חילוקי הערכות חריפים בין המודיעין האמריקני והישראלי לגבי הזמן שיידרש לאיראן לבנות פצצה גרעינית

חילוקי דעות חריפים  פרצו בימים האחרונים בין גופי ההערכה המודיעינית בארצות הברית ובין הגופים המודיעיניים המקבילים בישראל לגבי מרווח הזמן  breakout שיאפשר  לאיראן לבנות פצצה גרעינית,  באם טהרן תחליט על כך. 
הנשיא אובמה ושר החוץ האמריקני ג'ון קארי אומרים, כי בהסכם הגרעיני שמתגבש בין וושינגטון וטהרן, וזוכה לתמיכה של יתר חמש מעצמות העל המשתתפות במשא ומתן, הם עומדים על כך כי מרווח הזמן של התקופה בה איראן תוכל לבנות פצצה גרעינית, מרגע קבלת החלטה על כך תהייה שנה אחת, וכי שירותי המודיעין שלהם יידעו מראש על התפתחות כזו. 
אובמה וקארי מנסים לשכנע-ללא הצלחה- את ישראל ואת מדינות המפרץ ובראשן ערב הסעודית, וגם את מצרים, כי בשנה אחת מרגע התחלת בניית הפצצה הגרעינית האיראנית ועד השלמתה, תוכלנה ארצות הברית ושאר המעצמות להתערב ולמנוע את המשך בניית-הרכבת הפצצה אם באמצעות אמצעים מדיניים-כלכליים, ואם באמצעים צבאיים. 
גם הדרגים הפוליטיים, הצבאיים, והמודיעיניים של ישראל מטילים ספק בהערכה זו משלוש סיבות עיקריות:
1. אין שום ערובה לכך כי גופי המודיעין האמריקנים והישראליים יוכלו לדעת בוודאות מתי איראן תיגש לבניית הפצצה הגרעינית. יתכן מאוד כי כאשר יגיע מידע מודיעני כזה, תהייה איראן כבר בחודש השני או החמישי לבניית פצצה כזו, או אולי  אפילו תסיים את תהליך הבנייה ובידיה יהיה כבר נשק גרעיני.
ההערכה המודיעינית עליה שני הצדדים מסכימים היא שאם איראן תתחיל לבנות פצצה גרעינית היא תבנה כבר בשלב הראשון כבר בין שלוש לחמש פצצות גרעיניות.
2. גופי המודיעין הישראליים סבורים, לפי המידע המצוי בידיהם, כי ההסכם המתגבש בין ארצות הברית לאיראן, איננו מדבר על מרווח זמן של שנה, אלא לכל היותר של חצי שנה. כלומר תוך חצי שנה, ואולי אפילו פחות, מרגע שאיראן תיגש לבנות פצצה גרעינית-הפצצה תהייה כבר בידיה והיא תהייה מבצעית.
3. ראש הממשלה בנימין נתניהו והדרגים הפוליטיים הבכירים סביבו משוכנעים, כי הנשיא אובמה ושר החוץ ג'ון קארי מודעים לכך, אבל הם אינם רוצים להודות בכך, משום שהדבר ישמיט את הטיעון המרכזי במערכה שלהם להשלמת ההסכם, כי ההסכם עם איראן יבטיח את ביטחונן של ישראל ומדיניות המפרץ הסוניות. לכל ברור כי תקופה של חצי שנה לא תאפשר לא לארצות הברית, ובוודאי שלא לאירופאים לעצור את בניית הפצצה.
4. התנקשות הערכות בין ראשי מערכות המודיעין האמריקניות והישראליות לגבי לוחות הזמנים של בניית וייצור הפצצה הגרעינית האיראנית, היא התנקשות שבאופייה ומהותה טומנת בחובה פוטנציאל חמור ונפיץ יותר ליחסי ארצות הברית וישראל, מאשר ההתנקשות בין הדרגים הפוליטיים הנמצאים בבית הלבן ובלשכת ראש הממשלה בירושלים.
ראש הממשלה בנימין נתניהו הזהיר מפני התפתחות כזו בנאומו בפני בתי הנבחרים בוושינגטון ביום ג' 3.3.
נתניהו אמר ברמזו להתפתחות כזו במשפט הקצר הבא: 'מאחר והתוכנית הגרעינית האיראנית  תישאר ברובה פעילה, זמן הפריצה של איראן (לכיוון פצצה גרעינית), יהיה קצר מאוד- מאשר ההערכה האמריקנית המדבר על שנה, ואפילו קצר יותר לפי ההערכה הישראלית'. ציטוט המקור: Because Iran's nuclear program would be left largely intact, Iran's breakout time would be very short — about a year by U.S. assessment, even shorter by Israel's.
מתנגדיו הפוליטיים של נתניהו בישראל מתעלמים ממשפט זה וממשמעויותיו המעשיות והמודיעיניות בנקודה העדינה והרגישה ביותר ביחסים שבין שתי המדינות.

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות