חייל צה"ל הרוג, ו-3 חיילים פצועים, אחד מהם קשה ו-2 קל, בקרבות ברצועת עזה.

תיקדבקה ביום ג' 27.1 אחה"צ, תקף חייל האוויר מטרה בעזה. החמס: אחד מאנשינו, רוכב אופנוע, חוסל בטיל מהאוויר. חייל צה"ל הרוג, ו-3 חיילים פצועים, אחד מהם קשה ו-2 קל בקרבות ביום ד'בבוקר ברצועת עזה. צפי להתרחבות הקרבות היום, ומחר יום ד', כולל אפשרות של ירי טילים. שר הביטחון אהוד ברק: מדובר בפיגוע קשה. צה"ל יגיב.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה: החמס הוא שעומד מאחורי תקרית האש ברצועה במטרה להוכיח לשליח האמריקני ג'ורג מיטשל, המגיע ביום ד' לאזור כי לא תהייה הפסקה במלחמה אם וושינגטון וירושלים תמשכנה להתעלם ממנו, וקהיר תמשיך לרמוס אותו.
כתוצאה מהערכה זו קיים צפי להרחבת הקרבות כולל אפשרות של ירי טילים מהרצועה לעבר מטרות בישראל, שיבוא לאחר תגובה של צה"ל.
עצם העובדה כי מאז שהקרב ברצועה החל קצת לפני 8:00 בבוקר, ועד ששר הביטחון אהוד ברק אמר בצהרים כי המדובר בפיגוע קשה שעליו צה"ל יגיב, עברו 5 שעות מבלי שצה"ל הגיב עדיין בשעות אלה, הוא מחדל קשה. לבסוף, תגובת צה"ל, בצורת פעולת חיל האוויר בחאן יונס שם חוסל איש חמס רכוב על אופנוע, באה רק 8 שעות לאחר הפיגוע, והיא הייתה מינורית.
ראשי המערכת המדינית והצבאית הישראלית אשר טענו מאז שהסתיים מבצע 'עופרת יצוקה' רק לפני 9 ימים ב-18.1, 'כי צה"ל החזיר לעצמו את כוח ההרתעה', ו'כי יעבור זמן רב מאוד עד שהחמס יחשוב לחדש עוד פעם את הירי', וכי הם 'יבדקו את המצב ברצועה מדקה אחת לשניה', היו צריכים לדאוג לך כי לצה"ל תהיינה תוכניות מגירה מוכנות לתגובה מיידית, ולא לתגובה שתבוא בעוד כמה שעות או ימים.
הסיכוי לחידוש האש היה תלוי באוויר כבר כמה ימים. המקורות של תיק דבקה דיווחו על אפשרות זו כבר ביום שבת 24.1, במאמר שהופיע תחת הכותרת 'המלחמה בעזה יכולה להתחדש ואף להתרחב'. הקישו כאן.
המקורות שלנו מציינים כי השיקול שלא להגיב מיד הוא מוטעה. המטרה העיקרית של החמס בתקרית היא להבעיר את רצועת עזה מחדש לקראת הגעתו של השליח האמריקני למזרח התיכון ג'ורג מיטשל. מאחר והנשיא באראק אובמה אמר ביום ב' 26.1, כי מיטשל מתבקש לטפל בראש ובראשונה בייצוב הפסקת האש ברצועת עזה, החמס רוצה להוכיח כי לא רק שאין הפסקת אש ברצועה, אלא שלא אובמה, ולא מובראק או אולמרט, יחליטו אם יש הפסקת אש ברצועה או לא. החמס הוא שיחליט.
לכן אפילו אם צה"ל ימשיך במדיניות ההבלגה בה הוא נוקט בשעות הראשונות שלאחר התקרית, ולא יגיב מיד, החמס ימשיך להרחיב את האש, ויצור תקריות נוספות באזורים אחרים לאורך גדר המערכת. זו תמיד טעות להשאיר את היוזמה בידי האויב.
מטרה מס' 2 עיקרית של החמס היא להוכיח כי צה"ל לא השיג במלחמה כוח הרתעה כפי שמפקדיו טוענים. במילים אחרות, בעיני החמס המלחמה לא הסתיימה, והיא עדיין נמשכת.
המקורות של תיקדבקה: חוסר התגובה המיידי של צה"ל מצביע גם על כך כי ההבנות המדיניות-ביטחוניות שהושגו בין ישראל לוושינגטון ולקהיר, אינן מושלמות, וכי שולטים בהן סרבול, ואי בהירות. תקרית האש תפסה את ישראל במצב בו היא לא הייתה מוכנה אליה, וכדי להגיב עליה היא חייבת קודם לכן להתייעץ עם וושינגטון, ועם קהיר. זו הייתה טעות קשה של ראש הממשלה אהוד אולמרט, שר הביטחון אהוד ברק, ושרת החוץ ציפי ליבני. ליצור מצב כזה ולהכניס אליו את צה"ל.
קודם לכן דיווחנו: מתרחבת תקרית האש ברצועה. מקורות פלסטינים ומערביים מדווחים על כוחות צה"ל שפועלים בתוך הרצועה ועל תנועה ערה של מסוקים. תקרית קשה ביום ד' בבוקר ליד כיסופים. הפלסטינים הפעילו מטען חבלה גדול ליד סיור של צהל סמוך למעבר. יש נפגעים. התפתחו חילופי אש בין כוחות צה"ל לפלסטינים. צה"ל הפעיל טנקים שהפגיזו שטחים ברצועה. הפלסטינים מדווחים על הרוג אחד.

Print Friendly, PDF & Email