חיילות האוויר של רוסיה וישראל ייפתחו בתמרון משותף

 משרד ההגנה הרוסי הודיע, ביום ג' 22.12, כי חיילות האוויר של רוסיה וישראל יפתחו בתמרון משותף. מטרת התמרון, לפיה ההודעה, לשפר את תיאום הטיסות בין שני חיילות האוויר במרחבים האוויריים של סוריה.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי זו הפעם הראשונה בהיסטוריה הצבאית של ישראל שמטוסי חיל  האוויר שלה עורכים תמרון משותף עם חיל האוויר הרוסי. המדובר בעליית שלב בשיתוף הפעולה הצבאי בין שתי המדינות.
אולם הנקודה העיקרית בהתפתחות זו, היא העובדה שההודעה הרוסית מתפרסמת יומיים בלבד, לאחר התקפת מטוסי חיל האוויר הישראלי בדמשק וחיסולו של סמיר קונטר ביום א' 20.12. חיל האוויר הרוסי שתחנות המכ''ם שלו קלטו את טיסת המטוסים הישראליים לכיוון סוריה, לא מנעו מהמטוסים הישראליים לתקוף מטרות בדמשק  מרכז וסמל לשלטונו של בשאר אסד בסוריה. טילי הנ''מ הרוסיים המתקדמים מדגם S-300, S-400 ו- מערכת טילי הנ''מ Buk-M2-SA-17 Grizzly, שהובאו באחרונה לסוריה ואשר כל  אחת מהן מסוגלת ליירט טילים לא ניסו אפילו ליירט את הטילים הישראלים שנורו על ביתו של סמיר קונטר באזור ג'רמאנה שבדרום הבירה הסורית Jaramana district.
כאשר משרד ההגנה הרוסי מודיע לאחר כל התפתחויות אלה, כי בקרוב יתבצע תמרון משותף עם חיל האוויר הישראלי, יש לכך משמעות מדינית וצבאית ממדרגה ראשונה. כמו כן יש כאן איתות ברור לאיראן, סוריה ולחיזבאללה, כי המטריה האווירית ומטריית הנ''מ הרוסית שנפרסה מעל כוחותיהם, לא תופעל אוטומטית כאשר מדובר  במטוסי חיל האוויר הישראליים. 

 

Print Friendly, PDF & Email