חיזבאללה הקים קו תצפיות ומודיעיני חדש לאורך גבול ישראל לבנון, השתלט מחדש על מערכי הבונקרים, וקלט משלוח ראשון של טילי פאג`ר מסוריה.

בלעדי ומיוחד למקורות הצבאיים של תיקדבקה: ביום כניסתו לתפקיד (יום ב` 23.10), של אלוף פיקוד הצפון החדש אלוף גדי אייזנקוט, השלים חיזבאללה את הקמת קו התצפיות ואיסוף המודיעין החדש שלו לאורך גבול ישראל לבנון. מאחר והחיזבאללה אינו רוצה עדיין, בגלל נוכחות צבא לבנון ויוניפ"יל להקים עמדות גלויות, הוא הקים עמדות תצפית אלה בתוך בתים בכפרים הצופים אל ישראל במקומות הבאים: הכפר קילא מול גזרת מטולה. עדסייה ומרכבה, מול רכס רמים. חולה ומיס אל ג`בייל, מול כביש הצפון ( כביש 899), ועמק קדש. עיטרון מול אזור קיבוץ מלכיה. מראון-א-ראס, יראון, ריימש, ועייטה אל שאב, מול כביש הצפון בגליל המערבי. כמו שלפני המלחמה החזיק חיזבאללה בבתים של תושבים טילים ותחמושת, עתה הוא מחזיק בהם אמצעי עיקוב ותצפית איראנים משוכללים, כולל אמצעי עיקוב אחר מערכות קשר. נוסף לכך השתלט חיזבאללה בחזרה על כל אזורי המנהרות והבונקרים המבוצרים המפוזרים בין הכפרים האלה והציב בהם מחדש את כוחותיו.
בצה"ל מכנים אזורים אלה `שמורות טבע`. התבססות כוחות חיזבאללה באזורי שמורות הטבע, חידוש פעולתם הצבאית של מערכות הבונקרים, והקמת תצפיות המודיעין בכפרים, יצרה מצב בו החיזבאללה הקים למעשה קו צבאי חדש על גבול לבנון-ישראל.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים כי בסוף השבוע שעבר העבירו הסורים בפעם הראשונה לידי חיזבאללה בלבנון משלוח ראשון של טילים לטווח בינוני מהדגמים פאג`ר 3, ופאג`ר 5, בהם השתמשו במלחמה, כדי להפגיז את חיפה, טבריה, עפולה, עמק יזרעאל, ואזור חדרה-קיסריה. המקורות המודיעיניים שלנו מוסרים כי המדובר במשלוח קטן של כמה טילים בודדים. הערכה בצה"ל היא, כי המדובר במשלוח ניסיוני, במטרה לבדוק את תגובת צה"ל, וכוחות יוניפ"יל.
זו הסיבה מדוע ערכו בימים האחרונים גורמים המקורבים לחיזבאללה בלבנון מסע נגד המשך הטיסות הישראליות מעל המרחב האוויר של לבנון. אם חיל האוויר לא היה טס מעל לבנון ולא אוסף מידע מודיעיני, דבר העברת הטילים לא הייתה נודעת עכשיו בישראל, אלא בתאריך מאוחר יותר. המקורות שלנו מוסרים עוד כי טיסות הביון של חיל האוויר ותצלומי האוויר המתקבלים מהם מראים, כי בצידו הסורי של הגבול, נמצאים מאגרים גדולים של טילים ומשגרים, מכל הסוגים, כולל טילי זילזאל, המוכנים למשלוח מידי לתוך לבנון. ההערכה המודיעינית היא שאם כל הטילים האלה יכנסו ללבנון ויימסרו לידי חיזבאללה, כל מערך הטילים בהם חיזבאללה השתמש במלחמה, והטילים והמשגרים אשר הושמדו על ידי צה"ל, יחודש.

Print Friendly, PDF & Email