חילוקי דעות מוסקבה טהרן על מטרות המתקפה הרוסית בסוריה. פוטין: תפסיקו לשלוח גננרלים. תשלחו חיילים!


(המציאות בפברואר 2016: האבטחה הכבדה על וועידת המדינות התורמות לסוריה שנערכה ביום ה' בלונדון).
בעוד המשך הדיונים בוועידת ז'נווה לנושא סוריה שנפתחה השבוע נדחו,  וכ-70 ראשי מדינות ודיפלומטים של המדינות התורמות לסוריה התכנסו בלונדון, ביום ה' 4.2, כדי לאסוף 9 מיליארד דולר לממן את שיקום את מיליוני הפליטים הסוריים, ולהתחיל לבנות את הריסות המלחמה, הדיון האמיתי על עתיד סוריה התנהל במקום ועל ידי אנשים שונים לגמרי.
יועצו האישי לנושאי חוץ של מנהיג איראן האייטוללה עלי חמנאי עלי אכבר וואלייטי Ali Akbar Velayati, שהה השבוע במשך 4 ימים (מיום ב' 1.2 ועד יום ה' 4.2) במוסקבה, ונפגש עם הצמרת הרוסית, כולל פעמיים עם הנשיא ולדימיר פוטין, ניסה להגיע להבנות עם הרוסים לגבי שיתוף הפעולה המדיני והצבאי  הרוסי-איראני בסוריה.
במילים אחרות, בפגישות השבוע במוסקבה, לא רק גורל  המלחמה בסוריה היה צריך להיקבע, אלא גם גורלו הפוליטי והאישי של נשיא סוריה בשאר אסד.
אולם המקורות של תיקדבקה מדווחים בלעדית, כי השיחות הרוסיות-איראניות נכשלו לאחר שהתגלו בהן חילוקי דעות חריפים.  
ביום ה' 4.2 אמר ואלייטי  לעיתונאים האיראניים שליוו אותו, מיד לאחר פגישתו השנייה עם נשיא רוסיה פוטין, וזמן קצר לפני שיצא את מוסקבה את הדברים הבאים: 'אנחנו (האיראנים) מתנגדים להפסקת המלחמה' 'חייבים להמשיך את המלחמה עד לחיסולם הסופי של כל תאי הטרור' (הסוריים). ואלייטי לא פירט, אולם המקורות האיראניים ובמוסקבה של תיקדבקה מציינים, כי מתוך ההצהרה הזאת מבצבצים חילוקי הדעות בין שני הצדדים.
המקורות שלנו מציינים, כי ההנהגה האיראנית איננה משוכנעת כי פוטין יתמיד בהתקפות על המורדים הסוריים באותו קצב בהן מתנהלות כיום, וכי נשיא רוסיה יכול להורות בכל רגע על הפסקתן, או על האטה ניכרת בהן.
שתי הסיבות העיקריות לחשדם של האיראנים בכוונותיהם של הרוסים היא מערכת היחסים הסבוכה של מוסקבה לגבי המתרחש בסוריה, עם וושינגטון ועם מדינות המפרץ ובראשם סעודיה.
האיראנים חוששים, כי מאחר ופוטין מנהל את המערכה הצבאית בסוריה תוך תיאום עם ממשל אובמה, יימנע הצבא הרוסי בסוריה יימנע מלתקוף ארגוני מורדים סוריים הנחשבים פרו-אמריקנים, וגם אם יתקוף אותם, הוא לא יביא לתבוסתם המלאה. 
האיראניים גם חוששים מפני היחסים המתהדקים בנושא הסורי בין מוסקבה, ריאד ואבו דאבי. בתחילת השבוע ביקר בשתי בירות ערביות אלה שר החוץ הרוסי סרגי לברוב בניסיון להרגיען  לגבי האפשרות שארגוני המורדים הסוריים הנתמכים על ידם ייפגעו מפעולות הצבא הרוסי. לברוב אמר לסעודים, כי אם ארגוני מורדים אלה לא יפעלו נגד המהלכים הצבאיים הרוסיים המשותפים לרוסיה וסוריה, הצבא וחיל האוויר הרוסיים לא יפגעו בהם.
 מזווית הראייה האיראנית  יכול להיווצר מצב בו המלחמה לא תוכרע סופית לטובתו של נשיא סוריה בשאר אסד.
חשש איראני זה הביא את שר החוץ הרוסי סרגי לברוב לומר ביום ג' 2.2 בעת ביקורו בעומן, כי 'ההפצצות הרוסיות לא תפסקנה עד אשר אנחנו (הרוסים) נביס את ארגוני הטרור ISIS וג'הבת אל נוסרה'. 'אינני רואה מדוע הפצצות אלה צריכות להפסק'.  Russian air strikes will not cease until we truly defeat the terrorist organisations ISIL and Jabhat al-Nusra, And I don't see why these air strikes should stop.
אולם האיראנים שמו לב מיד, כי לברוב מדבר רק על שני ארגוני הטרור הקשורים עם אל קעידה, ואיננו מזכיר ארגונים אחרים.
המקורות של תיקדבקה מדווחים בלעדית, כי זו היא הסיבה מדוע השיחה בין פוטין וואלייטי ביום ה' הייתה שיחה מתוחה.
ואלייטי דרש מפוטין  להגביר את קצב ההתקפות והפצצות הרוסיות בסוריה. נשיא רוסיה פוטין ענה לו בחריפות, כי אם איראן רוצה להגביר את קצב ההתקפות, היא צריכה להפסיק לשלוח לסוריה גנרלים איראניים שינהלו את המלחמה, ולשלוח במקומם חיילים איראניים.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי אין למשמרות המהפכה האיראניים כוחות אותם הם יכולים לשלוח לסוריה.   

 

Print Friendly, PDF & Email