חיזבאללה מקים קו הגנה שלישי, בעומק שטח לבנון.

המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים בידיעה בלעדית מביירות כי חיזבאללה החל בימים האחרונים לבנות קו הגנה שלישי, נוסף על שני קווי ההגנה העומדים כבר לרשותו. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים כי יחידות הנדסה אירניות, סוריות וקבלני בנין לבנונים עוסקים עתה במרץ רב בבנייתו של קו הגנה חדש זה. כמו כן מוסרים המקורות המודיעיניים של תיקדבקה כי נשיא סוריה בשאר אסד נתן לאירניים ולחיזבאללה אישור מיוחד לבניית הקו החדש.קו הגנה הנמצא במרחק משתנה מהגבול הישראלי של כ-18 עד 25 ק"מ מהגבול, מתחיל על חוף הים התיכון דרומית לעיירה סרפנד. משם הוא עובר למרכז דרום לבנון לעיירה ג`זין ומשם מזרחה לעיירה רחאייה הנמצאת ליד המרגלות הצפוניים של הרי החרמון.
מרחאייה הקו החדש ממשיך צפונה כשהוא עוקף את הרי החרמון והוא מסתיים בג`אבל אל מאזר הנמצא על גבול לבנון סוריה. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים כי קו זה מורכב ממכשולים אנטי טנקים, מעמדות ירי לנשק נגד טנקים ומטוסים. כן כולל הקו מוצבים לכוחות לוחמים ועמדות לסוללות טילים ורקטות כבדות. העבודות לבניית הקו מתנהלות יומם ולילה מסביב לשעון והן עומדות להיות מושלמות באמצע חודש אוגוסט. כאשר הקו יושלם יהיו לחיזבאללה שלושה קווי הגנה מפני הכוחות הישראלים, או כוחות אחרים שינחתו על חופי לבנון מהים התיכון. קו הגנה אחד נמתח מהים התיכון עד לחרמון לאורך קו הגבול הישראלי לבנוני.קו הגנה שני נמצא כ-10 ק"מ צפונית לקו הראשון, והוא מתחיל צפונית לעיר צור שעל חוף הים התיכון ומסתיים בחלקו הדרומי מזרחי של הר החרמון. בהתחשב בכך כי חיזבאללה יכול להעמיד, במקרה של גיוס מלא, לא יותר מאשר עד 10-12 אלף חיילים מאומנים, נשאלת השאלה מי יאייש את שלושת הקווים במקרה של מלחמה.
תשובה אחת היא כי גם שום גורם הפועל בזירה, כולל האירניים או הסורים אינם מאמינים כי חיזבאללה יהיה מסוגל לעצור את השריון וחיל הרגלים המשוריין הישראלי ולכן הם נוקטים בטקטיקה של שרשרת קווי הגנה אליהם יוכלו כוחות חיזבאללה לסגת בכל פעם ולחדש מהם את הלחימה. אפשרות אחרת היא כמובן כי אירן משקיעה כוחות מקצועיים וכספים רבים להקים קווי הגנה אלה במטרה לאייש אותם בכוחות של מתנדבים אירניים ועיראקיים, אשר למעשה יהיו חיילים בלבוש אזרחי.
תשובה שלישית היא רצונו של בשאר אסד לעודד כל מכשול צבאי שיוקם בלבנון כי להקשות על כוחות צבאיים ישראליים לעבור את הגבול הסורי ולפרוץ לעבר דמשק מכיוון לבנון. האישור האישי שאסד נתן לבניית הקו החדש היא חלק מריקוד הטנגו המסובך שהשליט הסורי מנהל באחרונה עם ארצות הברית. לפי מקורות מודיעין בוושינגטון השליט הסורי עוזר לארצות הברית במלחמתה בטרור ובאחרונה אף הרשה לכוחות המיוחדים האמריקנים ולאנשי הסי.אי.איי, סוכנות הביון האמריקנית המרכזית הפועלים בצפון עיראק להציב ציוד מכ"ם רגיש ומתקני קשר בצפון סוריה, באזור מפגש הגבולות סוריה עיראק במטרה לעקוב אחר תנועות הצבא וחיל האוויר העיראקיים. מהצד השני עוסקים הסורים במרץ רב במכירת כמויות גדולות של מכירת נפט עיראקי מוברח ובהעברתם של משלוחי נשק שנקנו על ידי העיראקים, מחוף הים התיכון אל תוך עיראק. האמריקנים הנהנים לוגיסטית ומודיעינית מאסד, בינתיים עוצמים את עיניהם מהצד השני של מעשי השליט הסורי.
השאלה היא כמובן, מתי הנשיא ג`ורג בוש יחליט כי על אסד לבחור בסופו של דבר באיזה צד במלחמה בטרור הוא עומד. לצד האמריקנים או נגדם, כפי שהוא התבטא בנאומו המפורסם על המזרח התיכון. אין להוציא מכלל אפשרות, כי הסכמתו של אסד לאפשר לחיזבאללה לבנות את הקו החדש הוא חלק מהכנותיו לקראת ההכרעה המתקרבת של הנשיא ג`ורג בוש בנושא.

Print Friendly, PDF & Email