתים ובכבישים המרכזיים המובילים מאזור הגבול אל העיירות והכפרים המרכזיים, ואיים כי אם יונפי"ל לא יציית להוראותיו החדשות לוחמי חיזבאללה יפתחו עליו באש. כתוצאה מכך צומצמו תפקידי כוח יוניפי"ל, הצריך לשמור כביכול על כך כי בכל שטח דרום לבנון לא ישהו אנשים חמושים מלבד צבא לבנון, לסיורים שיגרתים הנעים באזור גבול לבנון ישראל בלבד. במקביל חזר חיזבאללה והניף את דגליו בנקודות שם היו לפני המלחמה המוצבים שלו על קו גדר הגבול עם ישראל, והוא מאייש את המוצבים כמה שעות ביום, בינתיים בלוחמים לא מזוינים. כמו כן הצליח חיזבאללה לבטל בימים האחרונים את התוכניות הצרפתיות להציב בדרום לבנון טייסת מזלט"ים צרפתית ולהתחיל בטיסות ביון מעל לבנון, במקום טיסות חיל האוויר הישראלי. חיזבאללה איים על פריס, כי אם צרפת תבצעה את תוכניתה אנשיו ייתקפו את היחידות הצרפתיות שבכוח יוניפי"ל. כתוצאה מאיום זה ביטל משרד ההגנה הצרפתי את תוכניותיו. קצין בכיר בצה"ל בגזרת הצפון: `מלבד סיורים לאורך גבול לבנון ישראל ופיקוח על צה"ל לא יפר את הפסקת האש, יוניפי"ל איננו פועל יותר לריסון חיזבאללה, ואנשי הארגון מתחמשים, מתבצרים, מקימים עמדות חדשות לשיגור טילים, ופועלים ללא כל הפרעה מבלי שישראל תגיב`. במצב כזה, אין מה להתפלא כי מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה, הירשה לעצמו לומר ביום ו`, כי `כאשר שמעתי על התפטרות הרמטכ"ל חלוץ התחלתי לשמוח הדבר מוכיח כי חיזבאללה השיג ניצחון אסטרטגי במלחמה. אהוד אולמרט עמיר פרץ ילכו אחריו. מי שלא יתפטר יודח בסופו של דבר.`
המקורות שלנו מוסרים כי תקרית שארעה ביום ה` 18.1 ליד הכפר זעאוטר Zaoutar צפונית לליטני, שם אנשי חיזבאללה, שהופיעו ככפריים מקומיים, חסמו את דרכם של חיילים ספרדיים שנעו בשני `האמרים` ואילצו אותם לחזור על עקבותיהם, הייתה הפעולה הראשונה של חיזבאללה ליישם את המדיניות הביטחונית החדשה שלו בדרום לבנון.
חיזבאללה החליט לפעול במהירות ובהחלטיות לצמצום פעולות כוח האו"ם לאחר שהגיע למסקנה כי מפקד כוח יוניפי"ל החדש הנכנס בימים אלה לתפקידו הגנרל האיטלקי קלאודיו גראזיאנו,Maj. Gen. Claudio Graziano , במקומו של המפקד הצרפתי אלאן פאלאגריני Maj. Gen. Alain Pellegrini, ינסה לבצע מדיניות נוקשה כלפי הארגון ולכפות עליו את הפסקת האש. הגנרל הצרפתי פאלאגריני נחשב בעיני חיזבאללה כנוח ואוהד הארגון.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מדווחים בלעדית, כי כבר בשבוע שעבר העביר חיזבאללה באמצעות מתווכים לשגריר צרפת בביירות ברנארד אמי Bernard Emie, את רשימת התנאים בהם חיזבאללה מרשה לכוח יוניפי"ל להמשיך לפעול בדרום לבנון.
חיזבאללה הדגיש, כי לא מקובל עליו שהכוחות הצרפתיים או כל כוח אחר של יוניפ"יל יבצעו אחת מ-3 הפעולות הבאות:
1. שום כוח של יוניפ"יל לא ייכנס יותר לכפרים בלבנון ולא יערוך בהם חיפושים. רוב כוחות חיזבאללה ומאגרי הנשק שלהם נמצאים עתה בכפרים.
2. שום כוח יוניפי"ל לא יעביר שום מידע או צילומים מהתצפיות המודיעיניות שהם עורכים לידים ישראליות.
3. ליוניפי"ל צריך להיות ברור שתפקידו מוגבלים רק לאזור הגבול בין לבנון וישראל, ולא לשום נקודה אחרת בעומק לבנון.
אם הצרפתים או יחידות אחרות ביוניפי"ל ימשיכו בכל זאת בכיוון איסוף מידע להעברתו לישראל, אזי חיזבאללה ינקוט את הצעדים הבאים:
חיזבאללה יכריז על הצרפתים ועל יוניפי"ל כולו כעל גוף ריגול מערבי שעוסק בהעברת מידע מודיעני לישראל ולגורמים אחרים שאינן שייכים למזרח התיכון. חיזבאללה יקים מחסומים צבאיים בכל הכפרים בהם כוחותיו נמצאים. חיזבאללה איננו אחראי באם תפתח אש על כוחות יוניפי"ל באם אנשי חיזבאללה יחשדו במעשיהם.
המקורות הצבאיים שלנו מדווחים כי לכל הפעולות האלה של חיזבאללה, לא הייתה שום תגובה ישראלית. לא במישור הדיפלומטי, ולא במישור הצבאי.

Print Friendly, PDF & Email