חיזבאללה קיבל והציב בצור טילי C-802 חדשים, מול המרחבים הימיים הישראליים בראש הנקרה, נהרייה ועכו.

בלעדי ומיוחד למקורות המזרח התיכוניים והצבאים של תיקדבקה: 'אמרתי להם שירגעו', כך אמר ביום ב' 7.5, ראש הממשלה אהוד אולמרט 'בתקרית המיקרופונים', לשרת החוץ ציפי ליבני, שהייתה מבוימת היטב, במטרה להראות כי השניים עובדים בהרמוניה נגד מפקדי צה"ל 'הפזיזים והבלתי אחראיים'. תפקידה של ליבני בגרוטסקה הפוליטית-אישית שהוצגה לפנינו, היה להתאונן על ראשי הצבא שאינם מביאים את תוכניות הפעולה שלהם לממשלה אלא לתקשורת. זה שראש הממשלה ושרת החוץ אינם רוצים היום, בדיוק כמו לפני מלחמת לבנון ובימי המלחמה לשמוע מה יש למפקדי הצבא לומר, כפי שהיה בתקופת המלחמה, דבר שוועדת וינוגרד קבעה במסקנות הביניים שלה, אינם מפריעים לאולמרט וליבני, העסוקים במהלכים האישיים שלהם. זאת למרות שכל קצין זוטר וחייל פשוט המוצב היום בחזית הצפון עם סוריה וחיזבאללה, ובחזית הדרום מול חמס, הג'יהאד האיסלמי, גדודי אל אקצא, ואל קעידה, יודעים כי ב-3 החזיתות הולכת וקרבה מלחמה, לא רק מבלי שהדרג המדיני בירושלים מוכן אליה, אלא מבלי שהוא מאפשר לצבא להכין את עצמו לקראתן, ולפעול נגד מטרות אסטרטגיות-התקפיות שלאחר מכן יופנו נגד צה"ל וישראל. את הדוגמא הטובה ביותר למצב זה אפשר היה לראות יום קודם לכן, ביום א' 6.5, בחוסר התגובה הישראלית המוחלט לנאום הכרזת המלחמה, שנשא מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה, בראיון שנתן לטלוויזיה האיראנית בשפה הערבית. בחלקי הנאום שלא פורסמו בישראל, הכריז נסראללה כי הוא עומד לחדש מחוות שבעא את תקיפת מוצבי צה"ל בחרמון ובהר דוב, את ספינות חיל הים הישראלי, באמצעות טילים חדשים ארוכי טווח שהוא קיבל באחרונה, וכי הוא יתקוף גם את כוחות יוניפי"ל המוצבים בדרום לבנון.
המקורות האיראנים של תיקדבקה מציינים, כי נסראללה לא היה אומר דברים אלה, במיוחד בטלוויזיה האיראנית, באם לא היה מקבל להם גיבוי מלא להם מטהרן. כלומר, הפעם איראן עומדת בגלוי מאחורי איומי חידוש המלחמה של מנהיג חיזבאללה.
אולם החלק היותר חמור בנאום המלחמה של נסראללה היה הלגיטימציה שאיראן ונסראללה נתנו-לקחו לעצמם בנאום זה, לפעול בלבנון. נסראללה הכריז כי הוא איננו מכיר יותר בממשלת פואד סניורה בביירות, כלומר הסכם הפסקת האש עם ישראל והחלטה מס' 1701 של מועצת הביטחון איננה קיימת עוד, וכי הוא מתחיל בפעולות בביירות בירת לבנון, כאילו הוא וחיזבאללה הם הממשלה החוקית ולא ממשלת סניורה. כדי להצדיק צעד זה השתמש נסראללה בנאומו במושג חדש, 'קיום הגנתי'. ציטוט: defensive existence. כלומר, כל מה שנמצא במרחב 'הקיום הגנתי' החדש, הוא לגיטימי מבחינת החוק הבינלאומי, ומותר לחיזבאללה לנקוט בו, כאשר יעריך כי האינטרסים שלו מצויים בסכנה, מאחר ותפקידו להגן על לבנון. ציטוט: We have a defensive existence, meaning that if Lebanon or the south came under attack, we will defend Lebanon.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים בלעדית, כי לקראת נאומו בטלוויזיה האיראנית וחידוש איומיו על מוצבי צה"ל וספינות חיל הים הישראלי, השלים חיזבאללה את היערכותו הצבאית החדשה באזור חוות שבעא, אותם פינה במלחמה, וסוריה העבירה בימים האחרונים כמויות גדולות של טילי יבשה-ים מסוג C-802 חדישים לחיזבאללה. טילים אלה, שפגעו בזמן מלחמת לבנון באח"י חנית, ביחד עם מערכות מכ"ם חדישות, הוצבו כבר לאורך חוף לבנון, כולל בגזרת צור, הנמצאת מול ראש הנקרה. מעמדות אלה יכולים הטילים החדשים של חיזבאללה לפגוע בספינות חיל הים המשייטות בתחום המים הטריטוריאליים של ישראל בין נהריה ועכו. במלחמה בקיץ 2006, היה חיזבאללה צריך להשתלט על מרכזי מכ"ם לבנוניים כדי לירות את הטילים האלה. באמצעות המערכות החדשות הניידות שהוא קבל יכול חיזבאללה להפעיל את הטילים האלה באורח עצמאי.
עוד מדווחים המקורות הצבאיים שלנו כי הצבת הטילים האלה קרוב לגבול לבנון-ישראל מאלצת את ספינות חיל הים היוצאות לפעילות מול חופי לבנון, להפליג למרחקים גדולים מערבה, כדי לעקוף את אזורי צור וצידון, ורק לאחר מכן לחזור מזרחה אל המטרות שנקבעו להן.
במצב כזה אין מה להתפלא כי דובר משרד החוץ האמריקני שייאן מקקורמק Sean McCormack, הודיע ביום ב' 7.5 כי קונדוליסה רייס לא תבוא בנסיעתה הקרובה למזרח התיכון לביקור בישראל וברשות הפלסטינית.
הדובר קבע את הסיבה: 'הצרות הפוליטית הפנימיות שיש לראש הממשלה אהוד אולמרט. Due to the domestic political woes of Israeli Prime Minister Ehud Olmert,
גם סגן נשיא ארה"ב דיק צ'ייני המגיע ביום ד' 9.5 למסע במזרח התיכון, לא יבקר בישראל.
בכך אישר הדובר את דיווחי המקורות של תיקדבקה בוושינגטון, כי ממשל ג'ורג בוש אינו מתחשב ומתייחס יותר בהחלטותיו לגבי המזרח התיכון בממשלת אולמרט, ובישראל.

Print Friendly, PDF & Email