חיל האוויר הסורי מפנה את הבסיס האווירי בדיר א-זור. תוך שבוע מאבד אסד 3 בסיסי אוויר הגדולים ביותר

שבוע בלבד לאחר שצבא סוריה נסוג מהבסיס האוויר הסורי הגדול בתדמור (22.5) כאשר הוא משאיר מאחוריו ציוד מאגרים גדולים של תחמושת וציוד צבאי, שכולם נפלו ביידי אל קעידה ISIS, החלו הצבא וחיל האוויר הסורי לפנות, ביום ד' 27.5, בעיקר בדרך האוויר, את הבסיס האווירי הגדול ביותר הסורי במזרח המדינה דיר א-זור Deir ez-Zour. 
בכך מאבד נשיא סוריה בשאר אסד את האחיזה הצבאית האחרונה שהייתה לו במזרח סוריה, וכל האזור נופל לידים של אל קעידה בעיראק ובלבנט ISIS.  אסד גם מאבד את הבסיס האווירי היחיד ממנו הוא יכול היה לשלוח מטוסי קרב-הפצצה לפעולה נגד ISIS בצפון-מזרח סוריה ובשטחים ש-ISIS שולט במחוז אנבר במערב עיראק. נפילת הבסיס הזה היא גם הוכחה נוספת כי לנשיא סוריה אין מספיק כוחות כדי להגן על קווי החזית  ובסיסי האוויר שלו, הוא איננו מסוגל להחיש תגבורות, והדרך היחידה לשמור על מעמדו ועל מה שנותר מהצבא הסורי, היא לסגת לכיוון דמשק.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי בסיס אווירי נוסף חשוב אחר אליו מתקרבים, ביום ד' כוחות ISIS, הוא הבסיס הגדול ביותר של חיל האוויר הסורי  T4 Airbase, החולש על הכביש המהיר המחבר את חומס במרכז סוריה אל דמשק, הנמצאת במרחק של 140 ק"מ.   
מדובר בבסיס אווירי בו נמצאים וממנו פועלים רוב מטוסי הקרב והמפציצים של חיל האוויר הסורי.
מדובר ברוב מתוך 32 מטוסי הקרב מדגם MiG-25. מטוסי היירוט הסוריים MiG-25PDS, שהיו מיועדים לפעול נגד חיל האוויר הישראלי. מפציצים המיועדים גם לאיסוף מודיעין מדגם MiG-25RBT. מטוסי אימון מדגם MiG-25PU בהם חיל האוויר הסורי משתמש נגד מטרות מורדים בשטחים בנויים צפופים. מטוסי הקרב המתקדמים מדגם MiG-29SMs. 
מהבסיס הזה מופעלים גם כ-20 המפציצים המתקדמים מדגם Su-24M2, הנחשבים כחוט השדרה האסטרטגי של חיל האוויר הסורי.
בבסיס האווירי T4 Airbase, מוחזקים גם רוב מלאי הפצצות המדויקות וטילי הנ''מ של חיל האוויר הסורי.
חיל האוויר הסורי עסוק בשעות האחרונות בהעברת ופיזור רוב מטוסיו מדיר א-זור ומ-T4, לבסיסי תעופה קטנים יותר במרכז סוריה, דבר שיפגע ביעילות המבצעית של החייל.
במילים אחרות, תוך שבוע ימים מאבד נשיא סוריה בשאר אסד את השליטה ב-3 מבסיסי האוויר העיקריים של חיל האוויר הסורי, כאשר בתדמור הוא מאבד גם את נמל התעופה  העיקרי אליו היו מעבירים מטוסי תובלה איראניים ורוסיים, את האספקה העיקרית לצבאו בתחמושת וחלקי חילוף.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי נפילת בסיסי האוויר האלה בידי כוחות אל קעידה ISIS, תאפשר להם לנתק את מזרח, צפון ומרכז סוריה מדמשק, ותפסיק את מעורבות חיל האוויר הסורי בקרבות בהרי קלמון, הניטשים בין הצבא הצבא הסורי וחיזבאללה לכוחות שונים של המורדים הסוריים, כולל ISIS.
שיקול נוסף בהשתלטות על הבסיס האווירי T4 הוא, כי המטוסים האמריקנים המבצעים את ההתקפות נגד  מטרות של ISIS בסוריה, לא יפציצו חלקים גדולים של הדרך המהירה מחומס לדמשק, עליהם ISIS ישלוט.

 

Print Friendly, PDF & Email