חיל האוויר הסורי מפציץ את בסיס האוויר אל-ג'ראח במטרה להשמיד את מטוסיו שנתפסו על ידי אל קעידה

חיל האוויר הסורי החל ביום ג' בלילה 12.2, להפציץ את בסיס האוויר אל-ג'ראח  al-Jarra, ליד חלאב, במאמץ להשמיד עשרות מטוסי קרב-הפצצה, רובם מהדגמים L-29, שהם מטוסי אימון צ'כיים, בהם חיל האוויר הסורי השתמש כדי להפציץ מטרות קרקע של המורדים בשטחים בנויים צפופים. כמו כן מנסה חיל האוויר הסורי להשמיד מטוסי סוחוי22,  Sukhoi Su-22M, שגם הם מפציצים המיועדים לתקיפת מטרות קרקעיות, ומטוסי מיג MiG-23, שלמרות שהם מטוסי יירוט, תפקידם המשני גם הוא התקפת מטרות קרקע.  במילים אחרות, חיל האוויר הסורי איבד בצפון סוריה, את יכולתו לתקוף את כוחות המורדים הנעים בשטח.
הבעיה העיקרית העומדת בפני חיל האוויר הסורי עתה היא, כיצד פוגעים במטוסים אלה, כאשר רובם מאוחסנים 'בדירים' hangars, מוגנים מפני הפצצות.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי אם היו למורדים הסוריים, שרובם משתייכים לארגונים המזדהים עם אל קעידה, טייסים הם היו יכולים ביום ג' בלילה להפציץ את ארמונו של נשיא סוריה בשאר אסד בדמשק.
עוד מציינים המקורות שלנו, כי עתה עושים המורדים הסוריים מאמץ גדול לגייס מחוץ לסוריה טייסים ממדינות מוסלמיות  אשר אומנו ויש להם ניסיון להטיס מטוסי ומסוקי קרב רוסיים. מאמץ זה מתבצע בעיקר במדינות מזרח אירופה, שם ישנם מיעוטים מוסלמיים גדולים אשר חלקם שירת בחיילות האוויר של מדינותיהן. הבעיה הגדולה בה נתקלים המורדים הסוריים היא, שגם אם יש במדינות אלה טייסים מוסלמים הם קיבלו  אימון וגישה להטיס רק מטוסי אימון קלים, ואף פעם לא ניתנה להם גישה למטוסים מתקדמים יותר כמו סוחוי, או מיג.
במקביל לאובדן בסיס התעופה הזה בצפון סוריה, מוסרים המקורות הצבאיים של תיקדבקה, כי דוויזיה מס' 4-המשמר הרפובליקני, הצליחה במשך יום ג' לייצב מחדש את קווי ההגנה של משטר אסד במזרח דמשק, ולהדוף את התקפות המורדים שם. הדרך היחידה באמצעותה המורדים מצליחים להגיע עם כוח האש שלהם למרכז דמשק הוא להפגיז את שכונת ג'ובאר Jobar במרכז דמשק, אולם הם אינם מצליחים לחדור אליה.
מקורות צבאיים מערביים ושל תיקדבקה מציינים, כי המידע המודיעיני המגיע בשעות האחרונות מסוריה, מצביע על כך כי הולך ומתקרב הרגע בו נשיא סוריה בשאר אסד יורה להשתמש, במוקם או במאוחר, בנשק כימי נגד המורדים.

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות