חיזבאללה נסוג מאזור חוות שבעא. גם צה"ל מבצע נסיגה מקבילה מפיתחת החצבאני.

המקורות הצבאיים של תיקדבקה: כוחות צה"ל פינו ביום ד` 30.8, את כל אזור פיתחת החצבאני, כולל השיפולים המזרחיים של החרמון וחזרו אל תוך גבול ישראל. הפינוי נערך לאחר שכמה ימים קודם לכן הוציא חיזבאללה את כוחותיו מהאזור ופינה את אנשיו ואת מערכות הנשק שלו, כולל מהכפרים שבעא, ושובע, הנמצאים מול מוצבי צה"ל בהר דוב. זו הפעם הראשונה בשש השנים האחרונות, מאז שנת 2000, שלחיזבאללה אין כוחות מול אזור חוות שבעא, ומול החרמון. את עמדות ומוצבי חיזבאללה תפס הגדוד ההודי של יוניפי"ל. המקורות הצבאיים שלנו מוסרים כי חיזבאללה הוציא את כוחותיו מהאזור במסגרת ההערכות הצבאית החדשה שלו בכל לבנון. ברוב הכפרים באזור פיתחת החצבאני יש אוכלוסיה מעורבת של סונים, דרוזים, ושיעיים, כאשר השיעיים מהווים מיעוט. החיזבאללה הגיע למסקנה כי במצב הצבאי שנוצר בלבנון לאחר המלחמה אין ביכולתו להקצות כוחות ניכרים כדי לשמור על שליטתו ועמדותיו באזורים בהם השיעיים מהווים מיעוט.
בינתיים ממשיך החיזבאללה ליישם במרץ את לקחי המלחמה. המקורות המודיעיניים שלנו מוסרים כי בימים האחרונים נעצרו כמה מראשי מערך המילואים של החיזבאללה, וכמה מאות אנשי כוחות המילואים של חיזבאללה מוזמנים לחקירה.
לראשי חיזבאללה התברר כי אחת הסיבות העיקריות למחסור של לוחמים, ממנו הארגון סבל בזמן המלחמה, היה כי אנשי מילואים רבים סרבו להיענות להוראות הגיוס שקבלו ולא הופיעו בכלל במקומות ההתייצבות שנקבעו להם. כך קרה שפקודות של המפקדה הראשית שהורו ליחידות המילואים לצאת לדרום ולהצטרף לכוחות חיזבאללה הנלחמים שם לא מולאו. בחיזבאללה בטוחים כי אם תגבורת אלה היו מגיעות לחזית הדרום תוצאת הלחימה בכמה מעיירות וכפרי דרום לבנון הייתה שונה, ולצה"ל היו נגרמות אבדות גדולות יותר.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים כי בביקורו של מזכיר האו"ם קופי אנאן ביום שני ושלישי 29.8 בלבנון, חשף לפניו ראש ממשלת לבנון פואד סניורה פרטים חדשים כיצד בעוד כל הקהילה הבינלאומית חשבה ודיברה על השתלטות סוריה על לבנון, מי שהשתלט באמת על לבנון והפכו אותה לעמדה צבאית קדמית שלהם, היו האיראנים.
סניורה אמר לאנאן כי איראן השקיעה בבניית מערכות הבונקרים התת-קרקעיים, המוצבים לאורך גבול לבנון-ישראל, ומפקדות חיזבאללה, סכום של 4 מיליארד דולרים. זאת מלבד ההשקעות האיראניות בנשק ובטילים שסופקו לחיזבאללה, ( איראן שילמה עבור משלוחי הנשק הסוריים שזרמו לחיזבאללה.) כדי לתת למזכיר האו"ם מושג על איכותם של מערכות הביצורים שהאיראנים בנו, סניורה שהוא בעצמו נמנה על בעליה של חברת בנייה, אחת הגדולות ביותר במזרח התיכון, חברת `סולידר` Solidar ,סיפר לאנאן, כי האיראנים השתמשו בבניית מערכות הביצורים של חיזבאללה ב-11.5 מיליון מטרים מעוקבים של בטון מזוין.

Print Friendly, PDF & Email