חיל האוויר הסורי תוקף מטרות בלבנון. אסד הציב אולטימאטום לנשיא לבנון. חשש מהתפשטות ההתקפות הסוריות לירדן

המלחמה בסוריה התפשטה ביום ב' 18.3, לתוך לבנון, ובשעה שבכנסת בירושלים הוצגה הממשלה החדשה, היא התקרבה גם לישראל. מטוסים של חיל האוויר הסורי הפציצו בסיסים של המורדים הסורים שמשם הם יוצאים לפעולות בסוריה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים, כי הופצצו גם וואדיות הנמצאות בגבול בין שתי המדינות, המשמשות להברחות נשק ולוחמים מלבנון לסוריה. רוב המטרות שהופצצו נמצאות כקילומטר בעומק השטח הלבנוני. הופצצו מטרות ליד העיר הלבנונית הצפונית חירבת יונין Khirbet Younin, וואדי אל-חאייל Wadi al-Khayl, המתפתל בהרי ארסאל Arsal's barren mountains, שהם שטח שאיננו מיושב.
חיל האוויר הסורי הפציץ גם העיר הלבנונית ארסאל Arsal, הנמצאת במזרח לבנון, שם נמצאות מפקדות  וריכוזי תומכים גדולים של המורדים הסוריים.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מוסרים בלעדית, כי כבר לפני יומיים, בשבת 16.3, שלח נשיא סוריה בשאר אסד בערוצים מודיעיניים חשאיים אולטימאטום לנשיא לבנון מישאל סלימן ובו העמיד לביירות שלושה תנאים:
1.
נשיא לבנון נדרש לפטר מיד את רמטכ''ל צבא לבנון  הגנרל גנרל ז'אן קאווג'י Gen. Jean Kahwaji. הסיבה לדרישה זו, היא סירובו של הרמטכ''ל הלבנוני להפעיל את צבא לבנון נגד המורדים הסורים שהקימו בסיסים בתוך לבנון, ולהביא בכך להפסקת תנועות המורדים מלבנון לסוריה.
2. התנאי השני של אסד היה כי לאחר פיטורי הרמטכ''ל, הנשיא עצמו מישאל סולימן, שהיה פעם בעצמו רמטכ''ל הצבא, ייקח על עצמו את האחריות על פעילות צבא לבנון נגד המורדים הסוריים לאורך כל הגבול בין שתי המדינות.
3.
אם תנאים אלה לא ימולאו על ידי הנשיא הלבנוני, חיל האוויר, הים, והצבא הסורי יתחילו לתקוף מטרות בתוך לבנון. אסד קצב לנשיא לבנון 48 שעות להתחיל לבצע את הפעולה של צבא לבנון נגד המורדים. לאחר שזמן האולטימאטום הסורי פג ביום ב' אחה''צ, החלה ההתקפה האווירית הסורית בתוך שטח לבנון.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי לפי כל הסימנים בשטח, לא מדובר בפעולה חד-פעמית. נראה כי התקיפות הסוריות בתוך שטח לבנון יתרחבו בשבעות ובימים הקרובים.עוד מציינים המקורות שלנו, כי אין זה מקרה שההתקפה הסורית בלבנון החלה  24 שעות לפני שנשיא ארה''ב באראק אובמה מגיע לביקור בישראל ובירדן. ההנחה היא כי ההתקפות הסוריות על לבנון תגענה לשיאן בעת ביקורו של אובמה. כמו כן קיימת ההערכה מודיעינית כי הסורים עומדים לה רחיב את התקפותיהם על מטרות מורדים מלבנון לירדן.  
 

Print Friendly, PDF & Email