חילוקי דעות עמוקים בין נתניהו לרייס. נתניהו: אסור להרשות לאיראן להיות מדינת סף גרעינית. רייס: היא כבר כזו!

חילוקי הדעות העמוקים, ששררו בלאו הכי בין ממשל הנשיא אובמה, וראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, חזרו ועלו בשני ימי השיחות שניהלה בירושלים, (ד'-ה' 8.5-7) היועצת לביטחון לאומי  האמריקנית סוזן רייס, אליה נלוותה גם ראש המשלחת האמריקנית לשיחות, סגנית שר החוץ האמריקני, וונדי שרמן.
רייס חזרה על עמדתו של הנשיא אובמה, כי צריך להגיע מהר, עוד השנה, להסכם גרעיני בין שש המעצמות ואיראן, לפני שתנאים הפוליטיים הפנימיים באיראן ישתנו, וכי מוטב שישראל תכיר בעובדה, כי איראן היא כבר מדינת סף גרעינית, וכי כבר אין אפשרות להחזיר את הגלגל אחורנית.
לכן, לפי זווית  הראייה של הממשל, צריך לאפשר לאיראן לקיים תוכנית גרעינית אזרחית, שתכלול העשרת אורניום, ובניית כורים גרעינים חדשים, בתנאי שטהרן תתחייב שלא להפוך יכולות גרעיניות אלה, ליכולות צבאיות. כדי להבטיח שהתפתחות כזו לא תתרחש, מוכן הממשל להבטיח, כי הוא יפעיל את כל אמצעי המודיעין שברשותו במעקב אחר התוכנית הגרעינית האיראנית, תוך כדי שהוא מבטיח לישראל, כפי שעשתה רייס בשיחתה עם נתניהו ביום ד', כי הנשיא אובמה לא יאפשר לאיראן להצטייד בנשק גרעיני.
אולם המקורות של תיקדבקה בירושלים מדווחים, כי נתניהו דחה ביומיים האחרונים את העמדה האמריקנית הזו, באומרו כי ישראל איננה יכולה להשאיר את בטחונה בידי גורמי מודיעין אשר תחזיותיהם וקביעותיהם התגלו בשנים האחרונות כלא נכונות.
ביום ד' מיד לאחר השיחה בין נתניהו ובין רייס, הסכים מי שהוגדר 'פקיד בכיר ישראל' לומר, כי ישראל ממשיכה לעמוד על כך, כי לא תהייה לאיראן זכות להעשיר אורניום.
הפקיד שדיבר בגילוי לב בלתי רגיל, אמר בהתייחסו לבהילות בה ממשל אובמה דוחף עתה להשגת ההסכם עם איראן, כי הסיבה איננה תלויה במתרחש במסדרונות השלטון בטהרן, אלא בגבעת הקפיטול בוושינגטון.   
החשש בירושלים הוא שהנשיא אובמה, מנסה להקדים את חתימת ההסכם עם איראן, כדי למנוע מצב, שבו אם הרפובליקנים ינצחו בבחירות לבית הנבחרים בנובמבר השנה, הם  יוכלו לחסום הסכם עם איראן. We would be happy to see July 20 pass without a deal, the adviser said, adding that there was worry in Israel that Obama, facing possible gains by Republican rivals in the mid-term U.S. elections of November, might be tempted to accommodate Iran now.
'האם אנחנו (כלומר, ישראל,) נסכים על העשרה, (שלאיראן תהייה יכולת העשרה), התשובה היא לא! Are we going to agree on enrichment? No, הדגיש הפקיד הבכיר.
ביום ה' 8.5, חזר נתניהו בעצמו על עמדה זו כאשר אמר, 'כי אסור שלאיראן תהיינה צנטריפוגות באמצעותן היא תוכל להעשיר אורניום'   Iran must not have centrifuges or enriched uranium. בכך התייחס נתניהו ישירות להצעות שהניחה לפניו רייס בדבר הגבלת מספר הצנטריפוגות שאיראן תורשה להפעיל, נוסף על הגבלות כמויות האורניום שהיא תורשה להעשיר באמצעותן.
המקורות של תיקדבקה מוסרים, כי נתניהו דחה על הסף את גישתה של רייס, לפיהן לא משנה  כמה צנטריפוגות יהיו ברשותה של איראן, ואיזה צנטריפוגות מתקדמות יותר היא תפתח. השאלה הקריטית היא, אמרה רייס, כמה מכל אלה איראן תורשה, או תסכים להפעיל, תחת פיקוח בינלאומי הדוק ביותר.  
 'ההגנה הטובה ביותר מפני איראן גרעינית', אמר נתניהו ביום ה', היא להרחיק נשק גרעיני מחוץ לטווח אליו ידיה יכולות להגיע'. The best defense against a nuclear Iran is to keep a nuclear weapon out of its hands. 'טהרן זקוקה לצנטריפוגות אלה  ולאורניום מעושר, רק למטרה אחת והיא בניית נשק גרעיני', אמר נתניהו, 'היכולת הזאת צריכה להישלל ממנה'. Tehran needs centrifuges and enriched uranium for the single purpose of building a nuclear weapon. “Tehran must be deprived of this capability,”.
המקורות של תיקדבקה בוושינגטון מדווחים, כי ערב בואה של רייס לישראל, קיים ממשל אובמה מגעים רצופים עם כמה אישי ביטחון ישראליים  אשר אינם ממלאים כיום תפקידים רשמיים, אבל נתניהו מתייעץ אתם מידי פעם בנושאים הקשורים בגרעין האיראני.
אישים אלו נתבקשו לבדוק את השטח אצל נתניהו באם הוא יהיה מוכן לסגת מעמדותיו, ויסכים לפשרה לפיה, איראן תוכל להחזיק בכמה אלפי צנטריפוגות ולהעשיר כמויות מסוימות של אורניום מעושר לדרגה של 5 אחוז.
אישים אלה הזהירו את נתניהו, כי הנשיא אובמה נחוש בדעתו להביא בקרוב לחתימתו של הסכם גרעיני עם איראן, על אף התנגדותה של ישראל. אישים אלה גם הזהירו את נתניהו, כי אם לא יקבל את עמדת הממשל, תיפתח נגדו בזירה הבינלאומית והישראלית מערכת תעמולה אשר תנסה לערער את עמדתו בנושא הגרעין האיראני. 
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי בירושלים רואים בפרסומים האחרונים השבוע בארה''ב על כך שישראל ממשיכה  במאמצי הריגול שלה בארה''ב, את הסנונית הראשונה במסע תעמולה-לחצים זה.
את הפרסום הצפוי ביום ו' 9.5, ב'ידיעות אחרונות', בו אומר מי שהיה ראש הוועדה הישראלית לאנרגיה גרעינית, עוזי עילם, כי נתניהו משתמש בנושא הגרעיני האיראני למטרות פוליטיות, וכי טהרן תוכל להגיע לפצצה גרעינית רק בעוד 10 שנים, מגדירים בירושלים, 'כאוסף שטויות שאין להן  בסיס'.
כל המומחים הגרעיניים בארה''ב, אירופה ובישראל, מעריכים, כי אם איראן  תחליט לייצר פצצה גרעינית, היא יכולה לעשות זאת כבר עכשיו, תוך חודשיים עד שלושה. רק 'ידיעות אחרונות' ועוזי עילם הם היחידים המדברים על 10 שנים, אומרים בירושלים.  

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות