חילוקי דעות בין הצמרות המדיניות והצבאיות בישראל ובין מפקד חזית מרכז CENTCOM הגנרל ווטאל לגבי הנסיגה של הצבא האמריקני מסוריה

המקורות הצבאיים של תיקדבקה: חילוקי דעות חריפים התגלו בין הצמרת המדינית והצבאית הישראלית ובין מפקד חזית מרכז CENTCOM  הגנרל ג'וזף ווטאל  Gen. Joseph Votel, שביקר בימים האחרונים בישראל, לגבי המשמעויות הצבאיות והאסטרטגיות של נסיגת הצבא האמריקני מסוריה על מצבה הביטחוני של ישראל.
זה היה ביקור ראשון של מפקד CENTCOM בישראל.
הגנרל ווטאל נשלח לישראל על ידי נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ להביא בפני הצמרת הישראלית את הפרטים על תכניותיו להוציא את הכוחות האמריקנים מסוריה. מהשיחות שניהל הגנרל ווטאל, עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון אביגדור ליברמן, והרמטכ"ל רב אלוף גדי איזנקוט התברר, כי הנשיא טראמפ החליט סופית להוציא את הכוחות האמריקנים מסוריה, אולם הוא ישאיר בסוריה כוחות קטנים אשר יבטיחו כי לא ייווצר איום מצד בעלות בריתה של סוריה במלחמה-איראן וחיזבאללה, על גבולותיהן של ישראל וירדן.
הצמרות המדיניות והצבאיות הישראליות לא השתכנעו מהתוכניות של הנשיא טראמפ שהגנרל ווטאל הציג לפניהן ואמרו לו כי תכניות אלה לא תעצורנה את התבססות הצבאית האיראנית בסוריה-הנושא העיקרי המאיים עתה על ישראל.
פרטים מלאים על תכניותיו של הנשיא טראמפ להסיג את הכוחות האמריקנים מסוריה יתפרסמו  בגיליון מס' 798  של השבועון דבקה נט-וויקלי DNW שיצא לאור ביום שישי 27 לאפריל.
הקישו כאן לחתום מינוי על השבועון (היוצא בשפה האנגלית).
שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב אמר, ביום שלישי 24.3, בעת ביקור בבייג'ין, כי לארצות הברית אין תכניות להוציא את כוחותיה הצבאיים מסוריה, למרות שהיא מדברת על כך.  אולם לברוב הוסיף ואמר, כי הנושא הזה יובהר לאחר מגעים שיקיים עם הצרפתים-רמז לשיחות שיתנהלו השבוע בין נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ונשיא צרפת עמנואל מקרון.
בירושלים רואים את דבריו של לברוב כחלק מהמאבק הפנימי במוסקבה לגבי מדיניותה בסוריה והקשרים עם נשיא ארצות הברית טראמפ.

Print Friendly, PDF & Email

15 תגובות עבור “חילוקי דעות בין הצמרות המדיניות והצבאיות בישראל ובין מפקד חזית מרכז CENTCOM הגנרל ווטאל לגבי הנסיגה של הצבא האמריקני מסוריה

 • אפר 24, 2018 @ 12:05 at 12:05
  Permalink

  טראמפ נחוש להוציא את כוחותיו מסוריה מכמה סיבות: אחד, הוא הבטיח. שתיים, החיסכון בכסף. שלוש, העובדה שסוריה מעולם לא הייתה שטח השפעה אמריקאי ואין טעם להשאיר בתוכה צבא אמרקאי. ארבע, כחלק מעסקה עם הרוסים לאמריקה לא תהיה השפעה צבאית על סוריה אבל בתמורה אמריקה תקבל יתרונות במקומות אחרים, אולי בנושא הגרעין האירני.

  • אפר 24, 2018 @ 13:18 at 13:18
   Permalink

   make sense

  • אפר 24, 2018 @ 22:16 at 22:16
   Permalink

   I'm not convinced, but if they could conduct a straight trade which guarantees a complete stop to the iranian nuclear program, Israel could definitely handle irons missile program and her intrenchment in syria. lets hope that vloody poo-tin gets some sense knocked into him before he starts losing more than he could afford to in both body count as well as credibility, not to mention capital…

  • אפר 25, 2018 @ 8:32 at 8:32
   Permalink

   יפה אמרת !!!!

  • אפר 25, 2018 @ 13:36 at 13:36
   Permalink

   ההתפשטות האירנית הוא הגורם הראשון במעלה. כיום כוחות אמריקאניים יושבים על השיבר מונעים מהאירנים לשנע כוחות יבשה מעירק לסוריה (דיר אזור). לברוב מבין את החשיבות של השליטה האמריקאית ושאר הדיבורים הם קאלם פאדי. מה עוד שסוריה היא חלק אורגני מהבעיה האירנית. רק אתמול הציגו טרמפ-קמרון שהמעורבות האירנית היא מרכיב מרכזי בבעיה שיש לתת לה פיתרון. קרב מוחות של סוחרים. דורות של סוחרי פיסטוק חלבי לעומת בונה מגדלים בשמיים. אבל עם פיחות של 66% בערך המטבע הסוחר האירני די מרושש.

 • אפר 24, 2018 @ 12:47 at 12:47
  Permalink

  "שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב אמר, ביום שלישי 24.3, בעת ביקור בבייג'ין, כי לארצות הברית אין תכניות להוציא את כוחותיה הצבאיים מסוריה, למרות שהיא מדברת על כך"

  מעניין, גם זכור לי שלפני בערך שנה הרוסים הודיעו חגיגית שהם מתכוונים להוציא את כוחותיהם מסוריה… לא נראה לי שהם קיימו את הבטחתם.

