חיזבאללה שלח את כוח העילית-כוח רדואן- שהיה מיועד לכיבוש הגליל, להכריע את הקרב בזבאדני בסוריה

מיוחד למקורות הצבאיים של תיקדבקה: חיזבאללה שלח, ביום ה' 30.7, את כוח העילית שלו, שהיה מיועד לכיבוש הגליל, כוח רדואן Radwan force, להכריע את הקרב בזבאדני Al-Zabadani בסוריה.
הקרב בזאבדני שליד גבול סוריה-לבנון נמשך כבר חודש החל מ-3 ביולי, וכוחות חיזבאללה בתמיכת כוחות משטר אסד התוקפים את העיר אינם מצליחים להבקיע את קווי ההגנה של מגני העיר, רובם אנשי אל-נוסרה- אל קעידה סוריה.
המקורות הצבאיים שלנו מדווחים, כי זו הסיבה העיקרית מדוע הפך הקרב בזבאדני לא רק לקרב מכריע בין חיזבאללה ואל-נוסרה, אלא לקרב בו הועמדה בסימן שאלה גדול יכולתם הצבאית של כוחות חיזבאללה.
אם כוחות חיזבאללה בפיקוד של קצינים איראנים, ובסיוע צבא סוריה, בעיקר על ידי אש ארטילרית כבדה והפצצות מהאוויר, אינם מצליחים להכריע את הקרב בשטח כה קטן בו שולטים רק 1,200 מורדים סוריים-שלושה קילומטר אורכו ושלושה קילומטר רוחבו, איך הם יהיו מסוגלים להכריע קרבות גדולים וחשובים מבחינה אסטרטגית יותר-כולל מול ישראל?
כוח רדואן Radwan force, נושא את שם אחד הכינויים של החשוב במפקדים הצבאיים של חיזבאללה עימד מורנייה, אל ח'אג אל רדואן  al-Hajj Radwan, שחוסל על ידי ישראל בפברואר 2008.
חיל האוויר הישראלי תקף את חבורת הפיקוד של הכוח הזה לפני שמונה חודשים, ב-18 לינואר השנה, ליד קוניטרה. בתקיפת נהרג הגנרל האיראני  עלי ראזה טאבטבאי  Gen.  Ali Reza al-Tabatabai, ומפקד חיזבאללה של הכוח ג'יהאד מורנייה  Jihad Mughniyeh, בנו של עימד מורנייה.
חבורת המפקדים האיראנית-חיזבאללה שהייתה בשטח בדקה תוכניות מבצעיות האיראניות להציב באזור את כוח רדואן, מול מוצבי צה''ל ברמת הגולן. 
אפשר וצריך להניח כי איראן, חיזבאללה וסוריה לא הזניחו תוכניות אלה, והם רק מחכים להזדמנות לבצע אותן. 
בהעברת כוח רדואן לתוך סוריה, מבלי שישראל תתקוף אותו, בוצע השלב הראשון לקראת האפשרות שעם סיום הקרב בזאבדני,  ינוע כוח רדואן ויתפוש עמדות קרוב יותר לגבול סוריה-ישראל.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי  הצבת הכוח המיוחד הזה בזבאדני  מיועד להשיג שלוש מטרות צבאיות מרכזיות:
1. להכריע את הקרב על העיר על ידי פשיטות קומנדו. בטקטיקה דומה נוקטים כוחות המורדים המגנים על העיר.  בלילה שבין 24 ל-25 ביולי הנחיתו המורדים מכת נגד מפתיעה על עמדות חיזבאללה וצבא סוריה מסביב לעיר והצליחו לכבוש חלק מהן. 
נראה כי ההחלטה להעביר את כוח העילית של חיזבאללה-כוח רדואן לזירת הקרבות  התקבלה לאחר פשיטה זו של המורדים.
2. חיזבאללה זקוק להשיג ניצחון בזבאדני, מול  המידע המודיעיני  המצביע על כך, כי כוחות אל נוסרה-אל קעידה סוריה, וכוחות של אל קעידה בעיראק ובלבנט ISIS, נערכים ביחד בצפון סוריה לפתוח בחזית שנייה בתוך לבנון שתקל על הכוחות הנוצרים בזבאדני.
לפי התוכנית הזו יחצו הכוחות המשותפים של שני ארגונים אלה את הגבול מסוריה ללבנון ויתחילו לתקוף ריכוזי אוכלוסייה שיעיים של תומכי חיזבאללה באזור הבקעה וצפון לבנון.
המטרה העיקרית של כוחות אל קעידה אלה, תהייה לחצות את הבקעה מערבה, ולהגיע אל העיר האסטרטגית בצפון לבנון-טריפולי שעל חוף הים התיכון.  
3. נשיא סוריה באשר אסד  אשר בנאום שנשא ב-26.7, הודה במחסור חמור בכוח אדם בצבא הסורי ובאיבוד שטחים אסטרטגיים לידי המורדים, חייב להשיג ניצחון בזבאדני לא רק כדי להפוך את  גלגל כישלונותיו האחרונים במלחמה, אלא גם להפסיק את גל העריקות של חיילים סוריים מכוחותיו.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי אסד מפעיל בימים האחרונים לחץ כבד על הצבא והמשטרה הלבנוניים לעצור חיילים סוריים שערקו וברחו ללבנון.  כתוצאה מכך החלו כוחות הביטחון הלבנוניים לעצור עריקים אלה, להעלותם לאוטובוסים  ולהעבירם  בשיירות מוגנות אל הצד השני של הגבול- לסוריה.
לא צריך בדמיון רב, כדי להעריך מה עולה בגורלם של עריקים סוריים אלה  שמוסגרים לידי משטר אסד.      
  

 

Print Friendly, PDF & Email