חיזבאללה מנתק מגע עם כוחות צה"ל. ביצע הדממה של רשתות הקשר. העביר את המפקדה בדרום לבנון ממערוב שליד הליטני לתוך העיר צור

מיוחד ובלעדי למקורות הצבאיים של תיקדבקה: כוחות חיזבאללה בדרום לבנון שינו, ביום ב' 17.12, את צורת היערכותם ופעולתם בשטח.
עדיין מוקדם לומר, למה השינוי הזה במערך הכוחות התרחש, ומה הוא מאותת לגבי ההתפתחויות בשטח בימים הקרובים.
המקורות שלנו מדווחים, כי תזוזת הכוחות של חיזבאללה כבר נצפתה בשעות המוקדמות של יום ב' וכי היא נמשכה במשך כל היום, עד רדת החשיכה.
עוד מוסרים המקורות שלנו, כי חיזבאללה, ביצע ביום ב', הדממה של כל רשתות הקשר הצבאיות שלו באזור דרום לבנון, והפסיק להעביר בהן פקודות והוראות למפקדות ולכוחות בשטח.
בין התזוזות הצבאיות הבולטות הנוספות של חיזבאללה היו:

  • סגירת המפקדה הצבאית הראשית של חיזבאללה בדרום לבנון בעיירה מערוב  Maaroub שליד נהר הליטני. המפקדה הזו הועברה, במשך יום ב', במבצע צבאי מתוכנן היטב לתוך מבנים שהוכנו לכך מראש בעיר צור, שעל חוף הים התיכון.
  • פינוי כמעט כל עמדות התצפית של חיזבאללה לאורך הגבול עם ישראל. רוב כוח האדם שהיה מאייש את המגדלים האלה פונה מהאזור ונסוג מעבר לליטני. בכמה נקודות תצפית בהן נשארו מספר 'צופים' מספרם צומצם, ורק אנשי חיזבאללה בודדים נשארו בהם.
  • נפסקו לחלוטין ניסיונות של אנשי חיזבאללה מחופשים לאיכרים, קבצנים, או לרועי צאן, להתקרב לאזורים בהם חיילי צה"ל פועלים לאורך גבול ישראל לבנון, כדי לראות ולבחון בדיוק כיצד ומדוע צה"ל פועל באזורים אלה. פסקו גם הניסיונות של חיזבאללה  לשלוח אנשים שיתערבו בהפגנות של לבנוניים על קו הגבול נגד פעולות צה"ל.
  • נפסקו התנועות של כלי רכב, ואופנועים, ועליהם דגלי חיזבאללה, שהיו מופיעים ונעלמים פתאומית ליד קו הגבול באזורים בהם צה"ל פועל.
  • הדממה מוחלטת של רשתות הקשר הצבאיות ורשת הטלפונית הסלולרית בהן חיזבאללה משתמש.

אחת ההנחות היא כי חיזבאללה החליט לנתק מגע עם כוחות צה"ל ולהשאיר את הזירה לצבא לבנון, לקראת הדיון הצפוי במועצת הביטחון, ביום ד' 19.12, על נושא מנהרות הטרור.
הנחה שנייה היא, כי חיזבאללה נערך לאפשרות, כי ככל שמבצע 'מגן צפוני' מתקדם, ומספר המנהרות שנחשפו מגיע כבר ל-4, כאשר בקרוב נשמע על לפחות עוד שתי מנהרות נוספות, התנגשות צבאית מוגבלת בין צה"ל לבינו היא רק שאלה של זמן.   

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות