חיזבאללה מפתח בזאבאדני נשק כימי ופצצות מלוכלכות


זאבדאני
Al-Zabadani, הנמצאת במרחק של 30 ק''מ מערבית לדמשק, היא היום העיר ריקה מאוכלוסייה אזרחית, ממש עיר רפאים בהבדל אחד. העיר הוכרזה כנתונה במשטר צבאי של כוחות חיזבאללה, ואף אחד, מלבד חיילי חיזבאללה, כולל חיילים סוריים או איראניים, אינם  יכולים להיכנס אליה.
למעשה, הפכה זאבאדני להיות מובלעת טריטוריאלית ex territory של חיזבאללה בסוריה.
מלבד שהעיר חולשת על הכביש המהיר האסטרטגי המחבר את ביירות עם דמשק מרחק של 83 ק"מ בלבד, הקים חיזבאללה מתחם צבאי גדול במזרחה שנועד כביכול להגן עליה. המדובר באחד האתרים הצבאיים המוגנים ביותר ביום בסוריה. מלבד העובדה שהאזור הענקי  המשתרע על פני 2.5 קמ''ר הוקף בחומה ובגדרות תיל גבוהים, רוב המבנים שבמקום הם תת-קרקעיים ונועדו לעמוד בפני התקפות של מטוסים וטילים.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי זוהי קריית המחקר והפיתוח של חיזבאללה למערכות וכלי נשק להשמדה המונית, בעיקר פגזים כימיים, אבל גם לבניית פצצות מלוכלכות Dirty bombs  רדיו אקטיביות.
המקורות שלנו מוסרים, כי בעוד שאת הנשק הכימי שלו חיזבאללה בונה בעזרת מהנדסים וטכנאים סוריים ואיראניים, הרי שאת הנשק הרדיואקטיבי שלו מפתח חיזבאללה בעזרתם של מומחים  זרים לנושא זה  שנשכרו ממדינות שונות ברחבי העולם. כמה מהם מתגוררים במתחם הסודי בזבאדני.
הסימן הבולט החיצוני היחיד שבניית הפצצות הרדיו אקטיביות  של חיזבאללה עברה את שלב הניסויים ומתקרבת לשלב של התחלת ייצור פצצות מבצעיות, ניתן ב'נאום הגרעיני' שמנהיג חיזבאללה חסן נסראלה נשא ב-16 לפברואר. 
נסראללה טען, כי  ישראל לא תפתח במלחמה נגד חיזבאללה משום שהיא מוכנה פסיכולוגית לכך, ומשום שהיא יודעת כי איננה יכולה להשיג ניצחון מהיר.
הוא הוסיף ואמר, כי מספר טילים שישוגרו על ידי חיזבאללה יכולים לזרוע תוהו ובוהו בחיפה. לדבריו, פגיעה במכלי האמוניה שבעיר תביא להתפוצצות שתהייה דומה להתפוצצות של פצצה גרעינית. זה יביא למותם של עשרות אלפי ישראליים ופגיעה בחייהם של כ-800,000 אזרחים ישראליים. מבחינה זו אפשר לומר, הדגיש נסראללה, כי לבנון  היום היא מדינה שיש לה פצצה גרעינית  
נסראללה עשה שימוש מתוחכם במכלי האמוניה בחיפה, כדי להציג את יכולותיה הצבאיות החדשות של חיזבאללה בתחום הנשק להשמדה המונית.
כאשר מנהיג חיזבאללה, או כל מנהיג אחר, מזכיר  4 פעמים בשלושה משפטים את שתי המילים 'פצצה גרעינית', סימן שהוא כבר עלה על הדרך להשיג נשק כזה. 
גם אם לא מדובר בפצצה גרעינית של ממש, אלא בפצצה מלוכלכת רדיו אקטיבית, שתפגע במפעלי התעשייה הכימיים המרכזיים בישראל, כפי שנסראללה מאיים, הנזק ומספר האבידות  יכול להיות קטסטרופלי.
בישראל מסרבים לדבר על המתחם לייצור נשק להשמדה המונית של חיזבאללה בזבאדני.
נקודה מרכזית נוספת הקשורה במפעל החדש לייצור נשק להשמדה המונית היא נוכחותה הצבאית של רוסיה בסוריה.
אפשר וצריך להניח כי המודיעין הרוסי מודע היטב למתרחש במצודה החדשה של חיזבאללה בלב סוריה. כיצד נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ומוסקבה נותנים יד להתפתחות כזו בסוריה, תחת המטריה האווירית  שהם מספקים לצבאות סוריה, איראן וחיזבאללה?

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות