חיזבאללה חושף פעולות של צה"ל לגילוי מנהרות נוספות מול זרעית ואביבים.  מנסה להשתלט על ניהול התעמולה של מבצע 'מגן צפוני'

עד יום רביעי אחה"צ 5.12, פרסם חיזבאללה פרטים נוספים על עבודות שצה"ל עושה לחשיפת מנהרות טרור, נוסף לעבודות במנהרה הראשונה שחשף המוליכה הכפר כילא לעבר המטעים של מטולה.
בשעות הבוקר פרסם חיזבאללה, כי צה"ל החל בעבודות חשיפת מנהרה נוספת ליד מושב זרעית בגליל המערבי. המקורות אמרו, כי פתח המנהרה הוא כנראה בכפר הלבנוני ראמייה. כמו כן פרסמו המקורות תמונות של כלי הנדסה כבדים של צה"ל הפועלים בשטח.
צה"ל לא הגיב על ידיעה זו.
בשעות אחה"צ פרסם חיזבאללה, כי אנשיו הבחינו בכך שצה"ל נערך לבצע פעולות חשיפה דומות מול בינת ג'ביל. אם ידיעה זו נכונה הרי שחיזבאללה מבין, כי צה"ל חשף עוד מנהרה המוליכה מבית ג'ביל לעבר אזור מושב אביבים.
צה"ל לא הגיב גם על ידיעה זו.
מאחר וחיזבאללה עצמו רומז, כי מדובר עתה על פעולת צה"ל המתרכזת בשלוש מנהרות טרור אפשריות, יש לכך רק מסקנה אחת. חסן נסראללה, מנהיג חיזבאללה, איננו נמצא בהלם, כפי שטוען בלהט שר התחבורה ישראל כץ, אלא הוא מנהל מערכת מתוחכמת שמטרתה לגמד את מבצע צה"ל 'מגן צפוני', למעין פעולה צבאית חסרת ערך.
כדרכו, נסראללה משתמש בשלושה כלי נשק יעילים מאוד.
1. הטעות הטקטית שצה"ל עושה ב-48 השעות האחרונות, בהן הוא מנסה 'להעמיס' את כל פרטי העימות בארבע השנים האחרונות, מאז 2014, בגבול ישראל-לבנון בינו ובין חיזבאללה, על מנהרה אחת בודדת קצרה שארוכה 200 מטר, המוליכה מהעיירה כילא לעבר המטעים של מטולה.
מה לא שמענו על המנהרה הזאת. כיצד היא הפכה במשך ארבע שנים ממפעל ליצור בלוקים, למנהרה שדרכה עמדו להיכנס לישראל כוחות מיוחדים של חיזבאללה וכוחות של מליציות עיראקיות שעמדו לכבוש את מטולה. (קראו את הדיווחים המיוחדים של המקורות הצבאיים של תיקדבקה  מ-12 בדצמבר 2017, ומה-3 בפברואר 2018, על ביקוריהם של בכירים איראניים ועיראקים בעיירה כילא, והתצפיות שהם קיימו לעבר מטולה.)
אם אכן מצב זה נמשך 4 שנים מדוע צה"ל נזכר פתאום לפעול נגדו רק בדצמבר 2018?
2. סירובו של צה"ל לציין בכמה מנהרות מדובר ובאיזה גזרות הן נמצאות, מאפשר לחיזבאללה לקחת את מושכות ניהול מערכת התעמולה של מבצע צה"ל.  אם חיזבאללה מדבר, ביום ד' על שלוש מנהרות, כמה מנהרות עוד ישנן בשטח?
3. צריך לשים לב לעובדה, כי עד יום רביעי אחר הצהרים לא שמענו שום פרט כיצד צה"ל טיפל במנהרה ליד מטולה. הוא מילא אותה בבטון? הוא פוצץ אותה? או הוא השאיר אותה עדיין במצב שהיא מבצעית?  
מזווית הראייה של חיזבאללה, וגם של האיראנים, עובדה זו מעידה על היסוס מצד צה"ל, או על וויכוח פנימי מה לעשות עם המנהרות שנחשפות?  החלטה כזו הייתה צריכה להתקבל בדרגים הצבאיים והמדיניים הישראליים עוד לפני שמבצע 'מגן צפוני' החל, והייתה צריכה להתבצע מיד ללא כל היסוס!
4. חסן נסראללה גייס לעזרתו, כפי שעשה במערכות קודמות, את המנהיג מס' 2 של העדה השיעית בלבנון  יושב ראש הפרלמנט הלבנוני נבי ברי Nabih Berri, שנחשב כיום, בהעדר ממשלה בביירות, לאיש מס' 2 החזק בלבנון.
ברי אמר ביום ד', כי הוא מטיל ספק בטענות צה"ל כי מדובר במנהרות טרור.  'הגרסה הישראלית בדבר קיומה של מנהרה בכפר כילא הינה מפוקפקת', אמר ברי. לדבריו דורשת לבנון שיספקו לה את הקואורדינטות המדויקות של מיקום המנהרה שהישראלים טוענים לקיומה. ברי ציין כי אם ישראל רוצה לחפור באדמה, שתעשה באדמות אלה מה שהיא רוצה ותחפור כאוות נפשה. אולם, אם הוא רוצה שהחפירות תחדורנה לשטח לבנון, 'זה כבר עניין אחר'.
במילים אחרות, ברי רמז לכך שצבא לבנון וחיזבאללה יכולים להתערב במהלכים של צה"ל.  

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות