חיל האוויר הירדני השמיד כוח פשיטה של אל קעידה, שעמד לתקוף מטרה צבאית אמריקנית

תקיפת חיל האוויר הירדני, ביום ד' 16.4 במדבר הסורי, בתוך שטח סוריה, מול  רואיישאד Ruwaished, במזרח ירדן, על שיירה צבאית שהובילה כוח פשיטה של אל קעידה, היה הקרב הראשון במאמץ לבלום את כניסת כוחות אל קעידה מסוריה ועיראק לתוך ירדן. זה גם היה הקרב הראשון בו הופעלו מטוסי קרב נגד מטרות אל קעידה מסביב לגבולות ירדן.  
כל ההתפתחויות האלה מצביעות על הסלמה דרמטית באיום שארגוני אל קעידה בסוריה ואל קעידה בעיראק מהווים לירדן, לכוחות האמריקנים השוהים בה, ולישראל.
ירדן איננה מוסרת באם ההתקפה האווירית בוצעה בשטחה, או בשטח סוריה, מי היו האנשים שנעו בכלי רכב, חלקם משוריינים לעבר הגבול הירדני, ומהיכן הם הגיעו?
אולם המקורות הצבאיים וללוחמת טרור של תיקדבקה מדווחים, כי המדובר בכוח פשיטה של של אל קעידה בעיראק והלבנט ה-ISIS, שיצא ממחוז אנבאר במערב עיראק, מנקודה הקרוב למשולש הגבולות עיראק, ירדן וסוריה, וכדי שלא להיתקל במערכים הצבאיים הירדניים הפרוסים  מסביב לרואיישאד Ruwaished, נכנס קודם לסוריה באזור העיר אבו קמאל Abu Kamal, שעל גדות נהר הפרת. לאחר שתדלק והצטייד שם בלוחמים וכלי נשק נוספים, פנה הכוח דרומה לעבר הגבול הירדני-סורי.
ההערכה המודיעינית, כי המטרה של הכוח הזה הייתה לתקוף מחנה אימונים חשאי אמריקני-ירדני הנמצא מערבית לרואיישאד, שם אנשי כוחות מיוחדים אמריקנים וירדנים מאמנים אנשי צבא עיראקיים בשיטות לחימה מתקדמות נגד טרור.  לאחר סיום האימונים חוזרים אנשי הצבא העיראקיים ליחידותיהם כדי להלחם בכוחות אל קעידה הממשיכים להשתלט על שטחים נרחבים בעיראק, והמהווים עתה איום צבאי ממשי על הבירה בגדאד.
זו הפעם הראשונה שאל קעידה עיראק עמד לתקוף מטרה צבאית אמריקנית בירדן, וזו גם הפעם הראשונה שאל קעידה משתמש בלבנט בטריטוריה של שלוש מדינות כדי לבצע תקיפה.
אל קעידה ער לכך כי רוב רובו של צבא ירדן, כמעט שתי דוויזיות שלמות, פרוסות עתה לאורך גבולות ירדן עם סוריה ועם עיראק, בניסיון למנוע את חדירת אנשיו לירדן, והדרך בה נע כוח הפשיטה הזה, מצביע על תכנון זהיר, שמטרתו הייתה לעקוף את הכוח הירדני הזה, ולבצע את התקיפה על בסיסים הנמצאים בעורפו. 
המקורות שלנו ללוחמת טרור מוסרים, כי באל קעידה עיראק, וגם באל קעידה סוריה, נמצאים מאות לוחמים ירדניים, וההערכה היא כי זו רק שאלה של זמן עד שלוחמים ינסו לחזור לירדן כשהם מעברים את הלחימה בסוריה ובעיראק  לתוך ירדן.
הירדנים אינם מוסרים כיצד הם גילו את כוח הפשיטה של אל קעידה, אולם ההנחה היא כי מטוסי תצפית אמריקנים, או ירדניים גילו את תנועות הכוח. בגלל שהיה צורך לעצור את הכוח עוד לפני שיגיע לגבול ירדן עם סוריה, והקשיים והסיבוכים בהנחתת כוחות קומנדו ירדנים שיפעלו בטריטוריה סורית, התקבלה לבסוף בהתייעצויות שנערכו בין וושינגטון ועמן, להפעיל את חיל האוויר הירדני נגד כוח הפשיטה של אל קעידה.
התיאום בין הכוחות האמריקנים והירדניים בפעולה תואם על ידי מוצב הפיקוד והשליטה שצבא ארצות הברית Command and Control Headquarters, הקים בדיוק לפני שנה, באפריל 2013, ליד עמן בירת ירדן.

Print Friendly, PDF & Email