חיזוק הברית ומערכות הנ"מ של מדינות המפרץ עם ישראל במרכז מפגש רוה"מ נתניהו עם שליט האמירויות הנסיך מוחמד בין זייאד MbZ

ראש הממשלה בנימין נתניהו ייצא, ביום ה' 11.3, לביקור באיחוד האמירויות וייפגש שם עם יורש העצר הנסיך מוחמד בן זיאד MbZ. כמו שהאמירויות היו ראשונות לחתום על הסכם שלום עם ישראל מבין מדינות המפרץ, כך תהיינה האמירויות להיות מדינת המפרץ הראשונה אשר תקבל ראש ממשלה ישראלי לביקור רשמי. לא נמסרו פרטים נוספים על הביקור, מתי הוא יתחיל ומתי הוא יסתיים, בעיקר מפני החשש של תגובה איראנית נגד מטרה של איחוד נסיכויות הנפט, או מטרה ישראלית.
אחת האפשרויות האיראניות להגיב על הביקור היא ליזום ירי טילים על האמירות מתימן  על תחנת הכוח הגרעינית הראשונה בעולם הערבי בראכה Barakah nuclear energy plant שהחלה זה עתה לפעול. כבר לפני ארבע שנים ב-2017 ההוטים טענו שהם ביצעו ירי כזה.
רק מעטים שמו לב לעובדה, כי השבוע ביום א' 7.3, כאשר ההוטים שיגרו טילים לעבר מסוף הנפט הסעודי בראס תנורה, הם שיגרו גם טיל בליסטי אחד מדגם 'זולפיקאר' Zolfaqir ballistic missile שהטווח שלו הוא 1440 ק"מ. בישראל רואים את ירי הטיל הזה כעריכת ניסוי איראני של שיגור טיל בליסטי בתנאי מערכה אמיתיים לעבר ישראל.  האיראניים גם בדקו עד כמה הטיל הזה מסוגל לחדור דרך מערכות ההגנה האנטי אוויריות הסעודיות-אמריקניות.
אין ספק כי הנושא הגרעיני האיראני יידון בעת המפגש שבין נתניהו ויורש העצר הנסיך מוחמד בין זייאד MbZ.
אחד הנושאים שעלו לדיון בימים האחרונים במגעים חשאיים שהתקיימו, בעקבות ירי הטיל הבליסטי, בין ישראל, סעודיה ואיחוד הנסיכויות, היא השתתפות ישראל במערך ההגנה האווירי של שתי המדינות המובילות במפרץ. מערך זה השתפר מאוד מאז התקיפה בטילים איראניים של שדות הנפט הסעודים בפברואר 2019, אולם הוא עדיין חדור.
בתקיפה השבוע של טילים איראניים הצליחו הסעודים, בעזרתם של מטוסי התראה מוקדמת אמריקנים, ליירט חלק מהמלטים המתפוצצים והטילים האיראנים ששיגרו ההוטים. חלק מהיירוט הסעודי ביצע על ידי מטוסי קרב מדגם F-15 ששיגרו לעבר התוקפים טילי 'סיידווינדר' AIM-9 . sidewinder missiles. אולם הטיל האיראני 'זולפיקאר' לא יורט והוא התפוצץ במטרה שנקבעה לו.
בהקשרים אלה צריך לציין את התמרונים המשותפים שחיל האוויר הישראלי ערך באחרונה ביוון עם חיל האוויר של איחוד הנסיכויות, אשר נחשב למתקדם והחזק ביותר במפרץ.
אין ספק כי רבים יגדירו את הביקור של נתניהו כשפן בחירות. אבל גם אין ספק כי את הביקור הזה נתניהו הרוויח ביושר, בלי טריקים ושטיקים.
הסכמי אברהם תמיד ייזקפו לזכות מדיניותו, מה שלא תהיינה תוצאות הבחירות הכלליות בישראל.   
Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות