חיזבאללה נלחם ליד קוניטרה מול הגולן תחת הדגל של פוטין

אירועי הטרור והדמים הפלסטינים בישראל הסבו את תשומת הלב מהמתרחש לאורך גבולה הצפוני של ישראל-רמת הגולן עם סוריה. בימים האחרונים מתפתח שם קרב גדול מסביב לעיר קוניטרה שתוצאותיו יכולות לשנות לא רק לרעה את המצב הצבאי ברמת הגולן, אלא לשמש נקודת מבחן לעובדה ההולכת ונקבעת בשטח לפיה חיילי חיזבאללה שמאמינים כי הם נלחמים תחת המטרייה הצבאית הרוסית בסוריה, יצליחו לבסוף-לאחר שנתיים של מאמצים צבאיים-להציב את כוחותיהם לאורך גבולה של סוריה עם ישראל .
זו לא רק המטרה של חיזבאללה אלא גם של איראן.
על כך תעיד העובדה, כי בשבוע שעבר הגיע לבסיסי ולעמדות של חטיבה מס' 90 הסורית, הממונה על הלחימה מול המורדים הסוריים באזור קוניטרה, הגנרל האיראני קסאם סוליימני Gen. Qassem Soleimani, שנוסף לתפקידיו כמפקד הכוחות האיראניים במזרח התיכון, הוא המתאם הצבאי של טהרן עם מוסקבה לגבי המהלכים הצבאיים הרוסיים בסוריה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי  סוליימני הגיע לקווי הלחימה בקוניטרה, הנמצאים במרחק של לא יותר מאשר 2-1.5 ק''מ מגבול ישראל, כמה ימים בלבד לאחר שמפקד בכיר במשמרות המהפכה האיראניים  קולונל נאדר חאמיד IRGC Col. Nader , Hamid, נהרג בקרבות מול המורדים הסוריים.
קולונל נאדר חאמיד היה המפקד  של הכוחות האיראניים וחיזבאללה באזור. במילים אחרות, בקרבות מסביב לקוניטרה לא רק חיילי חיזבאללה נלחמים לצד הצבא הסורי אלא גם קצינים וחיילים איראניים. 
סוליימני הגיע לקוניטרה  לבדוק מה היו הנסיבות בהן המפקד האיראני נהרג, והאם היה זה עוד חיסול ממוקד ישראלי של  מפקדים איראניים המתקרבים יתר על המידה לגבולות ישראל סוריה. רק לפני 10 חודשים ב-18 לינואר השנה, חיסל חיל האוויר הישראלי באותו אזור שיירה של מפקדים איראניים וחיזבאללה, ביניהם היה הגנרל האיראני מוחמד עלי אללה דאדי Gen. Ali Mohamad Ali Allah Dadi.
התוצאה של ביקור הגנרל סוליימני באזור קוניטרה, הייתה הוראה שלו למנהיג חיזבאללה חסן נסראללה לשלוח תגבורת נוספת לכוח חיזבאללה המונה כבר היום 500 לוחמים הנלחמים בגזרה זו.
מבחינתה של ישראל הלחימה באזור קוניטרה הולכת ומתקרבת לנקודה מסוכנת נוספת.
גם הגנרל סוליימני וגם המפקדים של חיל האוויר הרוסי בסוריה הגיעו למסקנה, כי ללא מעורבותו של חיל האוויר הרוסי שיפציץ את המורדים ברמת הגולן הסורית הקרב  המתנהל שם לא יוכרע.
החלטה כזו להרחיב את התקיפות האוויריות הרוסיות ממרכז וצפון סוריה לדרומה, הן מסוג ההחלטות הצבאיות עליהם מחליט אישית נשיא רוסיה ולדימיר פוטין.
גם בפגישה במוסקבה ב-21 לספטמבר בין נשיא רוסיה פוטין וראש הממשלה בנימין נתניהו, וגם בעת ביקורה של משלחת צבאית רוסית בישראל בשבוע הראשון של אוקטובר, העמידה ישראל עמדה נוקשה והבהירה בצורה שאיננה משתמעת לשתי פנים כי לא תאפשר התקרבות של כוחות איראניים וחיזבאללה לגבול רמת הגולן, ולא תסכים להפעלת חיל האוויר הרוסי בדרום סוריה באזורים הקרובים לגבול ישראל. המסר הישראלי היה ברור מאוד: אם חיל האוויר הרוסי יתערב בלחימה, גם חיל האוויר הישראלי יתערב בה.
ההתפתחויות האלה הוצגו והוסברו ב-18 לאוקטובר לראש המטות המשולבים של צבא ארצות הברית גנרל ג'וזף דנפורד  Gen. Joseph Dunford, בעת ביקור שערך בדרום הגולן עם הרמטכ"ל גדי איזנקוט, אלוף פיקוד הצפון אביב כוכבי, ומפקד עוצבת "בשן", תא"ל יניב עשור. ראש המטות המזוינים האמריקני ביקר גם 'בעוצבת הבשן' בפיקוד צפון, שהיא הכוח הצבאי הישראלי שיצטרך לפעול במקרה של התדרדרות נוספת בגזרת קוניטרה.

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות