חיל האוויר המצרי החל להפציץ מטרות של אל קעידה ISIS בלוב. נערפו ראשיהם של 31 מצרים בסיני ובלוב

חיל האוויר המצרי החל, ביום ב' 16.2, להפציץ מטרות של ארגון אל קעידה ISIS בלוב, לאחר שארגון הטרור פרסם סרט ווידיאו בו נראית מקרוב עריפתם של 21 מצרים, נוצרים קופטים שנשבו בעיר סירט בלוב. רק  ביום ג' 10.2, פורסם סרט ווידיאו אחר בו אנשי הארגון מודיעים  כי הוציאו להורג בעריפת ראש 10 משתפי פעולה עם ישראל ומצרים בחצי האי סיני. ההודעה אמרה כי גופות המוצאים להורג הושלכו  בכביש הראשי המוביל  מאל-עריש לרפיח.  במילים אחרות, תוך שבוע ימים הוציא אל קעידה ISIS להורג בעריפת ראש 31 מצרים.
נשיא מצרים פאתח אל-סיסי שהכריז על שבעה ימי אבל אמר, כי מצרים שומרת לעצמה את הזכות להגיב ככל שתראה לנחוץ.
בכך התרחבה המלחמה עם אל קעידה ISIS  ללוב, כאשר  מצרים נלחמת בארגון הטרור בשתי חזיתות. בחצי האי סיני ובערי תעלת סואץ מצפון, ובלוב במערב. בגלל היחסים המתוחים בין קהיר וושינגטון סרבה מצרים להצטרף בפועל לקואליציה האמריקנית הנלחמת ב-ISIS בעיראק ובסוריה.
המקורות הצבאיים וללוחמת טרור של תיקדבקה מדווחים, כי כבר בסוף ינואר  קיבל המטה הכללי של צבא מצרים החלטה אסטרטגית לצמצם את הפעולה צבאית קרקעית באזורי הגבול המערביים של מצרים, בניסיון למנוע את חדירת גורמי אל קעידה ממזרח לוב לתוך מצרים, ולהתרכז יותר ויותר בפעולה אווירית. כתוצאה מהחלטה זו הועברו כבר כוחות אוויר מצריים גדולים ממרכז ממצרים לבסיסים אווירים במערבה-בקרבת הגבול עם לוב, אולם לא נעשה בהם שימוש. עתה הוחלט בקהיר להתחיל להפציץ מטרות בתוך לוב במטרה להשיג שלוש מטרות:
1. לעצור את התקדמות כוחות אל קעידה לעבר בירת לוב טריפולי. ביום א' 15.2, נמסר כי כוחות של אל קעידה ISIS, כבשו את עיר הנמל סירט Sirte, וכי הם נמצאים עתה בדרך לטריפולי. מקורות בעיר אמרו, כי לפחות 70 אחוז מהעיר, כולל מרכז העיר, ומוסדות השלטון העיקריים בה נמצאים בידי לוחמי אל קעידה.
2. לפגוע בריכוזי הלוחמים העיקריים של אל קעידה ISIS, הנמצאים במזרח לוב (אזור קרינייקה), בעיקר בערים בנגאזי, ודרנא Darnah.
3. במזרח לוב נמצאות גם המפקדות של אל קעידה ISIS בלוב, וגם מרכז רשתות ההברחה של ארגון הטרור המרכזות בידיהם את רוב משלוחי הנשק של העוברים מלוב דרך מצרים, אל חצי האי סיני, ומשם לעיראק, ירדן, ורצועת עזה.
המקורות הצבאיים שלנו מדווחים, כי נוסף להפצצות האוויריות תבצענה יחידות מרינס מצריות, נחיתות על חופי מזרח לוב במטרה לפגוע בבסיסים של ISIS.
עד היום לא ברור, כיצד הצליח ארגון אל קעידה ISIS, להעביר מספר גדול כזה של לוחמים מעיראק ללוב. אולם מעצם העובדה כי את הפיקוד על גורמי טרור בסיני לקחו באחרונה מפקדים עיראקים של ISIS, אפשר וצריך להניח, כי ארגון הטרור הצליח ליצור מעין גשר יבשתי בין עיראק-סיני-מצרים ולוב.    

 

Print Friendly, PDF & Email