 • אפר 24, 2018 @ 13:18 at 13:18
  Permalink

  אמריקה תצא מסוריה. זה רק עניין של זמן. כשרוסיה בדמשק, אין לאמריקה סיכוי לשאוב את הנפט הסורי. ומקום בו אין נפט – אין אמריקה. זו המשוואה הבסיסית המצדיקה את הקיום הכלכלי של הצבא האמריקני. שיהיה ברור לכל – עיראק היתה יותר אטרקטיבית מהמדבר הסורי – יותר נפט, יותר השקעה, יותר תמיכה סעודית. ועובדה – יצאו מעיראק. אמריקה לא יכולה לשלם בדם חייליה על הרצונות הישראלים והסעודים, בטח ובטח לא הצרפתים. תחשבו שמטען נפץ אחד יהרוג 15 נחתים – איך ייראו מהדורות החדשות ומה טראמפ יאמר ? הוא יגיד "אנחנו פה בגלל ישראל? סעודיה? דאע"ש?צרפת?". אין סיכוי. הסיבה היחידה שאני רואה את אמריקה נותרת באזור היא הכורדים. אך מאחר וההתנגדות הטורקית חזקה מדי, והכורדים לא מוכיחים…יכולת (בלשון המעטה), הפרוייקט הזה סופו להסתיים. נשיא שרוצה לתקוע יתד בסוריה, היה קופץ על הנשק הכימי כדי לבסס את בסיסיו. מה עשה טראמפ? בדיוק להיפך !

 • אפר 24, 2018 @ 13:20 at 13:20
  Permalink

  מה אנחנו יודעים על "החלונות הגבוהים " ? מקווה לטוב. ועלינו לדעת . אם אין אני לי ? מי לי ?

 • אפר 24, 2018 @ 18:29 at 18:29
  Permalink

  לעולם לא אשכח את מה שאמר ארדוגאן הטורקי לכורדים, וזה צריך להיכתב בספרי היסטוריה באותיות זהב!!!!
  ****בטחתם במדינות אחרות ומה יצא לכם מזה???****
  האם מנהיגי ישראל פעם יבינו את זה או שנשלם בדם רב בשביל להבין את זה????

 • אפר 24, 2018 @ 21:46 at 21:46
  Permalink

  מאבק פנימי במוסקבה? מה לפוטין יש פיצול אישיות?

 • אפר 24, 2018 @ 23:53 at 23:53
  Permalink

  טראמפ זקוק לברית אזורית שתשתתף בבלימת האריה הטורקי. נאט"ו לא יכולה לעזור. בהיעדר האמריקאים האזור הכורדי יישאר חשוף ודרכו יוכלו הטורקים להגיע לשדות הנפט הגדולים. טורקיה רוצה לחזור להיות אימפריה עולמית ולשם כך היא רוצה הרבה גז מהים התיכון והרבה נפט מכרכוך ועד מיצרי הורמוז.

 • אפר 25, 2018 @ 0:27 at 0:27
  Permalink

  Good thinking

 • אפר 25, 2018 @ 13:53 at 13:53
  Permalink

  ארה"ב ורוסיה סגרו ביניהם הסכם סודי על עתיד סוריה ונושאים נוספים. הבעיה העיקרית שלהם היא ישראל. לכן גם הרוסים וגם האמריקאים נפגשים בימים אלו עם בכירים ישראלים במערכת הבטחון (הגנרל ווטאל שביקר בישראל; טיסת העבודה של ליברמן לארה"ב ופגישה בין ניקולאי פטרושב מזכיר מועצת הביטחון של רוסיה עם המשנה ליועץ לביטחון לאומי איתן בן דוד).
  אחת המטרות היא להבטיח את המשך התאום הבטחוני למרות הספקת מערכות s300 לסוריה. בגלל זה אמר השגריר הרוסי בישראל בראיון הבוקר שהוא לא רואה מצב שישראל תתקוף את המערכות (אם וכאשר יסופקו)

 • אפר 28, 2018 @ 17:43 at 17:43
  Permalink

  לא הגיע הזמן להתחיל להסיק מסקנות לגבי שפיות הממשלה ומפעיליה? אכן, שפיות התרבות שלנו תחת העול של הניאו קונסרבטיבים אולטרה קפיטליסטים ושאר הגנבים? כי באמת ישאר פה רק אבק אם לא נתחיל לקחת טיפה יותר אחריות על עצמנו ועתידנו.

 • אפר 28, 2018 @ 19:10 at 19:10
  Permalink

  ליברמן ונתניהו כנראה שכחו שאנחנו לא אחת מהמדינות בארצות הברית . הם כנראה לא מספיק חכמים שטראמפ או כל מי מטעמו מתחשבים אך ורק באיטרסים אמריקאים . הם גם מעולם לא הסתירו את העניין . להבדיל מנתניהו וליברמן שרק משקרים את הבוחרים שלהם באופן קבוע . טראמפ אמיתי ומדבר בצורה ברורה . רק מה נתניהו וליברמן שני אפסים מאופסים שרוצים שעבודתם תעשה ביידי אחרים . מהפחדנים היותר גדולים שהיו לנו אי פעם במדינת ישראל . הם חזקים בדיבורים בלבד . מעשים זה לא בקטע שלהם .

Comments are closed.