חיל האוויר וכוחות מיוחדים רוסיים הטילו מצור על אל-ראקא בירת ISIS בסוריה. מהלך רוסי בצפון סוריה מול הכוחות האמריקנים בדרום

החל מיום ד' 24.5, נמצא נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, בעיצומו של מהלך למצוא תשובה צבאית-אסטרטגית למהלכים שעשה בשבוע שעבר נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ במזרח התיכון. מול הציר הסוני בראשות ערב הסעודית ומצרים, מנסה נשיא רוסיה להקים ציר צבאי רוסי-איראני-טורקי שיפעל במלחמה בסוריה.
זו משימה קשה מאוד. מצד אחד פוטין צריך למצוא דרך למנוע את השתלטותם של כוחות סוריים הנתמכים על ידי כוחות אמריקנים וגם על ידי כוחות מיוחדים מערביים אחרים-כולל ירדניים, על אזור הגבול בין סוריה ועיראק. מהצד השני פוטין צריך למצוא דרך שלא תביא אותו ואת הכוחות הרוסיים בסוריה לידי התנגשות צבאית עם האמריקנים.
ביום ד' 24.5, היום בו הנשיא טראמפ יצא את המזרח התיכון, הגיע למוסקבה לביקור פתע היועץ לביטחון לאומי האיראני עלי שאמחנאי Ali Shamkhani, שהוא אחד מהאנשים המקורבים ביותר למנהיג איראן האייטוללה עלי חמנאי.
שאמחני ביקש לקבל מהרוסים תשובות כיצד הם עומדים לפעול מול הכוחות המיוחדים האמריקנים והכוחות הנלווים אליהם בדרום סוריה, בייחוד באזורים המשתרעים מסביב לעיר דיר א-זור Dier ez-Zur  ומעבר הגבול  אל טאנף Al Tanf  הנמצא במשולש הגבולות ירדן-עיראק-סוריה. (ראו מפה מצורפת).

שאמחנאי הזהיר את ההנהגה הרוסית שאם היא לא תפעל יחסמו הכוחות האמריקנים  את הדרכים מבגדאד לדמשק, גם בפני הכוחות האיראניים וגם בפני הכוחות הרוסיים בסוריה.
בשבת 27.5 דיבר פוטין בטלפון עם נשיא טורקיה ראג'יפ טאייפ ארדואן ודן אתו במצב בסוריה. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי פוטין הודיע לארדואן, כי הוא נתן הוראה למפקדי הצבא הרוסי בסוריה להטיל מצור אווירי וקרקעי על כוחות ISIS הנמצאים בראקא Raqqa בצפון סוריה, וזאת כדי לא לאפשר את ביצועו של הסכם סודי, עליו נודע למודיעין הרוסי, שהושג בין ISIS 'לצבא הדמוקרטי הסורי' Syrian Democratic Forces-SDF. הסכם זה יאפשר להם לצאת את ראקא לכיוון דרום סוריה מבלי שייפגעו.
במילים אחרות, פוטין החליט לפעול נגד הכוח הצבאי הסורי-כורדי בו האמריקנים תומכים.
במקום לפעול ישירות נגד המהלכים הצבאיים האמריקנים בדרום סוריה, פוטין בחר לפעול בחזית אחרת-החזית הצפונית, מול כוחות הנתמכים על ידי האמריקנים.
פוטין מעמיד מול החזית הדרומית האמריקנית בסוריה-באזור דיר א-זור, את החזית הצפונית הרוסית-באזור ראקא.
לאחר השיחה הטלפונית בין פוטין וארדואן, שוחח נשיא רוסיה גם עם נשיא איראן חסן רוחאני.  
מיד לאחר שיחות אלה פרסם בשבת מקור צבאי רוסי במוסקבה, כי הכוחות הרוסיים בסוריה נצטוו להטיל מצור על ראקא, באמצעות מזל"טי מודיעין וכוחות מיוחדים רוסיים. Russian intelligence drones have set up a perimeter around the city to monitor possible terrorist escape routes, with combat aircraft and special forces units engaged in preventing militants' escape.
ההודעה הרוסית ממשיכה ואומרת, כי כל ניסיון של כוחות ISIS לצאת מהעיר 'ירוסק'   will be squashed.
בכך מנסה פוטין להשיג במהלך צבאי אחד שלוש מטרות:
1. בעוד האמריקנים מנסים להשתלט על גבול סוריה-עיראק בדרום סוריה, פוטין משתלט על גבול סוריה-עיראק בצפון סוריה.
2. פוטין מציג את עצמו ואת הצבא הרוסי כמי שנלחם ישירות ב-ISIS, בעוד שהצבא האמריקני והכוחות בהם הוא תומך אינם עושים זאת. שלא כמו האמריקנים, הוא איננו מתחייב לכבוש את ראקא. הוא רק מתחייב לשים עליה מצור. 
3. פוטין פועל נגד הכוחות הפרו-אמריקנים-כולל הכורדים בצפון סוריה, מבלי להיכנס לעימות צבאי ישיר עם ארצות הברית.

Print Friendly, PDF & Email

3 תגובות עבור “חיל האוויר וכוחות מיוחדים רוסיים הטילו מצור על אל-ראקא בירת ISIS בסוריה. מהלך רוסי בצפון סוריה מול הכוחות האמריקנים בדרום

 • מאי 28, 2017 @ 8:29 at 8:29
  Permalink

  כלאומר רוסים הפרו הסכם על חלוקה איזורי השפעה
  אלוי מישהוא זה מפתיע אותי לא
  הסכמים עבור רוסים משהוא בגדר המלצה ולא יותר
  צריך להיות יותר אמיצים ולדרוך להם על רגלים
  כמו תמיד אצל רוסים חלק גדול זה בלופ והעמדת פנים ומשחק מי יותר משוגע.
  כמו תמיד אצל רוסים זה תמיד עמצאיי לחץ מין הצד.
  אין לכבד שום הסכם עם רוסים אבל לעשות להם בעיות בעורף לדרך על רגלים לחייך להגיד סליחה ושוב לדרוך.

 • מאי 28, 2017 @ 11:45 at 11:45
  Permalink

  פוטין יודע טוב מאוד שלא להתקל בצבא אמריקאי.
  הרגוטאות הרוסיות אולי מספיקות נגד אוכלוסיה אזרחית וכמה מורדים (בלי נ"מ או חיל אויר).. הצבא האמריקאי ייטחן את רוסיה דק דק ועוד יישאר לו עודף לגמור את השמן מצפון קוריאה.

 • יונ 1, 2017 @ 7:40 at 7:40
  Permalink

  שני הצדדים לא רוצים התנגשות ביניהם. לכן שניהם מחפשים מי שיהיה מוכן לעשות את העבודה בשבילם. למרות הקואליציה הענקית של ארה"ב, כוחה בפועל הם: סעודיה, מצרים, וארגוני הטרור.
  לפוטין אותה הבעיה. הכוח שלו הם אירן וחזבללה. טורקיה תתמוך במי שיהיה מוכן לדפוק את הכורדים. מחוסר ברירה תסכים טורקיה להחזרת סוריה לגבולותיה. אבל אין לטורקיה היכולת להכריע. לכן בחרה ארה"ב, בכורדים, בעלי יכולת צבאית מוכחת, ומחמשת אותם, בלי להתחשב בטורקיה.
  נשארה ישראל. לכן טראמפ' דיבר אל ביבי במתק שפתיים, והבטיח הרים וגבעות, כולל שלום אזורי וסיפוח רמת הגולן, תמורת המעורבות הצבאית הישראלית, מתוך אמונה שישראל כן מסוגלת להכריע.

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות