חיילות האוויר של ישראל ויוון ערכו תרגיל של תקיפות מסוקים באזורי חוף ובהרים גבוהים

המקורות הצבאיים של תיקדבקה: חייל האוויר הישראלי, וחיל האוויר היווני, פתחו ביום ב' 11.10, בתמרון אווירי משותף ששם הקוד שלו מינואס Minoas 2010, באזור האי כרתים, ומערב חצי האי פלופונס western Peloponnese peninsula, אזור המצטיין בחופי הים הארוכים שלו, ובהרים המיוערים הגבוהים של המגיעים לגובה של 2,400 מטר.
תרגיל תקיפת המסוקים הישראליים-יוונים יימשך 4 ימים ויסתיים ביום חמישי 14.10. למעשה מדובר בהמשך התרגיל האווירי של שתי המדינות שהופסק בחודש מאי השנה כאשר כוחות קומנדו ימיים ישראליים תקפו ועצרו את האונייה הטורקית 'וואי מרמרה' שהייתה בדרכה לעזה. ממשלת אתונה הודיעה אז כי בתנאים שנוצרו אז בים התיכון, היא מפסיקה את התרגיל.
בתרגיל השבוע ישתתפו 16 מסוקי תקיפה מהסוגים 'אפאצ'י Apaches, ומסוקי 'בלק הוק' Black Hawk UH-60, מהם 8 מסוקים ישראליים, ו-8 מסוקים יווניים.
המקורות הצבאיים שלנו מוסרים כי מסוקי חיל האוויר הישראלי הגיעו כבר בסוף השבוע בטיסה ישירה מישראל אל הבסיס האווירי היווני הגדול באי כרתים סודה Suda. בדרך, כחלק מהתרגיל תודלקו המסוקים מעל הים התיכון על ידי מטוסי מכליות של חיל האוויר הישראלי.
אזור התמרון, המצטיין במרחבי מים גדולים, בקבוצות איים, האיים האגרו-סארוניק Argo-Saronic Islands, הנמצאים מזרחית לפלופונס, וקבוצת האיים האיוניים Ionian Islands, הנמצאים מערבית לפלופונס, מאפשרים למסוקי חיל האוויר הישראלי להתאמן בטיסות בשטח הדומה מאוד לאזורי המפרץ הפרסי בייחוד אלה הקרובים למצרי הורמוז, ולחופים המערביים והדרומיים האיראניים שם מרוכזים רוב הבסיסים של משמרות מהפכה האיראניים.
שיתוף הפעולה בין חיילות האוויר הישראליים והיוונים התהדק בשנתיים האחרונות, לאחר שבאפריל 2008, ערכו חיילות האוויר של שתי המדינות תמרון רחב ממדים שמהלכו הטיס חיל האוויר הישראלי 110 מטוסי קרב מסוגים שונים בטיסה ישירה מישראל לאותו אזור בו נערך השבוע תרגיל המסוקים. הטסת מספר גדול כזה של מטוסים התפרשה אז בחוגים צבאיים במערב כאיתות ישראלי לכך כי היא מסוגלת להטיס את מטוסי הקרב-הפצצה שלה הדרושים למקרה והיא תחליט לתקוף את התוכנית הגרעינית האיראנית, לאיראן ובחזרה.

Print Friendly, PDF & Email