חיזבאללה מעביר נשק ותחמושת לצבא סוריה. איראן מתקינה רשת מצלמות ביטחון בדמשק

כמה שעות לאחר פיגועי ההתאבדות הגדולים ביותר שבוצעו אי פעם בדמשק, בהם נהרגו לפחות 55 איש וקרוב ל-400 איש נפצעו, דחקה וושינגטון ביום ה' 10.5 בחשאי בנשיא לבנון מישאל סולימן, לפעול נגד הפעלתה של רכבת נשק וציוד צבאי שחיזבאללה גדולה פתח בה מיד לאחר הפיגועים.
העברת נשק בקנה מידה כזה ממאגרי הנשק של חיזבאללה לסוריה, דבר שעד עתה בוצע רק בכיוון נגדי מסוריה ללבנון, מצביעה על עומק התדהמה והשוק אשר תקפו את צמרות השלטון בטהרן, דמשק, בחיזבאללה, וגם במוסקבה, מעוצמת הפיגוע ומשמעויותיו האסטרטגיות.
בעוד חוגי אופוזיציה סוריים מתנערים מהפיגוע ומצביעים על שלטון אסד עצמו, או אל קעידה כאחראיים, ברור לכל שירותי המודיעין האחראיים על שרידותו של משטר אסד, כי פיגוע בסדר גודל ובעוצמה כזו יכול היה לבצע רק ארגון מודיעין גדול ומקצועי ביותר אשר הצליח לחדור לדמשק.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מוסרים, כי בטהרן, ביירות ובמוסקבה, משווים את הפיגועים ביום ה' בדמשק כעליית מדרגה, אם לא יריית הפתיחה בשלב חדש נוסף במערכה להפלת נשיא סוריה בשאר אסד, אשר תהייה גרועה וקשה יותר מבחינתם של גורמים אלה מאשר הפצצות ארה''ב ומדינות נאט''ו על משטר הקולונל מועמר קדאפי בלוב במשך 2011.
המקורות שלנו במוסקבה מדווחים, כי להתפתחויות כאלה תהיינה השלכות מרחיקות לכת על יחסי ממשל הנשיא באראק אובמה, עם הממשל החדש של נשיאה החדש של רוסיה ולדמיר פוטין.
זה לא היה מקרה שנשיא רוסיה ולדימיר פוטין החליט לא לבוא בשבוע הבא לוועידת מנהיגי ה-G-8 שתתכנס בשבוע הבא בקמפ-דיוויד, והוא שולח לשם במקומו את ראש ממשלת רוסיה דימטרי מדבדב. פוטין מביע בצעד זה אי שביעות פומבית מהנשיא אובמה בשלושה נושאים: פוטין מאמין כי גורמים אמריקנים הם העומדים מאחורי הפגנות האופוזיציה הרוסית נגדו בעת מערכת הבחירות. פוטין ממשיך להתנגד בחריפות להצבת מערכת ההגנה נגד טילים האמריקנית באירופה. המצב בסוריה: פוטין חושב כי וושינגטון פועלת להפלת הנשיא אסד, בעוד שמוסקבה פועלת להשארתו בשלטון.
המקורות של תיקדבקה בוושינגטון מדווחים, כי בפנייה לנשיא לבנון הפנה ממשל אובמה את תשומת לבה של ביירות, כי משלוחי הנשק מחיזבאללה לסוריה הם הפרה של החלטת מועצת הביטחון 1701 האוסרת על העברת משלוחי נשק בין סוריה ולבנון ולהיפך.  החלטה זו היא ממלחמת לבנון השנייה בין ישראל לחיזבאללה ב-2006, ועד היום היא לא יושמה, למרות שזה צריך להיות תפקידו העיקרי של כוח יוניפי''ל בלבנון.
וושינגטון יודעת, כי איש בלבנון לא יפעל נגד משלוחי הנשק האלה, אולם בכך עשתה צעד נוסף לקראת הרחבת המעורבות הבינלאומית ושלה עצמה, במלחמה בסוריה.    
עצם קיומה של רכבת נשק כזו מראה, כי טהרן החליטה מיד לאחר הפיגועים, כי היא חייבת לפעול ובמהירות כדי לנסות ולייצב את מעמדו ומשטרו של נשיא סוריה אסד, לפני שיתרחשו פיגועים נוספים.  פעולה מקבילה בה החלו האיראניים בשבוע האחרון היא התקנת רשת מצלמות ביטחון בכל אזור דמשק, ובכל היציאות והכניסות לעיר.
רשת זו נועדה להשיג שלוש מטרות:
1. להגביל את חופש התנועה של הגורמים המתנגדים לאסד, לאחר שהעדרה של רשת כזו אפשרה להם תנועה חופשית במרכז ובפרברי הבירה הסורית.
2.
הפעלתה של רשת מצלמות כזו, תאפשר לצבא ולכוחות הביטחון והמודיעין הסוריים לחסוך בכוח אדם רב. עד עתה היו גורמים אלה חייבים לפרוש כוחות רבים בשטח כדי שאלה ידווחו להם  על המתרחש שם. רשת המצלמות תאפשר להם לקבל את המידע ישירות מהשטח, כאשר רק לאחר ניתוח המידע יוחלט באם יש צורך לשלוח כוחות לנקודה מסוימת, כן, או לא!
3. רשת המצלמות האיראניות תאפשר לשירותי המודיעין הסוריים, ולשירותי המודיעין הזרים העוזרים להם, לעקוב אחר תנועותיהם של משקיפי האו''ם בשטח. הסורים, האיראנים, והרוסים, רואים במשקפי האו''ם, את 'העיניים והאוזניים' המערביות בתוך סוריה.    

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות